Židé slaví svátek Šavuot

Dnes večer tento svátek končí. Svátek Šavuot je dvoudenní a začíná večer 5. měsíce Sivanu a trvá do soumraku 7. Sivanu. Každoročně o svátku Šavuot si Židé připomínají přijetí Tóry od B.ha na hoře Sinaj. 

,Zde je 11 věcí, které by nejen Židé měli vědět o Šavuot:

1. Svátek má pět názvů:

Šavuot - slovo Šavuot znamená „týdny“. Označuje tak dokončení sedmitýdenního Omerova počítání období mezi svátkem Pesach a Šavuot.

Yom HaBikkurim - „Den prvních plodů“. Šavuot je také oslavou sklizně pšenice a dozrávání prvních plodů, což je důvodem tohoto i následujícího názvu.

Chag HaKatzir - „Svátek sklizně“.

Atzeret - V Talmudu se Šavuot také nazývá Atzeret, což znamená „Přerušení, zastavení práce“, odkaz na zákaz práce o tomto svátku.

Zeman Matan Torahteinu - v jedné z bohoslužebných modliteb tohoto svátku se odvoláváme jako na „Čas darování naší Tóry“.

2. Ženy a dívky rozsvítí svíčky na začátku svátku po oba večery

Svíčky jsou zapalovány při většině židovských svátků biblického původu. Jsou to: Roš Hašana, Jom Kippur, Sukot, Šemini Atzeret, Pesach (první a poslední dny) a Šavuot. (Sváteční svíčky nesvítí na Chanuka nebo Purim(. 

O Chanuce jsou zapalovány svíčky ne přímo, ale pomocí "sluhy", svíčky šamaš, jejíž plamen zapáluje další svíčky.

3. Je pravidlem bdít o první noci svátku Šavuot a studovat tóru

Midraš uvádí, že tu noc před darováním Tóry židovský lid udělal to, co lidé obvykle činí před důležitou událostí - odebrali se časně k vydatnému nočnímu spánku. Toto zdánlivě nevinné rozhodnutí však vedlo k trapným důsledkům. Následující ráno, když přišel čas darování tóry, bylo místo prázdné. Všechen židovský lid spal. Midraš dokonce popisuje, že Mojžíš je musel probudit - což způsobilo, že B.h později naříkal: „Proč jsem přišel a nikdo tu není, aby mě přijal?“

Abychom napravili chybu našich předků, zůstáváme až do pozdních hodin svátku Šavuot vzhůru, abychom dali najevo, že nám nechybí nadšení. 

4. Všichni lidé, ženy a děti by měli v první den Šavuot být přítomni čtení Desatera

Svátek Šavuot je den, kdy oslavujeme úžasné darování tóry na hoře Sinai před více než 3 300 lety. Stáli jste na úpatí hory. Vaši pra- a předkové předtím. Duše všech Židů všech dob se spojily, aby vyslechly Desatero přikázání od samotného B.ha.

Protože jsme všichni stáli pod horou Sinai, musíme všichni znovu stvrzovat naše závazky. Děti, batolata, senioři, všichni, kteří jsou schopni, by se měli zúčastnit čtení tóry v první den Šavuot.

5. Děti hrají v tomto svátku zvláštní roli

Než B.h dal tóru židovskému národu, požadoval ručitele. Židé učinili řadu návrhů, ale šechny B.h odmítl, dokud neřekli: „Naše děti budou našimi ručiteli, že budeme ctít a dodržovat tóru.“ B.h toto okamžitě přijal a souhlasil, že dá Židům tóru.

Proto má zvláštní význam přivést děti, i ty nejmladší, aby slyšely Desatero přikázání.

6. Stejně jako u jiných svátků se jedí slavnostní jídla a nelze vykonávat žádnou práci.

Šabat je den, kdy se týdenní cyklus přeměňuje, opakuje. Pak je tu Jom Tov, doslova „dobrý den“; každý Jom Tov je vrcholem roku se zvláštním významem, poselstvím a chutí.

V těchto dnech, Torah zakazuje práci. V posvátné době práce tuto posvátnost rozvrátí a zablokuje její světlo. Ale „práce“ je definována poněkud jinak pro Jom Tov než pro Šabbat.

7. O svátku Šavuot jíme mléčná jídla

Pro tento zvyk existuje řada důvodů. Zde je několik z nich:

* O svátku Šavuot byly do Chrámu přineseny dva bochníky chleba. Jako připomínku jíme na Šavuot dvě jídla - nejdříve mléčné  jídlo, a po krátké přestávce jíme tradiční pokrmy z masa. Darováním tóry jsme se zavázali dodržovat pravidla košer stravy. Vzhledem k přijetí tóry o šabatu, nemohl být poražen žádný dobytek, a proto v ten den jedli mléko.

• Hhebrejské slovo pro mléko je chalav, a když se sečtou číselné hodnoty každého z písmen ve slově chalav - 8 + 30 + 2 - celkem je to 40. Čtyřicet je počet dnů, které Mojžíš strávil na hoře Sinai když přijal tóru.

* Když Mojžíš vystoupil na horu Sinai, andělé vyzvali B.ha, aby znovu zvážil své rozhodnutí dát tóru pozemským bytostem. „Uvažte jeho Veličenstvo.na nebesích . . Co je to člověk, na něhož byste měl pamatovat, a syn člověka, kterého byste měl mít na paměti? “(Žalm 8: 5–7) Jedním z důvodů, proč žádost andělů zůstala bez povšimnutí, je důsledné dodržování zákonů tóry včetně zákonů košer. Ne jako andělé, kteří při návštěvě Abrahama konzumovali máslo a mléko spolu s masem (Genesis 18: 8). Na Šavuot proto jíme mléčné výrobky a pak si dáme přestávku před jídlem - abychom ukázali náš závazek k této mitzvě (zákonu).

8. Druhý den Šavuot je pronášena modlitba Jizkor

Jizkor, zvláštní vzpomínková modlitba pro ty, kteří nás opustili, je pronášená v synagoze čtyřikrát do roka, následuje po čtení tóry poslední den Pesachu, druhý den Šavuot, na Šemini Aceret a na Jom Kippur.

9. Tři slavné židovské osobnosti mají zvláštní spojení se Šavuotem

Mojžíš - v tento den obdržel tóru od B.ha na hoře Sinai.

* Král David - druhý židovský král zemřel v tento den.

Baal Shem Tov - zakladatel chassidského hnutí také zemřel v tento den.

10. Některá společenství čtou Knihu Ruth

Král David - jehož odchod nastal v tento den - byl potomkem Ruth Moabite. V některých komunitách je proto obvyklé číst knihu Ruth v synagoze.

11. Někteří zdobí své domovy a synagogy květinami a sladce vonícími rostlinami před Šavuotem.

Pro tento zvyk je uvedeno mnoho důvodů. Zde jsou některé:

• B.h varoval Židy na Sinaji, že „ovce a dobytek se nesmějí obracet k té hoře [Sinai].“ Tóra byla předána do pouště. To naznačuje, že došlo k zázraku, který dočasně změnil tuto oblast na úrodnou půdu s množstvím zeleně. Na památku tohoto zázraku se stalo zvykem oslavovat svátek Šavuot zelení.

• Výklad verše „Jeho tváře jsou jako lůžko koření, jako břehy sladkých bylin; Jeho rty jsou lilie, která kroní tekoucí myrhou “(Píseň písní 5:13), Talmud vysvětluje, že„ od každého prohlášení [Desatera přikázání], které se vynořilo z úst Svatého, požehnaný On, celý Svět byl naplněn voňavým kořením. “Na Šavuot tedy zdobíme voňavé květy a zeleň.

Mišna uvádí, že o svátku Šavuot B.h posuzuje zemi a určuje množství plodů stromů pro příští rok. Proto jsou zelené snítky umístěny v synagoze, aby nám připomínaly modlitbu za stromy a jejich ovoce.

Autor: Lenka Hoffmannová | pondělí 10.6.2019 16:45 | karma článku: 10,09 | přečteno: 202x