Ve financích používám „selský rozum“

Naprostá většina dospělých se nikdy nezamyslí nad tím, čeho vlastně chtějí dosáhnout v životě. Myslíte, že je dobré vědět, jakým směrem se chce člověk posouvat dál? Zdají se Vám tyto otázky v souvislosti s financemi neobvyklé? 

Podle mě jsou k věci. Pokud chci mít dobře nastavené finanční záležitosti, musím vědět, co vlastně chci - tedy kam směřuji.

Tuto otázku si proto položte jako první a dobře se nad ní zamyslete.

Co chcete? Mít hezké bydlení? Dopřát dětem kvalitní školy? Jít brzy „do důchodu“ a užívat si, dokud jste ještě zdraví? Nebo plánujete skončit v práci a začít podnikat? Chcete kupovat auto? A je nutné si na tohle všechno půjčovat? Nebo byste dali přednost tomu mít na to nachystané peníze?

Pokud se Vám víc líbí druhá varianta, je třeba s těmito budoucími výdaji počítat předem a včas se na ně začít chystat - čím dřív, tím líp.

Bydlíte třeba v pronajatém bytě a sníte o rodinném domě? Kolik peněz měsíčně to bude znamenat navíc oproti Vašim současným výdajům? Abyste si vyzkoušeli, jestli budete splácení zvládat, začněte si tuto částku už teď odkládat (např. na spořicí účet). Po půl roce si začněte odkládat ještě o třetinu až polovinu víc. Proč? Protože Váš výpočet byl pravděpodobně podceněný. Pamatovali jste i na možné vyšší náklady na provoz nové domácnosti? A co peníze na nákup vybavení? Budete mít možná vyšší náklady na dopravu, přijde doba, kdy začnete potřebovat peníze na údržbu domu, na koupi nového auta a podobně. Většina hypoték má splatnost 20 a více let. Chcete snad po celou dobu hypotéky škudlit?

 Mám pro Vás i dobrou zprávu: Pokud si takto na bydlení začnete odkládat dostatečně dopředu, můžete si nachystat významnou částku. Díky tomu budete mít naspořeno na nový nábytek či vytvořenou rezervu, takže můžete klidně spát. Nebo nemusíte žádat o tak velkou hypotéku a bude se Vám lépe dýchat.

Stejným způsobem je dobré zamyslet se také nad dalšími většími výdaji.  Vytvořte si plán budoucích výdajů. Dá se ho samozřejmě doplňovat, ale je dobré myslet na vše už od začátku. Abyste najednou nezjistili, že Vám na něco důležitého chybí peníze.

Jeden příklad za všechny: mladý bezdětný pár hledá letos dům k bydlení.  Plánují přece rodinu. Nyní jsou tak výhodné ceny hypoték i ceny nemovitostí! Hodně lidí to svádí mít „velké oči“. Je třeba myslet i na to, že časem se sníží příjmy rodiny (mateřská dovolená) a přitom mohou úroky výrazně stoupnout – bude pořád dost peněz na splátku? Nebo bude lepší pořídit přechodně něco menšího? Děti navíc nejsou zrovna „levné“, že?

Podobné je to s pojištěním. Zde je třeba promyslet, jaká rizika je třeba krýt – máte rodinu a úvěry, nebo jste sami a bez závazků? Každý potřebuje pojistit jiná rizika a jiné pojistné částky. Proč by měl člověk bez závazků a rodiny mít vysoké pojištění na smrt? A proč naopak skoro nikdy nemá pojištění invalidity a pracovní neschopnosti, když on je ten jediný, kdo nosí domů peníze a všechno platí?

Trvalo mi, než jsem jednotlivé situace začala s lidmi takto rozebírat, ale vyplácí se mi to. Mí klienti nejsou potom tolik zaskočeni neočekávanými výdaji.

A co Vy? Jak máte promyšleny své kroky po finanční stránce? Dávají Vám moje otázky smysl?

Věděli jste například, že 90% invalidních důchodců je v důchodu kvůli onemocnění? Za dobu mého působení (od roku 1998) se mi stalo JEDNOU, že měli klienti krytou invaliditu už před naší schůzkou. Máte Vy pojištěnou invaliditu? Pojďme spolu projít Vaše zajištění a plány po finanční stránce – nestačíte se divit!

A hlavně Vám to začne dávat smysl – vyzkoušejte si mě.

Autor: Iva Hlavinková | úterý 29.3.2016 11:00 | karma článku: 7,97 | přečteno: 351x