Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dva rozstřely a jedna pravda

V poslední době oceňuji sérii rozhovorů cyklu Rozstřel zde na iDnes. Zaujaly mě dva z nich v poslední době. Rozhovor s Hanou Marvanovou a s Otakarem Foltýnem.

Senátorka Hana Kordová Marvanová se z pozice zastupující advokátky dvou rodin postižených střelbou loni v prosinci na UK zabývá rozpory ve výpovědích policie veřejnosti v časové posloupnosti. Srovnáním citací vyplývá, že se stanoviska policie měnila. Titulek tohoto rozhovoru zní: Ani ze spisů není jasné, kdo pátrání po střelci z fakulty velel, říká Marvanová.

Velice klidným a věcným způsobem Marvanová rekapituluje fakta kolem střelby, takže po vyslechnutí rozhovoru není až tak podivné a zbytečné, že nakonec vznikla vyšetřovací komise i díky hlasům vládnoucí koalice. Skutečně je zapotřebí dokonat transparentní obnažení celého vyšetřování. A vůbec nejde o dehonestaci policie. Policie v drtivé většině pracuje správně. Jde o to, aby zítra jiný střelec nevyužil stejných slabin, které nyní vysvítají ze závěrů vyšetřování policie.

V kontroverzi k tomu jsem dokázal doposlouchat rozhovor s Otakarem Foltýnem, který je bohužel plný smutné demagogie. Titulek tohoto rozhovoru zní: Máte právo na svůj názor, ale nemáte právo na svá fakta, říká plukovník Foltýn. Vládní koordinátor strategické komunikace vlády, podle mne, stále nedokáže jasně vysvětlit, co je nebo má být náplní jeho poslání.

Nešťastně přebírá agresivitu a aroganci vládní rétoriky, která se pomalu stává nejtragičtějším rysem nynější vládní politiky, která odrazuje již na první dojem. Neustálé poučování o údajné jedné vládní pravdě vyvolává v nás pamětnících napřed úsměšek, ale později nesmiřitelné rozhořčení. Opravdu musíme třicet let po revoluci opět poslouchat kecy, které produkoval omezený komunistický aparát? Pamatuji dobře, jak dělníci na jakémsi shromáždění před listopadem reagovali na podobné řeči jistému aparátčiku Štěpánovi skandováním: My nejsme děti. Pane Foltýne, my nejsme děti, aby na nás platily poučky o jedné právní vládní pravdě.

Když vezmu pana Foltýna za slovo a zamyslím se nad jeho nehorázným tvrzením, že mám sice právo na svůj názor, ale nemám právo na svá fakta, musím konstatovat, že zřejmě mluvčí neví, co znamená slovo právo, stejně tak co znamená slovo fakta. Kdyby uvnitř rozhovoru věcně vysvětlil tento rozpor, pak bych nemusel psát tyto řádky. Když dobře posloucháte, tak se pan Foltýn dobere sdělení, že pravdou je vědecký konsens. To by bylo v pořádku, kdybychom za sebou neměli v historii tzv. Vědecký komunismus. Pan Foltýn současně v rozhovoru argumentuje, že když naše bezpečnostní služby zpívají stejnou písničku, musí to být pravda. Asi vnímá bezpečnostní služby jako vědecké instituce, podobně se za ně vydávaly komunistické instituce. To je dnes i v historickém kontextu kantovské etiky svobody nemyslitelné!

Česká republika se nyní díky poškozenému kognitivnímu aparátu proslavuje vizí jediné a konečné pravdy, jako za komunismu. Nejvyšší stadium kapitalismu je tu?! Pokrok v myšlení je dán hledáním nových faktů, případně jejich popřením, novým vysvětlením. Svobodná společnost se vyznačuje tím, že má právo na svá fakta. Na vlastním nezávislým a neutrálním prověření stávajících faktů a případným nalezením faktů nezmíněných na základě opomenutí, kterému se často říká vznosně „utajované skutečnosti“, stojí svoboda slova. An Foltýn se nemůže divit, že jej příčetní občané této země podezřívají z cenzorismu, který je skryt za insitním utajováním podstaty a důsledků právní úpravy utajení v naší zemi.

Tím krajně pravdě nepřátelským zákonem je zákon 412/2005 Sb., Zákon o ochraně utajovaných informací. Proti tomuto zákonu bychom potřebovali nového ombudsmana, protože v dnešní éře „vládou totálně ovládanou umělou inteligencí“ se všichni stáváme loutkami manipulujících Foltýnů. Téma ovšem pro svou rozsáhlost nelze dořešit v jednom blogu, ale je nyní jasné, že této problematice nyní musíme ve vlastním zájmu o svobodu slova věnovat maximální pozornost. A hlavně nesmíme tak hltat silácká až výhružná vyjádření ohledně jedné „univerzální“ pravdy jistého koordinátora. Univerzální pravda byla vyvrácena právě vědeckým konsensem, který tak reagoval například proti logické věrouce, že „Bůh je nejvyšší a nic vyššího nad něj není“. Takto univerzálně uzavřená pravda zapovídala jakékoli zkoumání světa, což bylo v moderním světě převážně odmítnuto. Nevím proč bychom se měli k tomu vracet právě my, kteří s tím máme hluboké a velmi četné historické zkušenosti.

Autor: Zdenek Horner | neděle 7.7.2024 0:52 | karma článku: 30,28 | přečteno: 769x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Netanjahu jako klon Putina

Jak je ošidné se jeden den zastat agresora a druhý den se agresor odvděčí tím, že provede ještě horší útok, o kterém jsme se domnívali, že nelze srovnávat s ruským barbarstvím.

14.7.2024 v 15:05 | Karma: 19,19 | Přečteno: 397x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Brutální útoky nelze tolerovat nikomu

Ať se brutálního útoku dopustí kdokoli, je nutno se proti tomu vymezit. Ruský útok na nemocnici nelze ničím hájit. Izraelský útok na civilní objekty také nelze ničím hájit. Nechci to nikomu odpouštět, přesto je mír nejvyšší metou.

10.7.2024 v 12:50 | Karma: 18,76 | Přečteno: 498x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Kde je Foltýn, aby poradil

Přiznám se, opět v tom mám hokej. Odpůrci uvažování budou z mého zmatku jistě mít radost a budou oslavovat nadávkami. Ale před tím mi jistě rádi poradí, co si mám mysle

8.7.2024 v 22:55 | Karma: 28,30 | Přečteno: 778x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Co by se muselo stát, aby i koalice ctila důstojnost a bolest pozůstalých

Přestat mlčet tváří tvář důkazům. Neopírat se jen o jednostranné vyšetřování aktérů, kteří vyšetřují sami sebe. Přestat UK považovat za nesvéprávný objekt, který si na akademické půdě neumí s ničím poradit a žije ve středověku.

22.6.2024 v 21:36 | Karma: 27,51 | Přečteno: 822x | Diskuse | Občanské aktivity

Zdenek Horner

Žádná chyba, žádná fatální chyba

Na jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny došlo k mnohému vyjasnění prosincové střelby na UK. V podstatě jde o subjektivní výklad slova fatální. Fatální znamená smrtelný nebo smrtící.

21.6.2024 v 2:40 | Karma: 23,71 | Přečteno: 593x | Diskuse | Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Věk odchodu do důchodu může růst pomaleji, Jurečka zkusí přesvědčit koalici

15. července 2024  16:10,  aktualizováno  19:41

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Nová kolektivní smlouva zvýší zemědělcům minimální mzdové tarify

15. července 2024  19:39

Nová kolektivní smlouva zemědělců s odbory s platností od 1. července 2024 zvýší minimální mzdové...

Smířili se s výhrou Trumpa. Útok ztišil výzvy demokratů k výměně Bidena

15. července 2024  19:37

Víkendový útok střelce na amerického exprezidenta Donalda Trumpa alespoň na čas upozadil spory...

Celý týden budou teploty okolo 30 stupňů, varují meteorologové. Hrozí i bouřky

15. července 2024,  aktualizováno  19:09

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

  • Počet článků 846
  • Celková karma 26,13
  • Průměrná čtenost 968x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik