Princ William u Zdi nářků a hrobu své prababičky, zachránkyně Židů

Prince William ukončil svou návštěvu Izraele u Západní zdi. "Nechť Bůh míru požehná tuto oblast a celý svět v míru" napsal na papírek, který vložil do trhliny ve Zdi nářků (Kotel).

Prince William ukončil svou historickou návštěvu Svaté země a navštívil Západní zeď (Kotel) v srdci Starého města v Jeruzalémě.
Vévoda z Cambridge navštívil během posledního dne své návštěvy Blízkého východu svatá místa v Jeruzalémě. 
Princ William začal svou návštěvu na Olivové hoře s výhleden na Staré město v Jeruzalémě. Poté navštívil nedaleký hrob své prababičky, princezny Alice, která zachránila židovskou rodinu v Athénách během holokaustu a jejíž poslední přání bylo, aby její tělo bylo pohřbeno v kostele sv. Máří Magdalény nad Zahradou Getsemanskou.
Vévoda její hrobku navštívil v doprovodu kněze pravoslavné církve. Poté od něj obdržel několik darů, včetně kytice květin a kříže.
Z kostela se princ odebral na návštěvu tří klíčových náboženských památek předtím, než odletěl zpět do Londýna. Prince William řekl, že se zvlášť těší na návštěvu Starého města se zastávkami na Chrámové hoře (Temple Mount), u Západní zdi, nejposvátnějšího místa pro Židy, a Chrám Božího hrobu.

Historický moment: K Západní zdi prince doprovázel rabín Šmuel Rabinowič. Princ s černou jarmulkou na hlavě položil pravou ruku na starobylé kameny a zanechal podle tradice v jeho trhlinách přání a v knize návštěv napsal: "Nechť Bůh míru požehnátutooblasta celýsvět v míru." 
"Dnes jsme zažili historický moment, který bude žít dlouho ve vzpomínkách Židů po celém světě," řekl vrchní rabín Velké Británie Ephraim Mirvis, který doprovázel vévodu při návštěvě. "Západní zeď stojí v epicentru naší víry. Vidět budoucího monarchu, který zde vzdává úctu bylo nezapomenutelným gestem přátelství a znamením respektu ohledně svátosti Jeruzaléma. "
Davy přihlížejících sledovaly každý jeho krok, když se kníže vydal do kostela svatého hrobu.
36letý William, druhý v pořadí v nástupnictví na trůn, již navštívil památník holocaustu Jad Vašem a setkal se s Izraelci ze všech oblastí života, od pláží a promenád Tel Avivu, navštívil konferenci high-tech podnikatelů, a také honosnou recepci s celebritami a politiky.

"Byla úžasná", aneb neuvěřitelný život Alice, prababičky prince Wiliama, jejíž hrobku navštívil v Jeruzalémě. Narodila hluchá, po válce byla s rodinou vyhnána a žila v exilu a za války ukrývala v Athénách židovskou rodinu.

Alice, matka prince Filipa, manžela královny Alžběty II., se narodila jako princezna z Battenbergu ve Windsoru v roce 1885. Za manžela si vzala prince Andrewa (Ondřeje) následníka řeckého trůnu a spolu s celou rodinou po svržení království v Řecku po válce, byla vyhnána do exilu. 

Alice přes své postižení se naučila znakové řeči a hovořila plynně anglicky, německy a řecky. V první světové válce sloužila jako zdravotní sestra a za svou činnost obdržela řád Červeného kříže od anglického krále George V. 

Po porodu prince Filipa se u ní projevila duševní porucha, tehdy ji opustil manžel a byla umístěna do ústavu pro duševně choré ve Švýcarsku, kde jí byla diagnostikována schizofrenie. 

Svého syna Filipa viděla málo, protože často pobývala v sanatoriu. Po druhé světové válce v roce 1953 vstoupila so pravoslavného řádu a tehdy se také objevila oblečená jako řádová sestra na korunovaci Alžběty II ve stejném roce. Před svou smrtí žila s rodinou svého syna v Buckinghamském paláci, kde v roce 1969 zemřela ve věku 84 let. 

Její ostatky byly pohřbeny v královské kapli sv. Jiří na zámku Windsor. Ona si však přála být pohřbena v Izraeli. a tak v roce 1988 byly její ostatky převezeny do kostela sv. Maří Magdalény na Olivové hoře v Jeruzalémě. Tehdy zabránily nepokoje, aby se její syn,  vévoda z Edinburghu zúčastnil pohřbu. Hrob své matky navštívil až při své soukromé návštěvě v roce 1994. Princ Charles navštívil soukromě hrob své babičky až v roce 2016, když se zúčastnil pohřbu Šimona Perese. 

Alice během války ukrývala v Athénách židovskou rodinu. Nikdo o tom nevěděl, protože se o tom nikomu nezmínila. Během ceremonie v roce 1993, kdy byl Alici muzeem holokaustu Jad Vašem za její skutek udělen titul "Spravedlivý mezi národy" a zasazen zde na její počest strom, řekl princ Filip, její syn: "Mám podezření, že ji nikdy nenapadlo, že její čin byl jakkoli zvláštní."

V roce 1943 a později, kdy nacisté vstoupili a okupovali Řecko, bylo transportováno do koncentračních táborů 85% řecké židovské komunity.

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lenka Hoffmannová | pátek 29.6.2018 9:42 | karma článku: 22,13 | přečteno: 560x