Happy Birthday Trump...and Che Gevara

Je ironií, že kapitalista Donald Trump a komunista Che Guevara mají narozeniny ve stejný den. Prezident Trump včera 14. června oslavil 73. narozeniny, zatímco Guevara by měl 92 let.

Většina Američanů je obeznámena se životem D. Trumpa, ale kromě docela častého obrazu na tričkách je o životě Che Guevary známo mnohem méně. 

Che Guevara se narodil v roce 1928 v rodině příslušné do argentinské střední třídy a stal se známou osobností kubánské komunistické revoluce. Stal se členem vlády Fidela Castra, dohlížel na popravy stovek Kubánců a snažil se podněcovat revoluci v celé Jižní Americe. Bolivijská armáda jej zabila v roce 1967. 

Je to zvláštní náhoda, že kapitalistický prezident USA slaví své narozeniny ve stejný den jako muž z plakátu marxismu- leninismu. 

Zamysleme se nad několika jejich charakteristikami, abychom zjistili, jak se liší i svým dlouhodobějším odkazem: 

1. Média

Donald Trump a mainstreamová média se příliš nemusí. Trump často kritizuje tisk za to, že jen předkládají "fake news". Opakovaně uvedl, že tisk je k němu nespravedlivý. Kromě odvetných tweetů nemá moc možností, jak reagovat, protože První dodatek (First Amendment) tisk chrání.  

Che Guevara neměl s médii jak se zdá problém. CIA uváděla, že Castrův režim (jehož byl Guevara důvěrným přítelem) vytvořil „propagandistickou říši“. V roce 1959 sám Guevara řekl: „Musíme odstranit všechny noviny; se svobodným tiskem nelze dělat revoluci. Noviny jsou nástrojem oligarchie. “ 

2. Mládí 

Poselstvím prezidenta Trumpa mladým Američanům je bezbřehé vlastenectví: "na prvním místě miluj Ameriku". Příkladem toho je vzkaz pro American Legion, kdy Trump řekl mladým Američanům, že „skrze tento program je bezpočet mladých lidí jako jste vy, inspirováno k ochraně amerických zájmů a prosazování amerických hodnot.“ Projev zakončil prohlášením: Milujte svou zemi." 

Poselství Guevary mladým lidem však bylo marxistické. Byla to výzva ke sjednocení národů Latinské Ameriky podle modelu Kubánské revoluce.

Ve svém projevu k prvnímu latinskoamerickému kongresu mládeže 28. července 1960 Che vyzval mladé Latinské Ameriky: „Braňte kubánskou revoluci v každém okamžiku. Dovolte mi říci, že je to povinností mládí Latinské Ameriky. To, co tu máme na Kubě, je něco nového a stojí za to to poznat.“ 

3. Poselství v OSN

Oba muži oslovili OSN a řekli úplně jprotichůdné věci. 

Ve zprávě Valnému shromáždění OSN dne 25. září 2018 uvedl Trump:

"Amerika bude vždy volit nezávislost a spolupráci při správě světa, jeho kontrole a nad globální správou, řízením a dominancí. Ctím právo každého národa na tomto shromáždění dodržovat své vlastní zvyky, přesvědčení a tradice. Spojené státy vám neříkají, jak žít nebo pracovat nebo ke komu se modlit. Zvolit si nezávislost je primárním cílem nejen pro Spojené státy, ale pro každý národ."

Guevara však OSN sdělila jinou vizi. Ve svém projevu na Valném shromáždění 11. prosince 1964 řekl:

"Musí však být jasně stanoveno, že vláda Spojených států není bojovníkem za svobodu, ale spíše strůjcem vykořisťování a útlaku národů světa a velké části vlastního obyvatelstva."

Řekl také: "Chceme budovat socialismus. Deklarujeme, že podporujeme ty, kteří usilují o mír." 

Podle logiky jeho poselství v OSN by prezident Trump umožnil kubánskému lidu vybrat si komunismus. Byl by také Guevara ochoten nechat Američany rozhodnout jejich budoucnosti? 

Je příliš brzy na zhodnocení dědictví Donalda Trumpa, ale než nastanou jeho 91. narozeniny, může být více známo v tom, jak jeho ekonomická a geopolitická politika ovlivnila jeho národ. 

Odkaz Che Guevary je však jasnější. Byl přesvědčen, že profesionální revolucionáři mohou realizovat marxisticko-leninský model. Měli šanci v nesčetných zemích a konečný výsledek dobře známe.

ve stejný den slaví narozeniny také manželka našeho premiéra Monika Babišová, oslavila 45. narozeniny, uvidíme, jak a kde oslaví ty následující.

Autor: Lenka Hoffmannová | sobota 15.6.2019 13:40 | karma článku: 8,80 | přečteno: 264x