Ledoví muži
Počasí bylo, je a bude nedílnou součástí lidského života. Člověk, meteorolog, pozoroval počasí a všímal si stále podobně opakujících se událostí. Zapisoval si je a snažil se podmínkám přizpůsobit. Už vlastně dříve existovala jednodušší představa o dlouhodobějším charakteru počasí, tedy klimatu. Pranostika o ledových mužích je vlastně takový malý zlomek popisu klimatu na daném území. Takové obecné vědomosti se lidem mohly vyplatit nejenom při plánování dalekých cest. Kupříkladu časté jarní mrazíky způsobovaly značné škody hlavně v zemědělství.
Německý meteorolog G. Hellmann ve svém výzkumu prokázal, že před r. 1840 se květnová ochlazení vyskytovala s velkou pravidelností právě na 11. až 12. května., avšak později (až dodnes) chladné vlny přicházely buď s předstihem nebo zase o něco později. Navíc též ze záznamů z války o počasí v Milčicích v období 1770 až 1810 je patrná shoda, že pranostika pochází teprve z 18. stol. "Do r. 1840 vykazovaly všechny teplotní řady, které byly zkoumány v Evropě, výrazné ochlazení kolem 11. a 12. května, kdežto v období 1851 až 1930 byl právě v těchto kritických dnech zaznamenán nezřídka vzestup teploty." Četnost dnů s mrazem, obzvláště v hladině 5 cm nad zemí, se vyskytují v průměru v nižších oblastech po celý květen až do poloviny června. Dnes pranostiky nemají v meteorologii žádné uplatnění, přesto hrají důležitou roli v dějinách vědění o počasí.
Dříve existovaly různé domněnky o původu jarních mrazíku. Někteří věřili, že mezi Sluncem a Zemí prolétají mocné meteorické roje, které brání pronikání slunečního záření, čímž vzniká ochlazení. Nejvěrohodnější domněnka, která měla nejvíce stoupenců, vyprávěla o rozpouštění ledovců v polárních oblastech a plutí ledových ker hluboko na jih. Ledovce během své plavby se sice rozpustily, ale předtím ještě ochladily vodu a vzduch. Vlastně tato varianta byla v podstatě tak trochu správná, ale značně neúplná. Tání ledovců v Atlantiku je doprovodný jev. Dráha mořského ledu závisí na celkové cirkulaci atmosféry. Tepelný režim severoatlantických vod však zdaleka neurčuje tání ledovců, ale do značné míry také hlavně studené vody z Labradoru.
Atmosférická cirkulace závisí na poloze a intenzitě tlakových útvarů. Vzduchové hmoty, které k nám pronikají z různých oblastí, mají různé fyzikální vlastnosti. Liší se od sebe teplotou, oblačností, vlhkostí, typem srážek atd. Dále také záleží po jaké a jak dlouhé dráze k nám proudí. Postupuje-li dráha vzduchové hmoty přes oceán a pevninu, meteorologové označují tuto přeměnu jako transformaci vzduchové hmoty.
Převládající směr proudění vzduchové hmoty je určován azorskou anticyklónou. Tato tlaková výše mění polohu, podle které se určuje povětrnostní situace, která ovlivňuje počasí i u nás. Nejčastějším typem cirkulace na jaře je typ meridionální. To je situace, kdy azorská výše se posune více na sever (50° až 70° severní šířky). Dělí se na tři podskupiny: jižní, severní a severovýchodní. Severní varianta k nám přináší studený mořský vzduch. Typy cirkulace se opakují podle určitého období či sezóny. Lze tedy vysledovat jistou zákonitost.
Vzhledem k tomu, že proudění vzduchu k nám putuje po jisté dráze, tak datum "ledových mužů" se mění podle polohy území. V severním Německu se pranostika týká o den dříve, tedy 11. až 13. května- Mamert, Pankrác a Servác. Někde k nim přičítají studenou Žofii a tzv. "malé ledové muže" Filipa a Bedu.
Ve spojitosti s "ledovými muži" se naskýtá jedna důležitá otázka. Týká se tato pranostika vpádu studeného vzduchu a nebo ranních mrazíků? Samozřejmě, že obojího, jenže zemědělcům zajímal spíše následek vpádu studeného vzduchu, takže spíše sledovali situaci až po usazení tlakové výše, která za jasných nocí způsobuje výrazný pokles ranních teplot. Při severním meridionálním proudění často teploty neklesají pod bodem mrazu. Při severovýchodním proudění nastává situace, že se k nám dostává kontinentální arktický vzduch. Tento vzduch v našich šířkách je labilní, neboť se ohřívá od teplejšího zemského povrchu, a vzniká pouze malá kupovitá oblačnost, která se k večeru rozpouští. Poté přichází jasná noc s pravděpodobným výskytem mrazíku. Pranostika se tedy hlavně vztahuje k severovýchodnímu proudění.
Je dosti možné, že jsme pranostiku o "ledových mužích" převzali. Podle starší meteorologické literatury bylo zjištěno, že ten, kdo první vyslovil tuto domněnku, byl slavný meteorolog H. W. Dove. Pečlivě si vše zapisoval a přednášel. Hlavně díky všudypřítomných kalendářů a horlivě se zajímajících rychle u nás pranostika zdomácněla. Oceánograf Dr. Zukriegel na své plavbě do Severního ledového oceánu v r. 1933 se setkal dne 27. června s mohutnou ledovou horou. Zajímal se o to, jaký může mít taková ledová hora vliv na teplotu mořské vody a teplotu vzduchu. Ledová hora měřila 31,1 m, objem byl odhadován na 400 000 m3 a vážila 350 000 tun. Byl zjištěn pokles teploty vzduchu o 5,9 °C a pokles mořské vody o 4 °C. Poklesy byly doprovázeny silným studeným větrem a poté i nepříjemnou mlhou, která se táhla asi do vzdálenosti 160 km kolem ledovce. Zukriegel uvedl, že ledová hora ochlazovala moře do okruhu asi 60 km. V období května a června v oceáně skutečně pluje největší počet plovoucích ker. Hlavně v pásmu Golfského proudu velmi rychle tají. Dříve se skutečně věřilo, že za výskyt květnových mrazíků může tání ledovců.
Květnové mrazíky byly odjakživa, co si člověk může pamatovat. Myšlenka pranostiky se však zřejmě zrodila až v 18. století, která měla původ ze zahraničí, kde jejich počasí značně ovlivňuje mořský vzduch.
Gustav Hellmann (https://en.wikipedia.org/wiki/Gustav_Hellmann)
Heinrich Wilhelm Dove? (https://en.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Wilhelm_Dove)
Josef Zukriegel
(http://www.hedvabnastezka.cz/klub-cestovatelu-praha/6339-josef-zukriegel/)
Jan Palacký - Vzduchosloví, pojednání o vzduchu, teple a úkazech povětrnosti, s ohledem na rolnictví
(https://www.natur.cuni.cz/geografie/knihovna/otcove-zakladatele-geografie/jan-krtitel-kaspar-palacky, http://baila.net/kniha/229710815/vzduchoslovi-cili-pojednani-o-vzduchu-teple-a-ukazech-povetrnosti-s-ohledem-na-rolnictvi-jan-palacky?)
Článek vznikl podle předlohy "Předpovídáme počasí", Karel Pejml, Lektoroval Dr. Fr. Stuchlík z Hydrometerologického ústavu, rok vydání 1971
http://www.databazeknih.cz/knihy/predpovidame-pocasi-168323
Poznámka:
Meteorolog - tímto pojmem v článku rozumím každého člověka, který pozoruje počasí a pořizuje si nějakou dokumentaci, byť je např. zemědělcem.
Petr Hlinomaz
Hysterie kolem CO2...?
V poslední době slyšíme kritiku kolem změny klimatu od vědců, kteří nemají patřičné vzdělání. Stačí v článcích uvést, že se k tématu vyjadřuje skepticky nějaký vědec a hned nadšeně tomu mnoho lidí věří.
Petr Hlinomaz
Zelená propaganda a "zlý" kapitalismus
Mnoho lidí považuje stávky týkající se snižování emisí skleníkových plynů za přínosné, vždyť jde přeci o zlepšení ochrany životního prostředí. Jenže zelená propaganda se snaží vnutit ostatním nebezpečný názor.
Petr Hlinomaz
Jak správně předpovědět počasí
Nekoukej do mobilu, ale nahoru. Asi tak bych to shrnul. Zvykli jsme si spoléhat na moderní technologii, jenže i ta může často zklamat.
Petr Hlinomaz
Ochrany životního prostředí se ujal extrémismus
Antropogenní vliv skleníkových plynů úzce souvisí s ochranou životního prostředí, přesto někteří tento jasný fakt stále nedokáží pochopit, dokonce to považují za faul, neboť zejména oxid uhličitý přeci naopak životu prospívá.
Petr Hlinomaz
Nejlepší předpověď na světě
Neustále se objevují nepřesné a nepravdivé předpovědi počasí s odvoláním na meteorology z ČHMÚ. A aby se v tom čtenář trochu vyznal, dovoluji si k tomu napsat pár poznámek.
Další články autora |
Putinův fotbalista. Čech strhává vlajky Ukrajiny a šíří propagandu. Je za hrdinu
Premium Příběh Jaroslava Dolejše je ukázkou, jak funguje ruská propaganda a jak se z amatérského sportovce...
Obyčejně nikoho nepodporuji, ale teď musím, řekl Schwarzenegger k volbám
Herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger oznámil, že v prezidentských volbách v USA...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
V Rakousku bojují o život dva Češi. Jeli na střeše metra, srazil je nadchod
V rakouské nemocnici bojují o život dva Češi, kteří se v úterý ve Vídni vážně zranili při jízdě na...
Astronomická pokuta. Rusko žádá po Googlu už 2,1 kvintiliardy dolarů
Rusko požaduje po americké společnosti Google uhrazení rekordní pokuty v souvislosti s blokací...
Odpudivý Trump? Tehdy jsem nebyl prezident, hájí Pavel svůj starý výrok
Ať se stane americkým prezidentem kdokoli, pochopí, že Evropa je nejbližším spojencem Spojených...
Čína poprvé ukáže svou „neviditelnou“ stíhačku, chce se vyrovnat Američanům
Čínské vojenské letectvo se chystá oficiálně odhalit svůj nový stíhací letoun J-35A s technologií...
Trump odvolil a sebejistě tvrdí: Nebude to těsné! Hlasují klíčové státy USA
Sledujeme online Volební stanice pro americké prezidentské volby se už otevřely ve všech sedmi „swing states“, které...
Americké volby na vlastní kůži. Na chvíli jsem byla celebritou, píše reportérka
Premium Od naší spolupracovnice v USA A je to tady. Po sedmadvaceti letech v USA poprvé volím amerického prezidenta, a tak jsem na minutu...
Jedlá soda a ocet nic nevyčistí, bublinky jsou jen show
Spousta lidí věří, že když zkombinují jedlou sodu a ocet (nebo kyselinu citronovou), dostanou „superčistič“, který zvládne všechno – od mastnoty na...
- Počet článků 273
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 808x