Arab Idol a dění v Izraeli

V noci ze soboty na něděli vyhrál 22letý Palestinec poprvé v libanonském Bejrútu soutěž Arab Idol (SuperStar) a okamžitě se stal hvězdou Palestinců. Jeho vítězství sledovali v Ramalláhu, hlavním městě Západního břehu Jordánu, na velkoplošných obrazovkách. Naopak hnutí Hamas, které ovládá Pásmo Gazy (Gaza Strip), odkud je Mohammed Assaf, odsuzuje tento typ "západní zábavy". 

Okamžitě po vítězství byl Assaf jmenován OSN prvním mladým velvyslancem pro palestinské uprchlické tábory v tomto teritoriu i okolních zemích. On sám žije v uprchlickém táboře Chán Júnis, který spravuje OSN na jihu Pásma Gazy.

Assaf svým vítězstvím dokázal spojit Palestince nejen z obou izrelských enkláv. Očekává se, že brzy vystoupí na Západním břehu Jordánu.

Byl od počátku favoritem poroty pěvecké sutěže, která trvala 2 měsíce. Získal si širokou podporu na Blízkém východě svým hlasem a také výběrem vlasteneckých písní o Palestině, které zpíval v tradičním oděvu.

Jeho cesta do finále soutěže však nebyla vůbec jednoduchá. Aby mohl vycestovat z Pásma Gazy, musel si vyřídit vízum. Hamas jej několikrát uvěznil a nutil podepsat prohlášení, že již nebude veřejně vystupovat. Když dorazil do Káhiry, kde probíhaly kastingy, už nestihl registraci. Jeden ze soutěžících jej poznal a vzdal se účasti v soutěži ve prospěch Assafa.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IWUpoQbejIU

 

Dnes se Assaf vrátil triumfálně přes hraniční přechod  Rafah z Egypta do Pásma Gazy. Tady se radikální skupina Hamas snaží dodržovat příměří s Izraelem. Přesto v současné době odtud dopadlo opět na jih Izraele 6 raket.  Naštěstí nebyl nikdo zraněn. Tyto útoky zřejmě provedla konkurenční organizace Islámský džihád, která se chce pomstít Hamasu a narušit křehké příměří nastolené po listopadové operaci Sloup oblakový.

Od té doby uzavřel Egypt všechny tajné tunely, kterými se do Gazy dostávalo zboží a zřejmě i zbraně, což zvyšuje ceny zboží v oblasti. Po raketových útocích také Izrael okamžitě uzavřel všechny hraniční přechody do Gazy z Izraele, kudy proudí pravidelně obrovská humanitární pomoc. Projevuje se zde nedostatek zejména pohonných hmot.

V této situaci Hamas popravil dva Palestince za kolaboraci s Izraelem. Oba byli podle místních úřadů popraveni v souladu s místním náboženstvím a palestinským zákonem. Další Palestinci byli zabiti bez soudu a někteří poté vláčení Gazou pro výstrahu.

V době, kdy Izrael zejména na severu v oblasti Golanských výšin ohrožuje krutá občanská válka v Sýrii, se tamní komunita Drúzů snaží přesvědčit Izrael, aby přijal zpět mladé, kteří odešli již dříve do Sýrie, kde žije převážná část Drúzů.

Drúzové uzavírají manželství jen mezi sebou a pokud někdo z nich odešel studovat či si zvolil partnera z Drúzské komunity v Sýrii, přestal být izraelským občanem.

Drúzové jsou vůči Izraeli velmi loajální a také dobrovolně slouží v izraelské armádě. Požádali ministerského předsedu Benjamina Netanjahu o povolení návratu jejich potomků i s rodinami do Izraele, přestože někteří z nich v minulosti před odchodem do Sýrie otevřeně proti Izraeli vystupovali. 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lenka Hoffmannová | úterý 25.6.2013 20:21 | karma článku: 15,38 | přečteno: 538x