Jak Češi kradou
Motto "Přímé vede bezúhonnost, kdežto věrolomné zahubí pokřivenost". (Přísloví Šalomounova, Druhá sbírka, 11.3)
Zatímco jsem se ve svém předchozím blogu zmiňovala o Češích, kteří dělají dobré jméno naší zemi v zahraničí, dnes musím napsat o něčem, co nám dobrou pověst nedělá. Bohužel se v naší populaci najdou lidé, není jich málo, kteří kradou. Nejde o nějaké stamilionové částky, nicméně svým jednáním, kdy něco odcizí, působí potíže.
Svého času jsem učila angličtinu ředitele jedné velké pojišťovny, člověk by řekl, že zaměstnanci takové firmy jsou lidé čestní, jenže ouha. Ředitel si stěžoval na to, že na toaletách mizí toaletní papír, a kdyby jen ten. Mezi jeho zaměstnanci se našli tací, kteří kradli i osvěžovače vzduchu. Dopátrat se toho, kdo toto činí, je věru nelehká věc. A na to takový český zlodějíček sází.
Nebo jsem učila v jedné velké bance, kde si zaměstnanci postěžovali nad tím, že zřejmě někdo z jejich klientů si domů odnesl jejich kávovar, jehož pořizovací cena za hubičku rozhodně nebyla.
Tento týden jsem hovořila s ředitelkou místní knihovny. Je to budova, jež byla postavena někdy v 19. století, kdysi patřila zámožné židovské rodině, jenže politický vývoj v Evropě tuto rodinu dohnal k emigraci. Jedná se o honosnou vilu, o jejíž vzhled se paní ředitelka velmi stará. Nevěřili byste, co je některý Čech schopen v knihovně ukrást. Někdo by řekl, že jsou to knihy. Je však na velkém omylu. Lidé jsou schopni ukrást žárovky, nebo povolit šrouby u kliky u dveří s tím, že až budou tuto honosnou budovu opouštět, vezmou za kliku a ona jim zůstane. Kradou květinové mísy, nebo někomu ke škodolibé radostí postačí fakt, že na WC pustí horkou vodu a odejde.
Takoví jsme my, někteří Češi. Češi, kteří kradou v obchodech, v metru, zkrátka kdekoli. I když naše země patří mezi bezpečné země, já se zde bezpečně necítím. Vím, že nemohu za tmy vyjít ven, vím, že musím být obezřetná, když jdu nakupovat, když jdu na plovárnu, protože zde není možné nechat své věci bez dohledu. Vždy se najde někdo, kdo dostane na vaše věci zálusk.
V létě jsem se synem navštívila Amsterdam. Večer jsme popíjeli v jednom z místních barů. Velmi příjemná atmosféra, velmi příjemný personál. Nicméně jsme toho vypili trochu víc, šli jsme na hotel, a když jsme se ráno probudili, syn zjistil, že v baru nechal svůj batoh, v němž byly peníze, jeho doklady, platební karty. A to nás čekal let do Dominikánské republiky. Byli jsme oba zděšeni. Syn vyrazil do baru pln obav, zda se jeho batoh najde. Světe, div se. Batoh tam byl. Nikdo jej neukradl a nikdo z něj nic neukradl. Nejsem si jistá, zda by tomu tak bylo i v České republice, kde se krade.
Na svých cestách se cítím naprosto bezpečně v muslimských zemích, v Thajsku, na Kypru, Řecku, Německu, Británii, Norsku..., ale bohužel ve své rodné zemi tomu tak není...
Helena Vlachová
Současný svět postrádá morální autoritu

I stalo. Žijeme ve světě, jenž postrádá jakoukoli morální autoritu. Abychom přežili, jedinou útěchou je emigrace. Emigrace do vlastního srdce. V tomto směru nás již dostatečně inspiroval Jan Amos Komenský.
Helena Vlachová
Zlo

Měla-li bych jakkoli popsat zlo, pak je to chlápek ve věku přes sedmdesát a k němu ženská ve věku podobném. Oba žijí v mé blízkosti. Narodili se, aby v životě ničeho nedosáhli a škodili.
Helena Vlachová
Být pozitivní (ale ne HIV)

Manipulátoři vědí, jak na slabé lidi. Vystrašit je, protože když si někdo nakálí do gatí, jest toto dobrá cesta, jak jej ovládnout. A o to vždy mocným šlo a jde i dnes.
Helena Vlachová
Stará fotka

Můj bratr brzy oslaví své kulatiny. Na tom by nebylo vůbec nic divného. To, co mě opravdu uvádí v úžas, je shoda okolností s britskou královskou rodinou.
Helena Vlachová
Vždy má smysl učit se něčemu novému

Musím přiznat, že po celý svůj život jaksi nezapadám do davu, jenž dupe, aby byl ovládán. I když nejsem mladá, miluji jednoho muže, ale o tomto psát nechci. Chci psát o tom, co mě motivuje, abych se chtěla učit stále něčemu novému
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Na První máj bude teplo a slunečno, v pátek se ale opět vrátí déšť
Ráno mrazíky, odpoledne až 20 °C - tak bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)...
Severní Korea potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce s Ukrajinou
Severní Korea dnes poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s...
Prezident Pavel přijme Fialu. Mohli by řešit i platy bezpečnostních složek
Prezident Petr Pavel přijme na Pražském hradě premiéra a předsedu ODS Petra Fialu. Jedním z témat...
„Prokletý“ most v Brně opět vyžene vlaky. Viník jeho špatného stavu není stále znám
Už zhruba měsíc rozebírají bagry jednu z mostních konstrukcí na železničním viaduktu u Křenové...

Újezd u Brna, pronájem kancelářských, výrobních a skladovacích prostor, 177 m2 komerce
Újezd u Brna, okres Brno-venkov
18 000 Kč/měsíc
- Počet článků 1311
- Celková karma 15,99
- Průměrná čtenost 1126x