Přímá odvolatelnost prezidenta?

Čtvrteční diskusní pořad Máte slovo o pravomocích prezidenta byl velmi emotivní, ale nezazněla zde úvaha o tom, že bychom jako občané měli mít možnost prezidenta také přímo odvolat. Bylo by to logické, když už máme přímou volbu. Když to jde v Rumunsku, tak proč ne u nás?

Docela mě mrzí, že jsem ve čtvrtek nemohl do televize jít. Ač jsem jinak klidný jako Brumbál, tady bych se neudržel a musel bych několikrát skočit Jeleně Vičanové do řeči, abych řekl, že je komunistka a fašistka a že lže. Argumenty, které od Zemanových příznivců zaznívaly, byly často za hranou slušnosti.

Omezit pravomoci prezidenta považuji za velmi potřebné, protože Zeman má stejně jako Klaus tendenci své pravomoci zneužívat. To, že máme přímou volbu prezidenta, ještě neznamená, že prezident musí mít silnější pravomoci. Česká republika je stále parlamentní. Příkladem budiž Slovensko a Rakousko, kde je také přímá volba prezidenta, a prezidentské pravomoci přesto nejsou velké.

Stejně tak ovšem považuji za důležité, abychom měli jako občané právo prezidenta přímo odvolat. Při zavedení přímé volby prezidenta o tom bohužel nikdo neuvažoval. Prezident je ústavně neodpovědný, což se ukázalo jako problém už za Klause, který nebyl zvolen přímo. Ať už prezidenta volí občané, nebo zákonodárci, mohou se při jeho volbě zmýlit stejně, jako se Zeman kdysi zmýlil při výběru svého nástupce v čele ČSSD. Je přirozené, aby pak mohli svou volbu napravit. Vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, která jí může vyslovit nedůvěru. Vláda se také účastní schůzí sněmovny. Prezident sice občas navštěvuje obě parlamentní komory, ale ty ho odvolat nemůžou. Odvolat prezidenta nemůžou ani občané. Jedinou hypotetickou možností je tak ústavní žaloba pro velezradu, což je ale velmi komplikovaný mechanismus. Na žalobě by se nejprve musel shodnout senát, a následně vinu uznat ústavní soud.

V době funkčního období prezidenta ale mohou nastat situace, které sice nemohou být z právního hlediska považovány za velezradu, ale přesto může být činnost prezidenta pro naši republiku naprosto destruktivní. Například v případě, že prezident zpochybňuje zahraniční politiku vlády a sympatizuje s putinovským Ruskem. To jen vyvolává nedůvěru u zahraničních spojenců. Nebo pronáší skandální výroky, které jsou na pomezí šílenství a arogance. Případně bezdůvodně zdržuje jmenování nových ministrů, nebo celé vlády (i tady bych pravomoci zpřesnil).

V Rumunsku existuje možnost, jak mohou občané odvolat prezidenta v referendu. Inspiroval bych se tímto příkladem. Pokud by petici za odvolání prezidenta podepsalo určité množství občanů, dejme tomu 50000, bylo by vypsáno referendum s jednoduchou otázkou: Souhlasíte s odvoláním prezidenta? Pokud by většina zúčastněných voličů hlasovala pro, byly by vyhlášeny předčasné prezidentské volby. Existovat by mohl i mechanismus, aby takové referendum mohla iniciovat sněmovna, s tím, že pokud by občané podrželi prezidenta, byla by naopak rozpuštěna sněmovna. Aby se toto referendum neopakovalo příliš často, omezil bych jeho konání například limitem jednou za 18 měsíců, nebo jen třikrát během jednoho funkčního období.

Zároveň bych raději nezaváděl žádnou hranici volební účasti, pod kterou by bylo referendum neplatné. Bylo by to totiž snadno zneužitelné. Například v Rumunsku totiž prezident v minulosti vyzýval své příznivce, aby hlasovat vůbec nešli, a tím snížili volební účast pod 50 %. Negativní zkušenosti s tím máme i z některých místních referend v ČR. Pokud tedy občané chtějí prezidenta podržet, bude lepší, když půjdou hlasovat proti.

Pokud souhlasíte s tímto mým návrhem, podpořte ho prosím v této skupině na facebooku: https://www.facebook.com/pages/Chceme-referendum-o-odvol%C3%A1n%C3%AD-prezidenta/636377559822860?fref=ts

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Šimon Hlinovský | sobota 7.2.2015 14:10 | karma článku: 18,99 | přečteno: 1199x