Zrození nového blogera

Dobrý den, jmenuji se Pavel Hewlit, narodil jsem se v roce 1978 a nechci Vás okrádat o čas. Nejste hloupí (naopak, svět a doba Vás už poučily) a proto se oprávněně ptáte, co můžete od nového blogera jako já očekávat.

Často od píšících kolegů slyším, jak příliš a jak moc hluboko se dívají na svět okolo sebe a ve svých příspěvcích ono dění zachycují. Já si myslím, že děj světa jako takový je ve svém krystalicky čistém (nebo odporně špinavém) obraze nezachytitelný – a to z jediného prostého důvodu, jejž neradi přiznáváme. Každý pohled od jakéhokoli živého tvora je vybaven vlastními nezaměnitelnými filtry, vlastními ojedinělými světly nebo stínidly, jež tvoří unikátní pohled na situace a události formující svět do stále měnící se polohy. Někdo tomu říká dynamický rozvoj, jiný zase další zmrvenej den v pekle.

Je holý nesmysl namlouvat Vám, že hodlám psát o světě a ještě se tvářit, že mám ve všem pravdu, za kterou očekávám, že mě budete velebit. Houby. Jediné, co pro Vás chci dělat, je ukázat Vám svůj vlastní filtr, svá barevná sklíčka, lampy a stínidla – a chci to dělat nejspíš proto, že mě to baví.

Nejspíš tušíte, jak to myslím. Dělám to ze stejného důvodu, jako někdo peče chutné housky nebo natáčí půllitr piva s pěti milimetry nad míru (ano, i takoví existují). Dělají to z toho důvodu, že je to těší a mají radost, když Vy jste spokojení.

Samozřejmě čas od času se nějaká houska nepovede či hladinka piva nedojde k rysce. U takových lidí se to nestane z vědomého důvodu, ne to ne. Chyby jsou součástí života. Vždycky budou a nezbavíme se jich. Slušný člověk se však za ně umí náležitě omluvit.

Vím, že v dnešní společnosti je dlouhodobě diskutabilní otázka, jak se pozná slušný člověk, když omlouvat se umí každý pitomec a gauner. (Asi nejvíc mě dojímají ti, co se omlouvají s širokým úsměvem a snaží se Vám namluvit, že se zase tolik nestalo, ne? Viď, že se nic nestalo, tak zase kamarádi? Ruku na to.)

Osobně si myslím, že slušný člověk je ten, který svoji omluvu bere jako slib, že se v žádném případě jeho chyba nebude opakovat. Já se proto snažím, abych literární (významové) chyby nedělal, a jestli přestřelím, tak abych to příště nezopakoval. Tím ovšem neříkám, že půjdu každýmu na ruku. To ne. Ono zase odsud pocud, a nic se nemá přehánět.

Ani v práci nepřeháním. Rád bych napsal, že jsem literát na plný úvazek, ale žel na podobné prohlášení je naše republika moc malý rybníček, který nedokáže každého psavce uživit. Proto jsem v zaměstnání na pražských tramvajových kolejích. Ano, možná jsme se už párkrát potkali (nedej bože, že jsem snad od Vás dostal vynadáno). Jsem ten, o kterém si myslíte, že schválně pocukává a jede s Vámi, jako by Vás ukradl, nebo přinejmenším pořádně štval. Věřte mi, přísahám, že ve většině případů jsem v tom a kolegové a kolegyně se mnou celkem nevinně a rádi bychom Vám poskytovali služby, o nichž se říká, že jsou na úrovni. Někteří naši vedoucí pracovníci Vás sice ujistí, že to tak je, ale spolehněte se, že i v dopravě je pořád co dohánět – o což se my na trati v jednom kuse snažíme. Nedivte se proto, prosím, že ono dohánění celou tramvají trochu pocukává

Ale zpět ke psaní.

Psaní je cesta (plus ta jiná přirovnání, která Vás dříve či později napadnou), moje cesta k Vám. Podobných cest je na světě nepočítaně. Navzájem se kříží, či zase míjejí o celé desítky kilometrů, přeskakují se o celé generace, o významy a výklady, nebo vedou vedle sebe, aniž se jedinkrát spojí či od sebe na větší kus vzdálí.

Já bych byl spokojený, kdybyste se s tou mojí cestičkou na okamžik protnuli a třeba bychom i dál společně kousek pokračovali. Netvrdím, že si pokaždé navzájem sedneme – to by byla docela nuda – natož abychom sami se sebou pokaždé souhlasili. Úplně postačí, když si na ten malý kousek literární cesty alespoň malinko porozumíme, aniž se hnedka porafeme a začneme na sebe ječet a poté z paty vytáhneme nejednu slinu.

Takových gest je na světě pořád dost, a my je můžeme pro tentokrát omezit. Ačkoli, jak jsem řekl, může to být jen můj vlastní názor, můj soukromý barevný filtr. Třeba ten jiný ukazuje svět bez plivání.

Podobný by se mi taky líbil.

Autor: Pavel Hewlit | čtvrtek 23.9.2010 19:24 | karma článku: 14,60 | přečteno: 874x

Další články autora

Pavel Hewlit

Prý mám napsat Putinovi – tak jo, tady to je

Tohle není můj nápad, ale jednoho z diskutérů. On to sice myslel jako vtip, ale i v tom zlomyslném návrhu na moji osobu je kousek pravdy. Nikdo spolu nemluví. Nepíšeme, co bychom chtěli druhému říct.

16.11.2022 v 22:36 | Karma: 33,16 | Přečteno: 2016x | Diskuse | Ostatní

Pavel Hewlit

Ta válka muší bejt, to Vám poudám

Na rovinu – nejsem zrovna nadšený z toho, co se ve světě děje, a hlavně z toho, co se může ještě dít na základě jedné jediné zprávy o vystřelené raketě.

16.11.2022 v 16:19 | Karma: 36,43 | Přečteno: 948x | Diskuse | Ostatní

Pavel Hewlit

Příběhy o žití upravené smrtí aneb Modlitba góje v synagoze

Knihy jsou různé, a to je něco, co netřeba žádnému ze čtenářů připomínat, a ten, kdo nikdy nečetl, ten tomu neuvěří, dokud si dvě tři nepřečte.

9.11.2022 v 14:45 | Karma: 26,30 | Přečteno: 497x | Diskuse | Kultura

Pavel Hewlit

Tak už jsme ve válce, ale já přesto musím řídit tramvaj

Zachovejte paniku, stejně všechno špatně dopadne – ale ještě to není tak špatné, jak titulek tohoto příspěvku hovoří. Válka není a já řídím.

5.11.2022 v 1:22 | Karma: 44,98 | Přečteno: 6726x | Diskuse | Ostatní

Pavel Hewlit

Půl kila války pro každého, stačí se postavit do fronty

Války jsou smutné, války jsou na prd, války berou matkám děti, války berou všechno, ale je na nich zajímavé, jak se vyvíjejí tam, kde nejsou.

3.11.2022 v 8:34 | Karma: 43,75 | Přečteno: 3677x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

29. dubna 2025  9:31

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...

Muž v Třeboni ohrožoval nožem ženu. Policisté ho postřelili

29. dubna 2025  22:26

Jihočeští policisté v úterý v podvečer zakročovali v Třeboni proti muži, který v bytě nožem...

Nenávist a obtěžování žen ve Sněmovně. Mluví o výhrůžkách i autocenzuře

29. dubna 2025  22:05

Poslankyně napříč politickým spektrem čelí častěji než muži psychologickému i sexualizovanému...

Předložte konkrétní návrhy, nebo vám nepomůžeme, hrozí Rubio Ukrajině i Rusku

29. dubna 2025  21:21

Je načase, aby Rusko a Ukrajina předložily konkrétní návrhy na ukončení války na Ukrajině, je...

Střelba v kadeřnickém salonu ve Švédsku: na místě zemřeli tři lidé

29. dubna 2025  19:32,  aktualizováno  20:34

Zřejmě tři lidé v úterý vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 940
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1420x
Třeba nabídnout příběh. Myšlenku. Pobavit, rozplakat, donutit, abyste se podívali na místa v sobě, která se báli navštívit. Třeba.

Případné dotazy na fejetonhewlit@seznam.cz

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.