O cestování
Motto "Všichni, kdo žijí, mají naději. Vždyť živý pes je na tom lépe než mrtvý lev." (Kazatel 7 - 9, Stejný úděl všech, 9.4)
Svým rodičům jsem krom mnoha jiných věcí vděčna za to, že jsme hodně cestovali. Organizátor všeho byl můj tatínek, který tvrdil, že dokud to jde, člověk má cestovat. Poznávat nová místa, vše dokumentovat, aby jednou, až zestárne, mohl říci "To bývaly časy." Měli jsme starou kameru a máme své společné zážitky z cestování nafilmované.
V naší rodině vše kráčelo krůček po krůčku. Nejprve jsme cestovali v naší zemi, a teprve až to situace dovolila, vyráželi jsme i za hranice. Jen jednou Jugoslávie, víc nám to nedovolili, a pak se každoročně opakovalo Bulharsko.
Naše první opravdová dovolená. To mi mohlo být sedm let a my jeli stanovat k jezeru. Poprvé pod stanem, poprvé v kempu. Maminka nakoupila s sebou jídla, jako by tam nic neprodávali. Pecen chleba, nějaké konzervy, na cestu usmažila řízky. Řízky tvořily nedílnou součást našeho cestování. Doma jsme nebydleli v bůhvíjakém přepychu, měli jsme jen to, co měli i jiní. Dokázali jsme se proto spokojit i s velmi jednoduchými podmínkami v kempu.
Jediné vybavení, jež jsme měli, byl stan ve tvaru "áčka". Žádný kempový nábytek, žádný vařič, zkrátka polní podmínky. Vařili jsme na ohni. Každé ráno tatínek rozdělával oheň, abychom si mohli uvařit čaj nebo kakao. V kotlíku. Ten plnil více účelů. V poledne v něm maminka uvařila polévku, po ní následoval hlavní chod. Dnes ji obdivuji, jak si se vším dokázala poradit. Zvládala to, jako by byla zvyklá vařit na ohni po celý svůj život.
Kemp. v němž jsme se ubytovali, neměl téměř žádné vybavení. Dvě nebo tři dřevěné kadibudky, žádné umývárny. Jen plechové žlaby, v nichž tekla studená voda. Ale my byli za ni rádi. Slunce tenkrát pálilo od samého rána a nikde žádný stín. Tatínek to nakonec vyřešil po svém. Vyrazil do blízkého lesíku a přinesl vyschlý kmen stromu, jenž měl i větve. A právě větve byly velmi důležité. Maminka na ně hodila deku a vznikl tak primitivní slunečník. Tatínek do kmenu natloukl hřebíky a na ně jsme si mohli zavěsit své ešusy, z nichž jsme jedli. Seděli jsme na malých kládách, žádné židličky. Ale nám to nevadilo a radovali jsme se z toho, že můžeme být u vody.
To byly naše začátky. Rodiče mně předali svou lásku k cestování. Dnes si uvědomuji nejen toto, ale i skutečnost, jak důležitá je rodina. Pospolitá rodina, v níž je soudržnost naprostou samozřejmostí. Rodina, v níž se společně plánuje a plány se uskutečňují. Nekonají se výměny partnerů, protože jednou máte děti, které se neopouštějí. Máte děti, kterým chcete zajistit hezké dětství. Dětství, v němž se každoročně někam vyráží na dovolenou, z níž si všichni odnášejí spoustu zážitků. Zážitků z toho, že mohli být spolu a sdílet. A na něco takového se krásně vzpomíná. Nemusíte mít přepych, protože bohatství není žádnou zárukou štěstí. Důležitá je sounáležitost všech členů rodiny a chuť být spolu. Spolu při poznávání nových míst...
Helena Vlachová
Současný svět postrádá morální autoritu

I stalo. Žijeme ve světě, jenž postrádá jakoukoli morální autoritu. Abychom přežili, jedinou útěchou je emigrace. Emigrace do vlastního srdce. V tomto směru nás již dostatečně inspiroval Jan Amos Komenský.
Helena Vlachová
Zlo

Měla-li bych jakkoli popsat zlo, pak je to chlápek ve věku přes sedmdesát a k němu ženská ve věku podobném. Oba žijí v mé blízkosti. Narodili se, aby v životě ničeho nedosáhli a škodili.
Helena Vlachová
Být pozitivní (ale ne HIV)

Manipulátoři vědí, jak na slabé lidi. Vystrašit je, protože když si někdo nakálí do gatí, jest toto dobrá cesta, jak jej ovládnout. A o to vždy mocným šlo a jde i dnes.
Helena Vlachová
Stará fotka

Můj bratr brzy oslaví své kulatiny. Na tom by nebylo vůbec nic divného. To, co mě opravdu uvádí v úžas, je shoda okolností s britskou královskou rodinou.
Helena Vlachová
Vždy má smysl učit se něčemu novému

Musím přiznat, že po celý svůj život jaksi nezapadám do davu, jenž dupe, aby byl ovládán. I když nejsem mladá, miluji jednoho muže, ale o tomto psát nechci. Chci psát o tom, co mě motivuje, abych se chtěla učit stále něčemu novému
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Obří požár skládky plastů na Rakovnicku. Zasahují stovky hasičů, jsou i zranění
Hasiči v úterý pokračují v likvidaci obřího požáru skládky lisovaných plastů u Rynholce na...
Srážka dvou aut ráno uzavřela silnici na Královéhradecku, sanitky odvezly tři lidi
Dvě osobní auta se ráno srazila na okraji Holohlav na Královéhradecku. Zdravotničtí záchranáři...
Ve Vatikánu se scházejí kardinálové, začínají přípravy na pohřeb papeže
Sledujeme online Zatímco svět truchlí, ve Vatikánu řeší, co po smrti papeže Františka bude dál. V úterý se mají...
Příměří je minulost. Rusko poslalo drony na Oděsu a plně obnovilo boje v pohraničí
Rusko s koncem třicetihodinového příměří provedlo v noci na úterý rozsáhlý dronový útok na...

Prodej bytu 2+kk v družstevním vlastnictví 45 m2 Malý Háj XII
Honzíkova, Praha 10 - Dolní Měcholupy
2 635 000 Kč
- Počet článků 1311
- Celková karma 16,92
- Průměrná čtenost 1126x