Rusnokova vláda - šance pro politické strany

Rusnokova vláda je prezentována jako vláda odborníků, jindy jako vláda nestraníků. Ve skutečnosti se jedná o vládu politickou, bez politického mandátu. Pro stabilní politické strany to může být paradoxně vláda naděje. Naděje k návratu od prezidentské současné anarchie ke standardní politické parlamentní demokracii.

 

V čem tkví naděje politických stran v Rusnokově vládě?

V tom jak vznikla, v tom jak se chovají jednotlivý ministři Rusnokovi vlády ještě před tím, než získala vláda důvěru. A jestli ji kdy dostane.

Vznik Rusnokovi vlády je veřejnosti prezentován jako záchrana společnosti před pravicovou nekompetentní vládou. Jako vláda nepolitických odborníků, kteří vyvedou naší republiku z politického marazmu a všichni se budeme mít radostněji a lépe. Vláda oživí ekonomiku a zlepší čerpání evropských dotací a výběr daní.

Skutečné počínání jednotlivých ministrů je pravý opak. Jedinou odborností je odvaha a razance při  personálních změnách na všech ministerstvech a všech úrovních. Každý kdo něco řídil ví, že rozvoj  a vývoj   jakékoliv organizace je založen na stabilní a dlouhodobé kontinuitě. Jakákoliv personální změna je vždy podmíněna analýzou skutečného stavu. Personální změny jsou pochopitelné a účelné jenom tehdy, když splňují základní podmínku a tou je přesná analýza současného stavu, znalost prostředí, znalost slabých a silných stránek celého organismu.

Topolánkově vládě byla vyčítána  personální razance a rychlost, personální změny byly označovány jako Noc dlouhých nožů. Současná vláda je ještě daleko razantnější a veškeré změny jsou konány ještě před hlasováním o důvěře vládě. S trochou ironie se dá konstatovat, že ten spěch je pochopitelný, protože důvěru nezíská a následovat budou další a další personální revoluce.

Rusnokova vláda chce oživit ekonomiku. Jak? Provedenou personální revolucí? Nalitím dalších financí do nepřipravené a nefungující státní zprávy? Je to vše jeden velký nesmysl a politický zmar.

Ekonomika potřebuje jediné: stabilitu a co nejméně revolučních činů podobných těm, které realizuje  Rusnokova vláda.

Nepolitická politika, vydávaná za vládu odborníků je cesta do pekel.    

Jaké předpoklady musí politické strany splnit, aby Rusnokova vláda byla opravdovou nadějí?

Dosavadní působení Rusnokovi vlády je jednou z posledních možností pro všechny (pravicové, levicové, středové) standardní politické strany za splnění několika předpokladů:

  • přestanou politikařit a začnou se věnovat věcem veřejným (neplést s Věcmi veřejnými). Přestanou uplácet voliče nesmyslnými sliby jednotlivým sociálním skupinám. Politiku přestanou dělat za účelem získání vlivu  a prospěchu pro určitou skupinu lidí.
  • Vytvoří politickou stabilitu. Parlamentní strany nebudou vytvářet nestabilitu, nebudou vyvolávat parlamentní volby dvakrát do roka.
  • Svými aktivitami nebudou ovlivňovat hospodářství a výkonnost naší ekonomiky, ale budou vytvářet podmínky pro podnikatelské aktivity.
  • Vytvoří efektivní a fungující státní správu.

Základním předpokladem je, že politické strany si provedou poctivou analýzu svých politických neúspěchů. Přestanou si lhát navzájem a do politiky vrátí pokoru, úctu k veřejnosti, úctu k hodnotám a vyvarují se jakýchkoliv populistických krátkodobých rozhodnutí.

Zda to dokáží, záleží jen a pouze na nich. Ne na nekompetentní vládě, ne na mocichtivém prezidentovi, na nepochopení veřejnosti. To jsou jenom výmluvy.

 

Autor: Jan Helikar | pondělí 5.8.2013 16:04 | karma článku: 18,13 | přečteno: 719x