V Jemenu se bojuje, a co Mizrachi, jemenští Židé

Mizrachi je hebrejský výraz pro východ, východní. Nazývají se tak Židé pocházející z arabských zemí. Aškenázští Židé pocházejí z Německa a východní Evropy. Slovo Aškenaz v hebrejštině znamená Německo. Stejně sefardští Židé, pocházející ze Španělska a Portugalska jsou pojmenováni podle hebrejského slova označujícího Španělsko.

Přijetí Plánu OSN na rozdělení Palestiny a deklarace židovského státu v roce 1947 vedlo ke střetům a nepokojům, kdy muslimští násilníci zabili 82 Židů v jemenském Adenu. Bylo též zničeno velké množství jejich domů. Počátkem roku 1948 byli Židé obviněni z rituální vraždy dvou muslimských dívek, což vedlo k dalším pogromům, došlo k velkému rabování židovského majetku.

Poté se jemenští Židé začali shromažďovat v adenském táboře Geula, což v hebrejštině znamená Spása. Přáli si odejít do nově vzniklého židovského státu. To však během izraelské války za nezávislost nebylo možné. Britské jednotky měly tábor pod dohledem a nedovolily Židům odejít.

V táboře bylo tehdy shromážděno přes 10 tisíc lidí. Nově jmenovaný imám (nejvyšší muslimský duchovní v zemi) v Jemenu dal nakonec tajný souhlas k přesunu.

Kvůli nebezpečí, došlo k tajnému leteckému přesunu většiny jemenských Židů do Izraele během operace Létající koberec (též nazývaná operace Orlí křídla). Tehdy bylo do Izraele přepraveno letecky 47 tisíc osob, z nichž většina ještě nikdy neviděla letadlo, takže byli vyděšeni a odmítali do něj nastoupit. Vrchní rabín jim připomněl pasáže z Tóry:

Exodus 19.4: Vy sami jste viděli, co jsem učinil Egyptu. Nesl jsem vás na orlích křídlech a přivedl vás k sobě.

Kniha Izajáš 40.31: Ale ti, kdo vkládají naději do Hospodina, nabývají nové síly, vznášejí se jako orlové, běží bez únavy, jdou bez umdlení.

V roce 1948 žilo v Jemenu 55 tisíc Židů, dnes tam po přesídlení na sever přežívají jen stovky, a většina uvažuje o emigraci. Zvláště poté, co zemi sužují boje, které na jedné straně podporuje Irán, na druhé  sousední Saudská Arábie s dalšími arabskými státy. Je dobré vidět, že si Arabové začínají řešit problémy v arabských zemích sami a nespoléhají na zásah USA, aby jej pak mohli volat k odpovědnosti. Arabský, muslimský svět je rozdílný od toho našeho, a ví, jak Arabové přemýšlí, a jaká dodržují pravidla. Věřme, že nová strategie také pomůže vyřešit hrozné utrpení lidí pod nadvládou ISIS, včetně utrpení tisíců Palestinců v uprchlickém táboře Yarmouk nedaleko Damašku. Zde se projevuje to, že Arabové nedokázali od doby, kdy Jeruzalémský imám vyzval Araby k odchodu z Palestiny, aby se vrátili po zničení Izraele v roce 1948, vyřešit jejich situaci, přijmout je po desítkách let za své občany.

Izrael naštěstí nebyl zničen, avšak Palestinci dodnes, včetně jejich dětí, vnuků, pravnuků... žijí již desítky let provizorní život v uprchlických táborech v celém arabském světě.

Autor: Lenka Hoffmannová | sobota 11.4.2015 19:48 | karma článku: 26,51 | přečteno: 2789x