Ve světě žije je 20 tisíc palestinských "uprchlíků" a ne 5,1 milionu

Členové Kongresu požadují, aby ministerstvo zahraničí zveřejnilo skutečný počet "uprchlíků" po izraelské válce za nezávislost v roce 1948, kterýžto údaj ostře kontrastuje s počtem palestinských "uprchlíků" uváděným doposud OSN.

Utajovaná zpráva ministerstva zahraničí z doby Baraka Obamy byla poprvé zveřejněna až před šesti měsíci ve Washington Free Beacon.
Zákonodárci tvrdí, že zpráva by mohla mít vliv na to, jak budou Spojené státy pohlížet na problematiku uprchlíků, když zveřejněný skutečný počet uprchlíků je výrazně nižší, než doposud uváděný OSN.
Nejvíce peněz poskytovaly UNWRA Spojené státy. UNWRA poskytuje pomoc palestinským uprchlíkům a jejich potomkům. Avšak v lednu USA snížily agentuře plánovanou částku 125 milionů dolarů  o 65 milionů.

Agentura, která tvrdí, že ve světě žije 5,1 milionu palestinských uprchlíků, se zaměřuje výhradně na pomoc Palestincům na Západním břehu a v pásmu Gazy, Jordánsku, Sýrii a Libanonu, zatímco všichni ostatní uprchlíci žijící jinde ve světě pomáhá úřad Vysokého komisaře OSN. 
Senátor Ted Cruz za republikány řekl listu Free Beacon, že uveřejnění zprávy bylo nezbytné, aby Kongres mohl poskytnout správnou informaci americkým daňovým poplatníkům. 

"UNRWA se operuje proti Americe a angažuje se v antisemitském podněcování terorismu. Teroristé z Hamasu používají prostředky UNRWA k útokům na izraelské civilisty, "řekl Cruz. "Americký lid má právo znát toto hlášení ministerstva, takže Kongres a administrativa mohou vést transparentní a produktivní debatu o úloze Ameriky v této organizaci."
Zdroj, které zprávu četl uvádí, že hodnocení ministerstva zahraničí bylo, že pouze 20 000 osob ze 700 000 arabských uprchlíků, kteří opustili území Palestiny během války Izraele za nezávislost, jsou stále živí a žijí mimo svůj původní domov.
Zvláštní status palestinských "uprchlíků"
Při studiu materiálů pro svou knihu From time Immemorial z roku 1984 se americká novinářka Joan Peters dozvěděla, že OSN učinila vědomé rozhodnutí odlišit palestinské uprchlíky od všech ostatních.
Uprchlíci jsou obecně definováni jako lidé, kteří uprchli z trvalého bydliště, zatímco v případě Palestinců mohl být za uprchlíka uznán i někdo, kdo žil v Palestině jen dva roky před založením státu Izrael v roce 1948.
Navíc oproti ostatním uprchlíkům i potomci Palestinců již narození v cizině jsou považováni také za uprchlíky. Výsledkem je, že palestinských uprchlíků jsou údajně miliony. 
Izrael začal tuto otázku řešit na mezinárodní scéně a izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že prostředky OSN by měly být převedeny na Palestince prostřednictvím agentury OSN pro uprchlíky, a že problematická UNRWA by měla být zrušena.
To by však vyžadovalo, aby Valné shromáždění OSN schválilo usnesení ve prospěch tohoto kroku, což je nepravděpodobné vzhledem k anti-izraelské předpojatosti tohoto mezinárodního fóra.

Autor: Lenka Hoffmannová | čtvrtek 19.7.2018 13:39 | karma článku: 29,98 | přečteno: 989x