TALMUD pro každého, Abraham Cohen

Dnes, v úterý, slaví Židé předvečer Jom Kipur (Den smíření) a začíná svátek odpuštění a pokání , svátek, který se hodí bez rozdílu pro všechny. Protože odpuštění a pokání je svázáno s hříchem, zde jsou ukázky o hříchu z Talmudu.

Po dva a půl roku byly Šamajova a Hilelova škola v rozepři o následující věci: zatímco druzí tvrdili, že by bylo lepší, kdyby člověk nebyl nikdy stvořen, první hlásali, že je lepší, že byl stvořen. Přistoupili k hlasování a většina rozhodla, že by bylo lepší, aby nikdy nebyl stvořen, ale když už stvořen byl, ať prozkoumá své (dřívější) činy. Jiná verze zní, ať probádá své (současné) činy.

Na tázku, zda je možné, aby byl někdo dokonale prost hříchu, dává rabínská literatura protichůdné odpovědi. Jeden učenec. který byl svými žáky ujišťován, že svůj život prožil bez hříchu, namítal: "Není na zemi člověka spravedlivého, aby konal dobro a nehřešil."

Z pohledu učenců není hřích ničím jiným, než vzpourou proti Bohu. Člověk nemá říkat: Netoužím po tom jíst vepřové maso, netoužím po tom navázat incestní vztah. (Raději by měl říkat): Toužím, avšak co mohu dělat, jestliže mi to zakázal můj Otec na nebesích?

Jako hlavní byly uznány tři hříchy, jejichž spáchání bylo považováno za zvlášť ohavné. Co se týče všech zákazů zmiňovaných v Tóře, řeknou-li člověku: Přestup a nebudeš zabit, smí (je) přestoupit a zachránit tak svůj život, s výjimkou modloslužby, necudnosti a krveprolití. Než by se dopustil těchto hříchů, nechť se raději vzdá života.

Ke třem jmenovaným hříchům je pro svou výjimečnou závažnost připojován čtvrtý, totiž pomluva. Co je řečeno ohledně pomluvy? "Kéž Hospodin zcela vymýtí ty úlisné rty, jazyk, co se velikášsky chvástá."

Tvrdý odsudek stíhal také nenávist, neboť může vést k vraždě. Pomluva podle Talmudu zabíjí tři osoby, mluvčího, toho, ke komu se mluví, a toho, o němž se mluví.

K tomu se vztahuje aforismus Eliezera "Čest tvého přítele budiž ti tak drahá, jako tvá vlastní", který byl rozveden: "Stejně, jako si člověk váží vlastní cti, nechť si váží i cti svého souseda. Stejně, jako si nikdo nepřeje, aby jeho vlastní pověst byla pošpiněna, nechť nikdy nezatouží po tom, by byla pošpiněna pověst jeho souseda."

To jsou moc pěkná slova, snažme se všichni, abychom se podle nich zachovali.

Autor: Lenka Hoffmannová | středa 26.9.2012 8:00 | karma článku: 14,66 | přečteno: 1030x