Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AK

Ani socializmus ani liberalizmus. Nástup kapitalismu byl - jak už to tak v kapitalismu chodí - spojen s penězi.

Aristokracie a církev neplatily daně, zatímco buržoazie ano a ne malé.

Byla tedy potřebná radikální změna, protože aristokracie a církev by se svého dobrého bydla dobrovolně jistě nevzdaly. Proto došlo k revoluci a tedy k rychlé a radikální změně, spojené - jak už to tak v revoluci bývá - s násilím a terorem.

Ohromný pokrok kapitalismu byl v tom, že člověk přestal být nevolník o jehož osudu rozhodoval jeho pán a majitel. Logicky navázala definice toho, že lidé se rodí sobě rovni a jsou nadáni jistými nezcizitelnými právy.

Podstatou kapitalismu je ale rozvoj a expanze, což spolu se svobodnou soutěží planeta umožňovala.

Jenže prostor pro expanzi se vyčerpal. Kam se má kapitalismus rozvíjet? A soutěž, jejíž výsledkem je jeden vítěz a miliony poražených, mi také nedává dobrý smysl.

Extrémistická neoliberální ideologie vede k návratu do feudalismu. Tento novodobý feudalismus vede k vzniku novodobé aristokracie (která také už neplatí žádné daně) a k upadání stále většího počtu lidí do stavu ekonomického nevolnictví.

Možná tedy bude i kapitalismus zlikvidován stejným způsobem jako před více než 200 lety ve Francii jiná brzda rozvoje společnosti.

Ovšem čím bude nahrazen?

Nemám tušení...

0 0
možnosti
Foto

Anarchokapitalismus staví na ideologii, kde nikdo neplatí žádné daně, protože veškeré služby a potřebné instituce se vytváří na bázi dobrovolných vztahů.  Ano bude vznikat tzv.  přirozená elita, což budou lidé kteří svým příkladným a odpovědným životem se stanou morálními vzory pro ostatní lidi.   Bude to také tato elita, která  může zabezpečovat veřejnou službu smírčích soudců  tak aby v konfliktech mezi lidmi  vítězila spravedlnost.

0 0
možnosti
Foto

Lidské dějiny nejsou určovány náhodnými silami, ale utvářejí je myšlenky a dějinné změny jsou výsledkem ideologického posunu ve veřejném mínění.  Podle liberální doktríny se vlastnická práva logicky i časově vyskytují dříve než jakákoliv vláda.  Jsou výsledkem aktů původního přivlastnění, výroby, nebo směny , které mají povahu práva vlastníka vykovávat výlučnou kontrolu nad danými fyzickými zdroji. Žádný soukromý vlastník se nemůže vzdát svého práva být tím, kdo v konečném důsledku o svém majetku rozhoduje a fyzicky jej chrání. 

Liberalismus tak zničil sám sebe tím, že označil existenci vlády za slučitelnou s vlastnictvím sebe sama, prvotním přivlastněním, soukromým vlastnictvím a smluvní svobodou. 

Proto ani omezená vláda starající se jen o bezpečnost a vynucování práva není v žádném případě řešením.

0 0
možnosti
PH

Za to anarchie by zde zavedla pořádek.

1 0
možnosti