Květnová výročí

V květnu si připomeneme 70. výročí atentátu na Heydricha a také poprvé vyjde v češtině provokativní kniha Můj život s Reinhardem. Vdova Lina Heydrichová v ní popisuje, jak ráda vzpomínala na život v protektorátu, v němž její manžel posílal na smrt stovky českých vlastenců.

Panenské Břežany - horní zámek

 

Atentát na Heydricha přiměl Brity definitivně uznat Edvarda Beneše za legitimní hlavu Československa. Šlo o zcela ojedinělý případ, kdy se úspěšně podařilo zlikvidovat některého z vysokých nacistických pohlavárů.

Heydrich se stal zastupujícím říšským protektorem po odvolaném von Neurathovi. V té době byl považován za třetího nejmocnějšího muže Třetí říše a mimo jiné se zúčastnil Konference ve Wannsee, setkání vysokých představitelů nacistického Německa, které se konalo 20. ledna 1942 v zámečku na břehu jezera Wannsee poblíž Berlína.

Jediným bodem jednání byla koordinace konečného řešení židovské otázky, což vedlo k hrůznému vyvraždění 6 milionů nevinných obětí. Schůze byla přísně tajná, ale po válce byla americkými vyšetřovateli nalezena v jednom z říšských ministerstev kopie zápisků pořízených na konferenci Martinem Lutherem, pracovníkem ministerstva zahraničí. Tyto poznámky jsou jediným důkazem o konání, průběhu i závěrech konference. Mezi účastníky byl také Adolf Eichmann, v roce 1960 unesený do Izraele, kde po procesu byl jako zatím jediný člověk v Izraeli popraven.

K smutným květnovým výročím patří také jedno slovenské. 15. května se v Banské Bystrici konala pietní vzpomínka k 70. výročí přijetí ústavního zákona o vystěhovaní Židů. Tento zákon přijal sněm Slovenské republiky téměř dva měsíce po začátku deportací a jeho účelem bylo dát jim právní podklad. Deportované zbavil zákon občanství a také veškerého majetku. Za každého vyvezeného Žida zaplatilo Slovensko 500 říšských marek z obrovského tam arizovaného majetku.

Vraťme se ještě k zastupujícím říšským protektorům. Nástupcem Heydricha se stal Kurt Daluege, který spolu s říšským ministrem pro Čechy a Moravu K. H. Frankem nechal vyvraždit 10. června 1942 nejprve Lidice a poté Ležáky.  K. H. Frank byl po válce v Praze popraven.

Narodil se v Karlových Varech a byl knihkupcem. Za války zabral Horní zámek v Panenských Břežanech, v Dolním zámku bydleli protektoři.

Horní zámek patřil před válkou významnému židovskému výrobci nábytku, Friedrichu Gerstelovi. Vyráběl nábytek pod značkou Emil Gerstel. Adolf Loos tu nechal vyrobit zařízení pro Müllerovu vilu v Praze. Firma také zařídila Petschkovu vilu (dnes residence USA) a interiéry na evropských královských dvorech a také prezidentům Masarykovi a Benešovi.

V roce 1939 Friedrich s rodinou emigroval do USA.

http://www.hrady.cz/?OID=1343

Autor: Lenka Hoffmannová | pondělí 21.5.2012 20:29 | karma článku: 12,97 | přečteno: 1024x