Nejkrásnější árijské mimino byla Židovka.

Fotka Hessy Taft byla vybrána Nacisty jako prototyp ideálního árijského mimina. Naštěstí Goebelsova mašinérie neodhalila, že byla židovské dítě.

Hessy Taft, americká profesorka chemie.Autor: Ohad Zwigwnberg, Yediot Achronot

Hessy Taft nedávno představila v muzeu holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě časopis s její fotografií na titulní straně a vyprávěla příběh o tom, jak se stala ideálním árijským miminem Třetí Říše.

Když jí bylo šest měsíců, nacisté vybrali její portrét jako symbol ideálního árijského mimina. Jejich perfektní baby však byla Židovka.

"Teď se tomu jen směju," říká osmdesátiletá profesorka v rozhovoru pro německý časopis Bild. "Kdyby však nacisté zjistili kdo jsem, už bych nebyla naživu."

Její rodiče, Jacob a Paulína Levinsons, oba talentovaní pěvci, přišli do Berlína z Lotyšska v roce 1928, aby se prosadili v opeře. Bylo to bohužel v době narůstajícího vlivu německého fašismu.

Otec Hessy přišel o místo v operní společnosti krátce poté, co vstoupily v platnost Norimberské rasové zákony. Živil pak rodinu jako podomní obchodník. 

V roce 1935 vzala její matka Paulína malou Hessy ke slavnému berlínskému fotografovi. O pár měsíců později byla zděšena, když objevila fotku dcerky na titulní straně Sonne ins Hause, populárního to nacistického rodinného časopisu.

Fotograf Hans Ballin věděl, že jsou Židé, a podstrčil forku Hessy do soutěže o nejkrásnější árijské mimino, aby zesměšnil Nacisty. Fotka tehdy uspěla, byla vybrána samotným ministrem propagandy Goebelsem.

V obavě, že někdo malou pozná, se Paulína neodvážila s ní vycházet mezi lidi. Její fotka se objevila také na slavné pohlednici, kde ji poznala teta v Lotyšsku.

V roce 1938 byl otec Hessy uvězněn Gestapem, kvůli neplacení daně za Křišťálovou noc. Naštěstí se za něj přimluvil jeho účetní, člen NSDAP. Krátce po jeho propuštění z vězení rodina z Německa uprchla. Nejprve odešli do Lotyšska. Do Paříže se dostali těsně předtím, než ji obsadila německá armáda. Za pomoci příslušníků francouzského odboje opět utíkali, tentokrát na Kubu, odkud se rodina přestěhovala v roce 1949 do Spojených států.

Dnes žije osmdesátiletá profesorka chemie Hessy Taft v New Yorku.

Autor: Lenka Hoffmannová | čtvrtek 3.7.2014 9:04 | karma článku: 22,21 | přečteno: 1327x