Joseph Pulitzer

Právě dnes by oslavil narozeniny slavný vydavatel novin, mecenáš a zakladatel prvních novinářských studií Joseph Pulitzer, rodák z malého městečka Makó v Maďarsku. Makó leží poblíž maďarského města Szeged na řece Tisze, tam se vyrábí slavný "Uherák" s přídavkem oslího masa. Předkové Pulitzera odešli do Maďarska z Moravy na konci 18. století.

Joseph Pulitzer 10. dubna 1847 až 29. října 1911

Joseph Pulitzer se tam narodil v roce 1847 do bohaté rodiny velkoobchodníka s obilím. Matka byla Němka, katolička. Otec Fülöp (Filip) byl židovského původu. Ve městě v té době žila velká židovská komunita. Rodina se v roce 1853 přestěhovala do Budapešti. Joseph měl soukromé učitele a učil se také francouzsky a německy. V jedenácti letech mu zemřel otec a matka se znovu provdala za Maxe Blaua.

V sedmnácti letech opustil Joseph teplo domova a snažil se dostat do armády. Měl však slabý zrak a chatrné zdraví, takže se mu to nepodařilo. Z Hamburku se dostal do amerického Bostonu, kde byl přijat v období Občanské války do Lincolnovy kvalérie, složené převážně z německých přistěhovalců a jejich potomků.

Neuměl dobře anglicky a po válce odešel do St. Louis, kde se protloukal např. jako číšník. Nezanedbával však studium a za rok zvládl obstojně angličtinu a základy práva. V městské knihovně, kam pravidelně docházel za studiem, se také v jedné místnosti hrály šachy a poté, co dělal úspěšného "kibice" jednomu z místních boháčů, vydavateli německého deníku, ten mu nabídl práci.

Začal v té době pracovat jako reportér. Zavedl investigativní žurnalistiku, bojoval svými články proti korupci a všemu, co narušovalo americkou demokracii. Jistě by byl potěšen, kdyby věděl, že nejvíce ocenění Pulitzerovou cenou doposud obdrželi autoři bojující proti korupci.

Navštívil New York, kde nakoupil noviny později přejmenované na The World. Tak se stal Pulitzer vydavatelským magnátem. Zaměřil se na příběhy o lidech, skandály, senzace a využíval také bohatě ilustrace, nazvané později komixy. Náklad novin také zvedla barevná ilustrovaná dvoustrana s příběhy lidí z nižších vrstev.

Americká Socha svobody také stojí na Liberty Island přičiněním tohoto neúnavného muže. Francouzi vyrobili a dopravili do USA jako dar Sochu svobody. Američané měli na koupeném pozemku vybudovat jen základy. Peníze však na to nestačily.

Pulitzer vyzval na titulní straně Američany ke sbírce a pravidelně uveřejňoval ve svých novinách jména dárců - mecenášů, ale i obyčejných lidí, kteří přispěli jen malou částkou.

Pulitzer dlouho usiloval o zřízení první fakulty žurnalistiky na Kolumbijské univerzitě. To se podařilo až rok po jeho smrti v roce 1912, s přispěním jeho odkazu 2 milionů dolarů na tento účel. V roce 1917 vyhlásila Kolumbie Pulitzerovu cenu za žurnalistiku, která se v současnosti uděluje také za úspěšné působení a díla v literatuře, poezii, historii, hudbě a dramatu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Lenka Hoffmannová | středa 10.4.2013 19:57 | karma článku: 10,81 | přečteno: 374x