Odpověď pana primátora na můj dopis ohledně romských uprchlíků

Odpověď přišla rychle. Takhle rychle jsem ji nečekal, vlastně abych mluvil úplnou pravdu, nečekal jsem ji vůbec, takže mě zaskočila – tím že přišla, ne svým obsahem.

Pro pořádek si lze dopis připomenout zde:

https://hewlit.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786729

Můj dopis u některých lidí dokonce vzbudil emoce, jak jsem se dozvěděl později. Dokonce byl součástí paniky, jakou jsem svými slovy vzbudil, a přispěl tak už k napjaté situaci litím oleje do ohně. Já si to nemyslel. Většina lidí nepotřebuje zacházet tak daleko a jako by čekali, až situace vyhnije sama – hlavně ať se neděje u nich.

+++++

Vážený pane Hewlite, 

z pověření pana primátora bych ráda poděkovala za Váš e-mail a dovolím si na něj reagovat. Bezpečnost kolem asistenčního centra ve Vysočanech je od začátku jeho provozu zajištěna díky každodennímu dohledu Policie ČR (i Hasičského záchranného sboru HMP) na vysoké úrovni. Teď je to v Praze jedno z nejbezpečnějších míst. I podle ředitele krajského ředitelství policie Petra Matějčka nevznikají na místě žádná bezpečnostní rizika a vše funguje podobně jako v Kongresovém centru Praha. 

K asistenčnímu centru byly umístěny dva stany sloužící jako čekárna zejména pro větší skupiny lidí se specifickými potřebami. Hasiči jsou v pravidelném kontaktu se zástupci radnice Prahy 9. V některých případech do asistenčního centra přicházejí lidé, kteří můžou mít dvojí občanství (např. ukrajinsko-maďarské) a je nutné prověřit, zda mají podle stávajících pravidel nárok na udělení azylu v ČR. To trvá logicky déle než klasické odbavení. Azylová a migrační politika, a tedy i samotné řešení situace romských uprchlíků je plně na ministerstvu vnitra, které celou situaci koordinuje s romskými neziskovými organizacemi. Ty ostatně působí i přímo v krajském asistenčním centru ve Vysočanech.

Hlavní město je také v souvislosti s uprchlickou krizí v pravidelném kontaktu se Zdravotnickou záchrannou službou hl. m. Prahy a s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy. Ředitel pražských zdravotnických záchranářů Petr Kolouch uvedl, že nedochází k žádné eskalaci tuberkulózy, jak se někdy objevovalo v médiích.

Největším problémem hlavního města je v tuto chvíli extrémní zátěž v porovnání se zbytkem ČR. Pan primátor se proto obrátil na pana premiéra Fialu s dotazem, jaký má vláda plán pro zvládání dopadů uprchlické krize, a to také v kontextu zvyšování životních nákladů pro místní obyvatele za současné energetické krize. Pokud nevznikne relokační mechanismus na celostátní úrovni, nebude mít Praha jinou možnost než uzavřít Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Podle pana primátora nedává žádný smysl registrovat další lidi v místě, kde není dostatečná infrastruktura, když jsou zároveň volné kapacity jinde.

S pozdravem a přáním klidného dne,

Mgr. Klára Galová – poradkyně primátora hl. m. Prahy MUDr. Zdeňka Hřiba

++++++

No a je to. Zvláště si přečtěte poslední odstavec před rozloučením. Vždycky mě u podobných zpráv napadne, jak to musí vypadat, když politik dokáže přiznat, že něco nezvládá. Jak daleko pak už věc ve skutečnosti zašla.

O tom zacházení dál mě napadá, a napadlo mě to i při opakovaném čtení odpovědi, jako bych se vlastně v některých případech oddával něčemu, co by se dalo nazvat – Selektivní představou.

A to mě uklidnilo.

Takže kdybych někdy na světě viděl něco jiného, než jak to je, a jinak to určitě je, což mi bylo vysvětleno, nesmím tomu tak propadat. Což je asi dobrá rada i pro ty, co ve všem vidí pokus o paniku.

Takže žádnou paniku a klidně mi záviďte, že žiji na nejbezpečnějším místě v Praze.

Pokud si to nemyslíte, tak už víte, co s tím. 

Nepanikařte.

PS: Pro znalé s poslední větou, přidám ještě další – třeba se nám 25. května konečně podaří zdrhnout taky.

 

Autor: Pavel Hewlit | čtvrtek 12.5.2022 11:54 | karma článku: 31,90 | přečteno: 1495x