Jak jsme cestovali s rodiči
V dnešním blogu napíšu něco o tom, jak jsme cestovali s rodiči. Byly to doby vlády soudruhů, výběr zahraničních cest byl proto značně limitován, ale dalo se.
Dětství se velmi podepisuje na osobnosti každého, zpravidla to, co se v našem dětství děje, se později podepisuje na tom, co máme rádi, a naopak, co rádi nemáme. Ze svého dětství si bezesporu odnáším nebýt líná, spoléhat se v životě jen a jen na sebe...ale co mě snad nejvíc determinovalo, byly prázdniny s rodiči. U nás se nekonaly žádné pionýrské tábory (dle mého tatínka jsme si školního drillu užili víc než dost), nekonaly se žádné odborářské rekreace (dle mého tatínka má cestovat, na co člověk má, na co si vydělá), u nás se od mých jedenácti let začalo cestovat do zahraničí.
Naší první zahraniční cestou byla Jugoslávie, chci jen podotknout, že nás soudruzi pustili jen jednou, na Západ nikdy. Tenkrát naše rodina vlastnila východoněmecký vůz zn. Trabant combi v bleděmodré barvě. Vzpomínám si, že když jsme přijeli na hranice, celníci se nám smáli a poukazovali na to, že se nazpátek vrátíme jen se skeletonem auta, že se nám v jugoslávském horku auto roztaví. Ale neroztavilo. Ve Rijece jsme poprvé spatřili moře, ucítili jeho vůni a byl to pro nás tak velký emocionální zážitek, až nám z toho s bratrem drkotaly zuby. Nikdy tento zážitek ze své mysli nevymažu. Jako rodina jsme vlastnili i kameru, maminka natáčela celé pobřeží až k Dubrovníku, kde jsme se ubytovali v jednom kempu. Město jsme si šli prohlédnout v tom největším horku, a protože jsme neměli peníze nazbyt, maminka vydlabala z okurek pohárky a my pili vodu z kašen. Nic se nám nestalo, naše těla tuto vodu přežila...Neměli jsme peníze chodit do restaurace, maminka připravovala veškeré jídlo na propanbutanovém vařiči, pouštěla se dokonce i do koblih, které nám tolik chutnaly, když jsme se s bratrem vraceli z potápění v moři.
Po Jugoslávii jsme cestovali každý rok do Bulharska. To už jsme měli automobil české výroby Škoda MB 1000 v barvě cihlově červené. I Bulharsko nám učarovalo, cesta trvala tři dny, podotýkám, že řídil jen můj tatínek, maminka ŘP nevlastní. Mí rodiče si nikdy nepřipouštěli myšlenku, že by se nám cestou mohlo něco přihodit. Měli takto mozek nastavený, nic se nám tedy nepřihodilo. Skepticismus a pesimismus neměly v naší rodině místo. Z cest k Černému moři se mi uchovala spousta vzpomínek. Tak třeba. Jednoho roku s námi cestovali teta se strýcem. V Bulharsku nebyly prodejny zásobované jako dnes, maso se shánělo těžko, totéž platilo o zelenině. A jednoho dne teta sháněla zeleninu. I zastavila jednoho místního a zeptala se jej česky s ruským přízvukem. "Gdě zelenina?" Bulhar zprvu nechápal, ale pak mu to docvaklo a odpověděl "Za Leninom?" a ukázal nám, kam máme jít. Poslal nás do parku se sochou Lenina. Inu, vždy se vyplatí hovořit alespoň základy řeči země, kterou navštívíme.
Když jsme se vracívali domů, v Maďarsku jsme pokaždé kupovali jejich výborné uzeniny - čabajky či jiné klobásy, uherský salám, protože toto nebylo u nás k dostání. Jednoho roku vypukla v Maďarsku kulhavka a slintavka a byl přísný zákaz dovoz potravin. I přes tento zákaz rodiče lahůdky nakoupili a bylo to cítit v celém autě. Před hranicemi vydal můj tatínek rozkaz "Kdyby nám chtěli jídlo zabavit, nic jim nedáme, sedneme si a všechno sníme." Při této představě se nám protočily panenky, nicméně jsme hranice projeli bez problémů.
Z maďarské Budapešti si také odnáším jeden nezapomenutelný zážitek. Maminka chtěla navštívit Margitiny ostrovy a tolik na tatínka naléhala, až jí jednou vyhověl. Jenže tenkrát bylo v Maďarsku velmi špatné značení silnic a my se z toho důvodu v Budapešti ztratili. Jezdili jsme od čerta k ďáblu, tatínek vzteky roztrhal slaměný klobouk a vyhrožoval mamince, že ji vysadí u nádraží a pošle domů vlakem (to by ale musel na nějaké nádraží natrefit). V této vypjaté situaci se za naše auto zavěsili jiní Čechoslováci, kteří se také očividně ztratili a nějak si mysleli, že my se v maďarské metropoli vyznáme. A můj tatínek, který si toho všiml, jel a jel, až jsme dojeli ke hřbitovu. Krajani za námi. A abychom nebyli za pitomce, tatínek přikázal "Vystupte, přece jim nedáme najevo, že jsme zabloudili." A tak jsme poslušně vystoupili, jako že se jdeme podívat na hroby...
Příběhů z cest mám přehršel, myslím si, že navštěvovat cizí končiny je velkým bohatstvím, jež vám nikdo nevezme. Nač trčet doma, mít konto v bance a přepočítávat peníze...takové bohatství je jednomu k ničemu, protože jednou si nás ta zubatá s kosou vezme tak, jak jsme se narodili. Peníze by měly sloužit k našim radostem, měli bychom si jich umět užít, nikdy bychom z nich neměli učinit svou modlu. Cestovat je něco, co nás posiluje, udržuje v akceschopnosti, jsme zdravější, odolnější, máme optimističtější pohled na svět. To je jedním z důvodů, proč tu jsem a budu...
Helena Vlachová
Soužití se soudruhy důchodci
Už v samém úvodu svého blogu chci uvést, že vše, o čem píšu, vyvěrá z mé osobní zkušenosti s českými důchodci, u někoho to může být jinak, ale stejně bych vznesla jakékoli pochybnosti, protože mám své osobní „zážitky“
Helena Vlachová
Tento svůj blog chci věnovat Romům i přistěhovalcům
Hodně cestuji, a jak se zdá, moje cestování významně determinuje můj názor o jiných etnicích. Nemohu být lhostejná vůči tomu, jak se v mé zemi rozvíjí rasismus.
Helena Vlachová
Školství bych nepřidala ani korunu
Myslím si, že se ve školství válí spousta peněz. Učí v něm nekvalifikovaní učitelé a přidávat jim jakékoli peníze znamená zmar pro státní rozpočet.
Helena Vlachová
Život jak jízda na horské dráze
Nevím, zda to mám ve svém životě jen já, ale můj život je srovnatelný s jízdou na horské dráze, přičemž se já odmalička vyhýbám pouťovým atrakcím. Proto mi asi můj Osud přihrál do života atrakci, jež není záviděníhodná...
Helena Vlachová
Propad současného školství
Už jsem o tom psala mnohokrát. O tom, že se současné školství propadá stále níž, je víc než zřejmé? Že bychom napodobovali ubohost amerického školství, že bychom se chtěli vyrovnat americké džungli před tabulí?
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
AUDIO: Kdy je třeba se evakuovat? Pokyn k odchodu oznámí siréna
Přibývá lidí, kteří museli kvůli povodním opustit své domovy. Že je čas k evakuaci, oznamují také...
Hrázný zažil už šestkrát přetékající Husinec. Povodně se podle něj vždy liší
Husinecká přehrada v jižních Čechách přetekla, hrázný Bedřich Křivánek ji kontroloval už...
Přetekla jihočeská nádrž Husinec. Po proudu pod ní žije na deset tisíc lidí
Husinecká vodní nádrž v jižních Čechách kolem půl čtvrté v noci přetekla. Z přehrady bylo možné...
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Pronájem obchodních prostor 17.listopadu
17. listopadu, Znojmo
10 000 Kč/měsíc
- Počet článků 1281
- Celková karma 22,46
- Průměrná čtenost 1124x