Ženy v černém
Motto"Zlo, jež jsem pod sluncem vídal, je omyl, k němuž dochází u mocnáře. Na vysoké místo se dosadil pomatenec, kdežto schopní zůstávají sedět dole" (Kazatel, Životní zkušenosti)
Vždycky jsem měla ráda černou. S manželem jsme prožili bouřlivé období depešáků, milovali jsme jejich hudbu, jejich styl a manžel se oblékal jako oni, zatímco já ne. Ale černou barvu jsem si pro své oblečení zamilovala a pořizovala si vše v tomto tónu.
Vždycky jsem měla ráda procházky v našem parku. Kdykoli. Hlavně v létě. Je jako stvořené pro procházky touto tichou zelení, jež vás svou hebkostí zklidňuje. Chodili jsme sem randit ještě před svatbou, já jsem sem pak ráda jezdila s kočárkem, když se nám narodila Simona.
Vždycky jsem měla ráda svou práci. Pracuji jako fyzioterapeutka a masérka. Líbí se mi pomáhat znaveným a nemocným tělům, líbí se mi hovořit s pacientkami, být jim jakousi vrbou a vyslechnout si jejich stesky a radosti. Hlavně stesky. S těmi se mi otvírají především.
V poslední době došlo a dochází ke změně toho, co jsem vždycky měla ráda.
Už se mi černá barva jaksi protiví. Ne že bych zavrhla Depeche Mode, ale oblečení v černém se mi zajídá. Díky ženám v černém. Jejich oděv je zahaluje od hlavy až k patě, mnohdy ani nevidíte do jejich tváře. Nerozumím jejich chování, kdy se svými dětmi posedávají v našem parku a nechávají po sobě spoušť.
Už se mi jaksi protiví procházet se naším parkem. Vytratila se jeho tichá zeleň a místo ní vidím uválená místa poničené trávy, deky, na nichž posedávají lidé, jejichž jazyk neznám. Náš park ztratil svou tvář. Díky ženám v černém. Ony zde se svými rodinami a dětmi halasí, všude odhazují odpadky, i když odpadkové koše stojí opodál. Ticho a hebkost byly vystřídány rámusem a špínou.
Už se mi jaksi protiví má práce. Díky ženám v černém. Přicházejí do mé ordinace a nedodržují stanovený čas. Přicházejí pozdě, aniž by se omluvily,vzniká tak kolem nich zmatek, protože nechtějí pochopit, že má práce je přesný harmonogram. Nerozumím jejich jazyku a ony se krom své mateřštiny horko těžko domluví. A tak namísto toho používáme své ruce a gesta. Nejsem jejich důvěrnicí, protože nemluvím jejich jazykem, a i kdybych mluvila, pak by mi to bylo k ničemu, protože veškeré jejich chování je o odmítnutí. Odmítnutí naší kultury, našeho světa, našich regulí.
Komunikace. Vše je v našem životě o komunikaci. Nejsem si jistá, jak naše město s ženami v černém a jejich rodinami komunikuje. Zda naši radní náhodou tak trochu nezaspali. Do městské pokladny proudí, dovolím si tvrdit, dost peněz na to, aby se naše město mohlo připravit na příjezd žen v černém. Třeba nechat vytisknout brožury s veškerými informacemi a pravidly, jež je nutno dodržet na území našeho města, vlastně i státu. Co je dovoleno a co ne. Aby se předešlo nedorozuměním. A také naše policie. V porovnání se svými protějšky v Německu, Anglii či USA naši policisté nepožívají příliš vysokého kreditu. Asi to bude v důslednosti a zásadovosti, a to jsou vlastnosti, které naše policie nemá, a řekla bych, že tyto vlastnosti rovněž postrádají naši politici. Ještě bych k těmto vlastnostem přiřadila disciplinovanost, s tou jsou, si myslím, naši představitelé rovněž na štíru.
S ženami v černém je to jako s výchovou dětí. Jestliže je rodič ve své výchově příliš benevolentní, nedůsledný a neumí se držet svých zásad, pak se mu toto těžko napravuje v případě, že ze svého dítka vychoval fracka...
Helena Vlachová
Současný svět postrádá morální autoritu

I stalo. Žijeme ve světě, jenž postrádá jakoukoli morální autoritu. Abychom přežili, jedinou útěchou je emigrace. Emigrace do vlastního srdce. V tomto směru nás již dostatečně inspiroval Jan Amos Komenský.
Helena Vlachová
Zlo

Měla-li bych jakkoli popsat zlo, pak je to chlápek ve věku přes sedmdesát a k němu ženská ve věku podobném. Oba žijí v mé blízkosti. Narodili se, aby v životě ničeho nedosáhli a škodili.
Helena Vlachová
Být pozitivní (ale ne HIV)

Manipulátoři vědí, jak na slabé lidi. Vystrašit je, protože když si někdo nakálí do gatí, jest toto dobrá cesta, jak jej ovládnout. A o to vždy mocným šlo a jde i dnes.
Helena Vlachová
Stará fotka

Můj bratr brzy oslaví své kulatiny. Na tom by nebylo vůbec nic divného. To, co mě opravdu uvádí v úžas, je shoda okolností s britskou královskou rodinou.
Helena Vlachová
Vždy má smysl učit se něčemu novému

Musím přiznat, že po celý svůj život jaksi nezapadám do davu, jenž dupe, aby byl ovládán. I když nejsem mladá, miluji jednoho muže, ale o tomto psát nechci. Chci psát o tom, co mě motivuje, abych se chtěla učit stále něčemu novému
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Větrem popadané stromy zastavily provoz na více než desítce tratí po celé republice
Meteorologové vyhlásili výstrahu před silným větrem na řadě míst v Česku. Kvůli následkům vyjížděli...
Po střelbě na floridské univerzitě je jeden mrtvý, útočníka dopadli
Při střelbě na Floridské státní univerzitě zemřel jeden člověk a šest lidí utrpělo zranění....
Nerostnou dohodu s Ukrajinou podepíšeme příští čtvrtek, naznačil Trump
Spojené státy zřejmě příští čtvrtek podepíšou s Ukrajinou dohodu o využití jejích vzácných nerostů,...
Kim si mastí kapsu. Ruská artilerie se už bez jeho podřadné munice neobejde
Premium Bezmála dvacet miliard dolarů už vydělal severokorejský režim na vojenské spolupráci s Ruskem....
- Počet článků 1311
- Celková karma 16,84
- Průměrná čtenost 1126x