Z nejkrásnější stavby 20. století na Slovensku vzniká kunsthalle

Zpěvačka Jana Kirschner vyzývá na www.novasynagoga.sk k poukázání 2% z daní na dokončení renovace žilinské neologické synagogy na kunsthalle. Židovská obec v Žilině, která hledala nové využití synagogy,  pronajala bývalé kino občanskému sdružení Truc sphérique za roční poplatek 1 €.

synagoga

Neologická synagoga v Žilině

Neologická synagoga v Žilině, kterou vytvořil slavný německý architekt a designér Peter Behrens, je perlou evropské moderní architektury. Peter Behrens (1866-1940) je považován za zakladatele moderní architektury. Jedním z jeho nejznámějších projektů je továrna na turbíny společnosti AEG v Berlíně.

V roce 1928, kdy vyhlásila žilinská liberálně orientovaná židovská obec soutěž na novou podobu synagogy, působil Behrens jako profesor na Akademii der Bildenden Künste ve Vídni. Výstavba podle jeho návrhu, který se musel vypořádat se složitým a stísněným terénem,  proběhla v letech 1929 až 1931. Architekt se inspiroval hrobkou Ráchel v Betlémě a vyzdobil synagogu monumentální kupolí vysokou 18 m s průměrem 16 m.

Prostor stavby byl určený pro 450 mužů a 300 žen na galeriích. Bohužel synagoga sloužila svému účelu pouhých 10 let. Po druhé sv. válce v ní bylo nejprve skladiště, koncertní síň, aula Vysoké školy dopravní a donedávna kino.

Proměna synagogy na kunsthalle má být dokončena v příštím roce. Sdružení očistilo interiér od přístaveb a obnovilo například větrání a vytápění v objektu pomocí šachet. Do kopule se vrátila zlatá kresba Davidovy hvězdy, která bude též umístěná na nejvyšším bodě stavby.

synagogy

Naproti synagogy se nachází poničený palác Rosenfeld postavený v roce 1907 podle projektu architekta Mikuláše Rautera a pojmenovaný po svém staviteli, kterým byl obchodník Ignác Rosenfeld. Palác postavený jako zmenšená napodobenina vídeňského zámku Belveder patří mezi nejkrásnější secesní památky na Slovensku, a právě probíhají přípravy na jeho rozsáhlou rekonstrukci na umělecké centrum.

synagogy

Palác Rosenfeld v Žilině.

Nedaleko Žiliny ve městě Bytča se zachovala též neologická synagoga, kterou pro místní náboženskou obec nechal na svém pozemku vedle svého pivovaru postavit baron Popper. Neví se, kdo byl autorem synagogy, plány se nezachovaly.

Cihlová stavba synagogy v Bytči stála už v roce 1801. Současná synagoga v neorománském slohu nejprve sloužila jako modlitebna. Synagogou se stala v roce 1886.

synagoga

Neologická synagoga v novorománském slohu v Bytči.

Za války sloužily prostory synagogy jako skladiště zabaveného židovského majetku. Po druhé sv. válce zanikla místní Židovská obec a došlo k vyplenění synagogy, ve které se postupně nacházel sklad nábytku, hnojiv a stáje pro koně. před několik proběhla oprava krovů a střechy a odizolování zdiva proti vlhkosti, přesto je dnes synagoga ve velmi špatném stavu. Potřebuje nutně nová okna, aby do budovy nezatékalo. Probíhají spory o pozemek pod synagogou, který byl po roce 1989 prodán spolu s pivovarem Popper.

synagoga

Bytčianský zámek vedle synagogy a pivovaru Popper.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lenka Hoffmannová | úterý 31.3.2015 19:44 | karma článku: 13,51 | přečteno: 544x