Obhájci diktátorů v pořadu Máte slovo

Viděli jste ve čtvrtek 10.září pořad Máte slovo s M. Jílkovou? Pokud ne, podívejte se. Stálo to za to. Měl jsem tu čest diskutovat o Zemanově cestě do Číny. Spolu se mnou na straně dobra byli František Laudát a Michael Kocáb.

Stranu zla hájil ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček, komunistický poslanec Jiří Valenta a "žena z lidu", soudružka Zdeňka Valvodová. Výhodou tohoto pořadu je, že zde může i "obyčejný člověk" jako já říct jasně svůj názor a zeptat se politiků. Nevýhodou ale je, že obvykle vítězí největší křiklouni, kteří všem skáčou do řeči a obhajují Putina a Zemana. Já jsem nikdy moc nikomu do řeči neskákal, a tak pro mě bylo těžké se to naučit. Zde jsem ale musel skákat do řeči, jinak bych se ke slovu nedostal.

Neřekl jsem zdaleka všechno, co jsem chtěl. Nebylo lehké se dostat ke slovu, ale František Laudát a Michael Kocáb, kteří měli skvělé argumenty, vlastně všechno důležité řekli za mě. Zvolal jsem, že Putin je masový vrah, ale zřejmě mě nebylo dobře slyšet. Jinak se ale diskuse točila samozřejmě hlavně okolo Číny, okolo porušování lidských práv, politických vězňů, masakru na Náměstí Nebeského klidu v roce 1989 a vojenské přehlídky, která se tam letos konala, a které se zúčastnil i Miloš Zeman, po boku mnoha světových diktátorů, mimo jiné Umara Bašíra ze Súdánu, což je usvědčený válečný zločinec, který je odpovědný mimo jiné za hromadné znásilňování v súdánské provincii Dárfúr. Nechyběl tam samozřejmě ani Vladimir Putin, se kterým se Zeman opět sešel a debatoval s ním za zavřenými dveřmi, takže mohli spřádat plány na to, jak Rusko postupně ovládne ČR.

Do studia se mi podařilo dostat i tibetského hosta Tashiho, který sice ještě nemluví česky, ale s překladem přítomného sinologa Martina Kříže všem jasně řekl, že dobře ví, jaký je život v Tibetu, že tam není svoboda, a základní lidská práva jsou omezována. 

Je téměř tradicí, že na straně zla vždy stojí arogantní soudružka, která všem skáče do řeči, byť letos už jsme v tomto pořadu viděli horší osobnosti, než je paní Valvodová. Ta ale neustále zesměšňovala moje argumenty, a chovala se tak, jako by měla vždycky pravdu. Když jsem například řekl, že Karel Schwarzenberg by byl prezidentem pravdy a lásky, tak odvětila, že já bych neměl práci, protože bych zřejmě neměl koho kritizovat.

Jinak byl na straně zla nejaktivnější Hynek Kmoníček, který pokračoval ve své tradiční rétorice, kdy se usmívá jako měsíček na hnoji, a přitom překrucuje fakta tak chytře, že mu na to skočí kdekdo.

Největší nehoráznost zazněla na závěr pořadu, kdy jeden z diváků řekl, že Putin podle něj dělá mírovou politiku. Tomu snad neuvěří ani ten, kdo právě spadne z Marsu.

Nejvtipnější jsou vždy diskusní příspěvky, ať už na facebookové stránce pořadu, nebo na Parlamentních listech. Je tam totiž minimum argumentů, spíše jde o osobní urážky. Ať už studujete, nebo pracujete, ať jste mladí nebo starší, vždy se čtenáři začnou navážet do vašich osobních záležitostí. Pokud studujete, začnou nadávat, že z vás bude budižkničema a váš obor studia je zbytečný. Pokud už pracujete, tak začnou nadávat, že jste zbyteční a neschopní. Pokud jste mladí, tak podle čtenářů nemáte žádné zkušenosti a ničemu nerozumíte. Pokud jste starší, tak vás označí za zombie, která patří do starého železa, a začnou vyjmenovávat, co jste v minulosti pokazili. To je typická rétorika příznivců Zemana a Putina.

Zajímavá otázka je, proč do tohoto pořadu chodí jen studenti humanitních oborů, a ne třeba studenti ČVUT. Brání jim snad někdo? Vždy, když jsem chtěl jít, jsem se do publika dostal, a i když jsem na to dlouho čekal, nakonec jsem se dostal aspoň na chvíli ke slovu. Studenty ČVUT evidentně politika tolik nezajímá, a když ano, mají lepší způsob, jak trávit čtvrteční večer, zvlášť když už je skoro víkend. Pokud vím, i na technických oborech je mnoho studentů, kteří Zemana kritizují, a pokud by se odvážili do tohoto pořadu jít, pak by si zemanovci našli zase jiný způsob na jejich očerňování. Jak praví známé české přísloví, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. 

Nevím, jestli pořad někoho přesvědčí, aby změnil názor, ale myslím si, že jsme argumentačně převyšovali stranu zla.

Zde se můžete podívat na sestřih mého vystoupení v pořadu: https://www.youtube.com/watch?v=eJ7wcCEyzx4

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Šimon Hlinovský | sobota 12.9.2015 21:33 | karma článku: 17,88 | přečteno: 2314x