Sjednotitel Palestinců...

...Mahmud Abbas se zřejmě nestane tím, kdo vyjedná mír s Izraelem. Nedávno však došlo k dohodě mezi Fatahem, který operuje na Západním břehu Jordánu, a mezi Hamasem, který ovládá Pásmo Gazy. V této oblasti platí embargo a Izrael denně dodává jeho obyvatelům veškeré životní potřeby. Fotky a záběry reportérů dokládají, že tamní obyvatelé rozhodně netrpí nouzí na rozdíl od jedné třetiny obyvatel Izraele v okolí Gazy, kteří jsou dennodenně vystaveni raketám teroristů.

Den památky obětí Šoa

Izraelský systém ochrany proti střelám Iron Dome (Železná kopule) je nejdokonalejším systémem toho druhu na světě, a jako jediný je bohužel každodenně ověřován v praxi. Izraelská záchranná služba David Magen Adom (Davidova červená hvězda) je považována za nejlépší zdravotní záchranný systém na světě.

Obyvatelé Pásma Gazy jsou rukojmími Hamasu, kdo se nepodrobí, je krutě potrestán. Přes milion obyvatel v této malé enklávě s největší hustotou osídlení na světě, může sporadicky z oblasti vycestovat, a to jen přes Egypt, se kterým má společnou hranici. Velká část obyvatel také doposud žije v uprchlických táborech, kde se již narodilo několik generací Paestinců od vzniku státu Izrael v roce 1948. Pobírají peněžité dávky zejména od Kongresu USA, který nedávno rozhodl, že bude finančně podporovat jen "uprchlíky", kteří odešli z nově vzniklého Izraele po jeho vzniku, tedy v roce 1948, a už ne jejich rozvětvené potomstvo.

Koncem loňského roku se nadějně rozběhla vyjednávání o míru a vzájemném uznání mezi Palestinci a představiteli státu Izrael pod vedením ministra zahraničí USA Johna Kerryho. Izrael nedávno odmítl propustit z vězení další desítky palestinských vražedkyň a vrahů jako vstřícné gesto. Také čerstvou dohodu mezi Hamasem a Fatahem vnímá izraelská vláda jako ohrožení země.

Palestinci i nadále odmítají uznat Izrael jako židovský stát. Většina arabských států nepovoluje vstup Izraelcům na svá území a neuznává izraelské pasy. Malý průlom nastal před několika dny u tuniských úřadů, které se rozhodly izraelským návštěvníkům největšího židovského shromáždění na Džerbě, zřejmě pro zjedndušení administrativy, uznat izraelské pasy. Někteří místní i další arabští politici z ostatních zemí vnímají uznání izraelského pasu jako současné uznání Izraele.

Před několika týdny navštívili palestinští vysokoškolští studenti se svým profesorem vyhlazovací tábor Osvětim. Dnes, v předvečer židovského Dne památky obětí Šoa, Jom Hašoa, prohlásil vedoucí představitel Palestinské samosprávy Mahmud Abbas, že "holokaust byl nejohavnějším zločinem proti lidskosti v moderní historii". Doufejme, že nezústane jen u prohlášení, ale dojde k posunutí rozhovorů směrem k mírovému soužití.

Izraelští představitelé doposud považují Abbase za antisemitu a popírače hlokaustu vzhledem k jeho doktorandské práci na Moskevské univerzitě, ve které tvrdí, že určité skupiny sionistů a nacistického Německa spolupracovaly v letech před vypuknutím druhé světové války. 

Zapomněl zmínit, že Jeruzalémský Muftí, strýc Jásira Arafata, prožil válku v Berlíně, a radil a pomáhal Hitlerovi s protižidovskými akcemi. Na Bálkaně se taktéž podílel na vytvoření vojenských jednotek z tamních muslimů, kteří bojovali po boku nacistů. Po válce v Palestině a dalších arabských zemích působili příslušníci nacistické SS jako poradci, včetně Otto Skorzenyho, jehož oddíl v roce 1943 osvobodil Mussoliniho z rukou povstalců, a poté do Itálie vpadla nacistická vojska.

Zítra si lidé na celém světě připomenou Den památky obětí Šoa. Na náměstích se budou číst jména obětí holokaustu jako vzpomínka a varování před opakováním podobných hrůz v lidské historii. V Izraeli se rozezní sirény a všichni lidé se zastaví a uctí tak památku obětí.

 

 

 

 

Autor: Lenka Hoffmannová | neděle 27.4.2014 15:46 | karma článku: 16,99 | přečteno: 371x