Budu stávkovat – ale jinak
Se stávkou souhlasím. Ano, jak jinak. Trpělivost dávno přetekla a vládě je to jedno. Na druhou stranu nevím, proč bych z tohoto důvodu měl poškozovat svého zaměstnavatele, který mi nic neudělal. Naopak. Férově svým zaměstnancům dal svobodnou volbu pracovat, či nepracovat – bez následků.
Horší je, že podobnou volbu již nemá také klient DP. Alespoň co se výběru dopravy týče. Vlastní trasa dle libosti. Včera jsem na toto téma zaslechl staré pořekadlo, že když se kácí les, létají třísky – a o něco později z rádia z úst jednoho odboráře, že mluvit o braní lidských rukojmích je klišé.
Jenomže já si myslím, že lidé nejsou klišé, nikdy nebyli, a nikdy nebudou. Vždycky to budou pouze lidé, na nichž záleží veškeré osudy celé země. Ale nechci nikomu brát iluze.
Já budu jezdit. Sice mám odpolední, tak to moc nevytrhnu, ale pro tramvaj si do vozovny stejně dojdu. A dojdu proto, že ji na trati asi nevystřídám, protože tam prostě nebude.
Jediného z čeho mám trochu obavy, že v naší vozovně někteří lidé nepochopili ducha demokracie a každému, kdo má jiný názor (tj. že chce pracovat) řádně zasolí. Ptáte se, jestli mluví ze své zkušenosti. Přál bych si, abych řekl, že ne. Žel podobnou akci jsem už zažil a kolegové, s nimiž jsem pil kávu z automatu, navzájem si dávali cigarety a střídali si tramvaje, ukázali, co je síla davové moci.
"Stávkokaz, hajzl, záškodník, konfident..." a tak dále a tak dále.
Přál bych si, aby to tentokrát bylo jinak. Avšak mám pocit, že mnohý stávkující bude český demokrat jak ze žurnálu a zase dostanu. Všichni budou mít silné řeči, všichni budou solidární, všichni budou hrát fér hru podle vlastních pravidel.
Je mi to jedno. Já si myslím svoje a nevím, proč bych kvůli davu měnit svůj názor. To by snad nebyla ani demokratická stávka, nýbrž volební kampaň.
Na závěr ještě napíšu jednu poznámku mého kolegy, který se ke stávce vyjádřil takto:
"A teď si představ, kolik z těch hrdejch stávkujících šlo na nějakou demonstraci. Jo, jít do práce, říct 'stávkuju!', dát si kafe, cigáro, nohy na stůl, to de každýmu. Ale zvednout zadek a třeba se objevit na nedávné odborářské akci. Tak to prd. Váleli se doma nebo na chatě, a všecko jim bylo jedno. A teď najednou ne. Komedie."
Takže přátele, pokud v pondělí potkáte tramvaj (pokud bude stávka), která bude mít za sklem cedulku "Podporuji stávku, ale na rozdíl od vlády nebudu škodit!" a nápis: "Já stávkuji, tramvaj ne!", na řidiče se nemračte. Dělá jen to, co si myslí, že je to správné.
A třeba je.
Pavel Hewlit
Prý mám napsat Putinovi – tak jo, tady to je
Tohle není můj nápad, ale jednoho z diskutérů. On to sice myslel jako vtip, ale i v tom zlomyslném návrhu na moji osobu je kousek pravdy. Nikdo spolu nemluví. Nepíšeme, co bychom chtěli druhému říct.
Pavel Hewlit
Ta válka muší bejt, to Vám poudám
Na rovinu – nejsem zrovna nadšený z toho, co se ve světě děje, a hlavně z toho, co se může ještě dít na základě jedné jediné zprávy o vystřelené raketě.
Pavel Hewlit
Příběhy o žití upravené smrtí aneb Modlitba góje v synagoze
Knihy jsou různé, a to je něco, co netřeba žádnému ze čtenářů připomínat, a ten, kdo nikdy nečetl, ten tomu neuvěří, dokud si dvě tři nepřečte.
Pavel Hewlit
Tak už jsme ve válce, ale já přesto musím řídit tramvaj
Zachovejte paniku, stejně všechno špatně dopadne – ale ještě to není tak špatné, jak titulek tohoto příspěvku hovoří. Válka není a já řídím.
Pavel Hewlit
Půl kila války pro každého, stačí se postavit do fronty
Války jsou smutné, války jsou na prd, války berou matkám děti, války berou všechno, ale je na nich zajímavé, jak se vyvíjejí tam, kde nejsou.
| Další články autora |
Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů
Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...
Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík
Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků
Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...
Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí
Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...
V Sulejovicích otevřeli první muzeum cihel v Česku, ve sbírce je kolem 800 kusů
V Sulejovicích na Litoměřicku dnes otevřeli první muzeum cihel v České republice. Ve sbírce je...
Musíte na ně dánsky. V brněnské zoo přivítali do smečky lední medvědice
Dav natěšených návštěvníků se mačká na úzké cestě ve spodní části brněnské zoo. Všichni sem v...
V Modřanech napadli jedenáctiletou dívku, skončila s poraněnou hlavou
Nezletilý pachatel v pražských Modřanech v úterý napadl jedenáctiletou dívku a způsobil jí úraz...
Dva řidiči zemřeli při nehodě a požáru kamionů. Dálnice D2 u Brna je uzavřená
Dva řidiči zemřeli v sobotu brzy ráno při nehodě a požáru dvou kamionů na 11. kilometru dálnice D2...

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...
- Počet článků 938
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1423x
Případné dotazy na fejetonhewlit@seznam.cz



















