Venku z recese? Ha Ha aneb Nevěřte titulkům

Španělsko je venku z recese, hlásal titulek v ekonomické rubrice iDnes. Někdo se z toho i raduje. Jenže když si přečtete i obsah článku...

Titulek článku Španělsko je po dvou letech venku z recese, pomohli turisté i export vypadá nadějně. Čtvrtá největší ekonomika eurozóny se začíná vzpamatovávat. Čistě technicky tedy konec recese skutečně nastal – recese znamená setrvalý pokles HDP nejméně za 2 čtvrtletí. Ovšem fakta uvedená v článku až tak důvodem k radosti nejsou, zvláště když o nich přemýšlíte hlavou:

Španělská ekonomika vzrostla ve druhém kvartále o jedno jediné promile, a to pouze oproti čtvrtletí přecházejícímu. Oproti stejnému čtvrtletí předcházejícího roku je stále v poklesu o 1,2 %. Což znamená, že pokud by takto rostla dále, dostane se na loňskou úroveň za 3 roky. Jsou zde navíc důvody, proč o dalším, byť malém, růstu pochybovat.

Ten narůst, jak se i v článku píše byl způsoben jednak turistikou – tedy v létě přijelo k moři velmi překvapivě více turistů než na jaře. Kdo by to čekal, že?

Za druhé vývozem. Jak se ovšem dočtete například zde, tak průmyslu ve Španělsku ubývá, služby asi moc nevyvážejí, tudíž zbývá zemědělství. Takže od července do září se na polích a v sadech sklidilo více než od března do června. Kdo chceš, tak se raduj.

A to ještě se v článku dočtete, že k nárůstu turistiky „přispěly také obavy rekreantů z pobytu v letoviscích na neklidném Blízkém východě a v severní Africe“ Takže nebýt islámských teroristů, nejspíš by pokles pokračoval i v tomto čtvrtletí.

Reaguji hlavně proto, že to není první podobně optimistický titulek, který se v poslední době objevil a který zjevně neodpovídá realitě. A ani si nemyslím, že primárními autory jsou redaktoři iDnesu. Počítám, že to tak chodí rovnou z agentur. Důvodem bude nejspíš to, že po dobrých zprávách z evropské ekonomiky je velká poptávka a ono kde nic tu nic. A tolik lidí by rádo věřilo, že krize skončí prostě tak, že odezní a bude po ní.

Kapitalistické krize z nadvýroby bez zásahů státu končily skutečně za pár let tím, že se některé výrobky vyprodaly a naopak jiné a lepší či levnější se začaly vyrábět. Jenže tahle krize nevznikla z nadvýroby, nýbrž ze státního utrácení a regulací, dnešní politici zasahují, zasahují a zasahují a navíc už vlastně ani nemáme kapitalizmus, pokud tedy se mnou souhlasíte, že těžko nazývat kapitalizmem společnost, kde více než 50% vyrobeného bohatství rozdělují politici.

A jestliže to, co krizi způsobilo, trvá, proč by měla mizet? Protože někdo v ECB řekne Simsalabim? A nebo proto, že politici v Bruselu statečně bojují proti globálnímu oteplování, diskriminaci a podobným neomarxistickým blbinám?

A proč vlastně voliči nevymění ty politiky za někoho, kdo bude skutečně řešit to, co je třeba a pokud volí změnu, tak skoro vždycky ještě k horšímu (viz např. právě proběhlé volby u nás)? Že by je politici uhranuli? Nebo je volí pro jejich krásné modré oči? A nebo ani voliči nevědí či vědět nechtějí co by bylo třeba? Nevím jak vy, ale já typuji, že poslední možnost je správně. Ono nadávat na dotace je jedna věc, ale aby se zkrátila právě ta, co jsem za ní dostal zakázku, to je jiná. Nebo nadávat na utrácení politiků – jasně, ale snížit můj důchod (dávku, přídavek, podporu, odstupné...)?

Snaha vyždímat z ostatních peníze prostřednictvím daní (když dát jim přez hubu a sebrat jim je rovnou se přece ještě žinýruju) je problém mravní a morálka v závěsu za zbožností původně křesťanské civilizace už upadá minimálně 100 let a v závěsu za ní rostou daně, regulace a další atributy moci náhradního boha – státu (pro šťouraly dodávám, že vím o výkyvech způsobených u nás i jinde rudým a černým socializmem, jenže na dlouhodobém trendu ani jejich pád nic nezměnil) A je to tento falešný bůh, který přebírá čím dál tím větší moc nad Evropou, v posledních 20ti letech v části Evropy spolu s démonem Alláhem. Racionalita, o které se ateističtí, agmostičtí a liberální intelektuálové domnívali, že převezme vládu, dostává stále více na frak. Například i v tomto článku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Martin Horák | sobota 2.11.2013 11:57 | karma článku: 18,44 | přečteno: 850x