Škoda, že paní Zdena Mašínová odmítla státní vyznamenání, mohlo být více spokojených

A nebyla sama, koho letos Senát, Poslanecká sněmovna, vláda nebo občané ČR navrhli vyznamenat. Navržena byla třeba i Jana Nagyová, teď Nečasová, a to za hrdinství.  

„Této ženě - hrdince se podařilo neskutečné a neuvěřitelné: bez sebemenšího problému přesvědčit, zmáknout a úspěšně si podřídit a zmanipulovat největší špičky zpravodajských služeb České republiky a armády i s nejvyšším vykonavatelem jejich přání (dva generály a jednoho vykonavatele, plukovníka). Tyto vlivné vojáky se nepodařilo zničit na několika zahraničních misích v Afghánistánu ani Talibanu." Napsal jako zdůvodnění navrhovatel, který se podepsal jako Jiří Sovák Šedivec. 

Absurdní návrh vtipálka Šedivce doputoval letos na jaře do obou komor PČR. Občanské návrhy chodily i přímo Prezidentské kanceláři. Letos jich tam dorazilo prý rekordních 214. Od Poslanecké sněmovny vzešlo 33 návrhů, mezi nimi i návrhy na ocenění sportovců, včetně Štěpánka, Kvitové, Čecha nebo Ledecké. Senát předložil prezidentovi 27 návrhů. Dva nominanti na vyznamenání, kteří vzešlí od senátního organizačního výboru pro udělování Státních vyznamenání, Remek a Mašínová, byli z předběžného seznamu záhy vyřazeni.

Bývalého kosmonauta, europoslance a velvyslance v Moskvě, Vladimíra Remka, senátoři, jako možného kandidáta na udělení Řádu bílého lva, nakonec v hlasování neschválili.

Zdena Mašínová  byla ze seznamu také vyřazena, protože prezident Zeman neviděl důvod pro její vyznamenání a prohlásil, že neví, proč by měl vyznamenávat "něčí sestru". Sama Zdena Mašínová reagovala takto: „Takové individuum, co nás cpe na Východ, do Kremlu, Číňanům, je podle mě nedůvěryhodné a nebezpečné. Z takových rukou nemůžu nic přijmout. Nikdy, nikdy, nikdy."

Škoda, že to Zeman odmítl a Mašínová taky, mohlo být dnes více spokojených. A škoda, že občanu Šedivcovi nevyšla ta Nagyová. To je samozřejmě nadsázka, ale i tak se to dá vidět. Těžko se zavděčit všem. 

Je zajímavé sledovat, jak se zase objevují různí odborníci, analytici, političtí experti, novináři, protizemanovští remcalové, kteří na něm nenechají niť suchou. Vzájemné provokování? Proto asi někteří, celkem i rádi, přehlížejí a zapomínají na fakt, že  část oceněných osobností vyšlo nejen z návrhů prezidenta, ale i z jiných návrhů, ačkoli udělovat nebo propůjčovat státní vyznamenání je výsostným právem prezidenta  a konečné rozhodnutí je hlavně na něm. 

A jak už přede mnou napsal pan bloger Faltýn: „To, že vyznamenávající do výběru vyznamenaných promítá své osobní postoje, je logické. Dělal to Václav Havel, dělal to Václav Klaus... samozřejmě to dělá i Miloš Zeman."

Tak to je a bude, i když se nám to líbit nemusí a i když přijde jiný prezident. 

Kdyby byl v nedávných prezidentských volbách zvolen druhý kandidát, bylo by to jak? Třeba s paní Mašínovou?

 

 

 

 

zdroje:

https://zpravy.idnes.cz/statni-vyznamenani-politika-jana-necasova-fj7-/domaci.aspx?c=A180423_110001_domaci_linv

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/statni-vyznamenani-masinova-remek_1807192050_jak

https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/Senat-pripravil-27-navrhu-na-statni-vyznamenani-539787

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/poslanci-navrhli-ocenit-33-osobnosti-vcetne-sportovcu-cecha-a-ledecke/

https://faltyn.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=685359

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiřina Holotová | úterý 30.10.2018 10:21 | karma článku: 41,10 | přečteno: 2453x