Umí Afričané žít v Africe?
Od dob objevování Davidem Livingstonem, Emilem Holubem a dalšími cestovateli jsme nejenom Afrikou fascinováni, ale také máme tendence si ji podmaňovat na základě toho, že jsou místní lidé neschopní a zaostalí. Podařilo se nám překonat biologický rasismus, politický kolonialismus, co si myslím, že se nám nepodařilo překonat je kulturní centrismus a pocit nadřazenosti na základě technického rozvoje a moderního životního stylu.
Afrika je netypická svým životním prostředím, divokými zvířaty, lidmi a kulturou. Dnes sem jezdíme na safari, kde pozorujeme lvy, slony, žirafy a další velká zvířata, navštěvujeme tradiční vesnice, kde obdivujeme místní kulturu a jak lidé žijí. Národní parky jsou v Africe jasně vytyčeny s vlastními hranicemi, mají své jméno, strážníky, hotely s hosty, auta s průvodci. Blízko národních parků se většinou nachází nějaká tradiční africká vesnice, kterou mohou návštěvníci navštívit. Nedaleko Viktoriiných vodopádů v Národním parku Mosi-Oa-Tunya se nachází tradiční vesnice Mukuni. Místní lidé tu vyrábí výrobky ze dřeva a kostí, jako jsou šperky, nádobí, různé dekorace a další umělecké předměty. Lidé si mohou výrobky zakoupit při návštěvě vesnice, kde se také nachází palác se sídlem náčelníka Mukuni.
V mnoha případech jsou místní podmínky, ve kterých lidé nebo zvířata žijí, zhodnoceny návštěvníky jako nedostačující a na základě toho zakládají různé organizace na podporu rozvoje lidí a ochranu zvířat. Město Livingstone je příkladem sítě těchto organizací, kde aktivity na ochranu zvířat viní člověka z narušování přírodního řádu a organizace na podporu lidí vidí přírodu jako hlavního viníka chudoby a snaží se člověka pozvednout nad přírodní zákony.
Na Afriku se nedá nahlížet jednoduše buď z hlediska lidského/kulturního nebo přírodního/safari. Místní lidé žijí v podmínkách, jaké jim byli dány a čelí svému údělu s hrdostí každý den. Pár měsíců po úspěšném založení naší organické farmy právě v tradiční vesnici Mukuni nedaleko známých vodopádů a národního parku, zasazení plodin, farmu navštívili a zdevastovali sloni. Nenapáchali škodu pouze u nás, ale i u ostatních. Naše sousedka, která vedla nás založila uměleckou galerii a dětský domov, na zahradě zakopala nutriční mongongo ořechy, které chtěla použít pro výrobu místního umění. Sloni ji to všechno vykopali a snědli. Sloni způsobili škodu v podvečer a hned druhý den ráno přišla nezisková organizace se školením, jak se chránit proti slonům. Některá jejich doporučení jsme akceptovali a implementovali. Sloni jsou známí tím, že nemají rádi hluk a organizace nám doporučovala chránit se před nimi hlukem včetně dělobuchů. My jsme zkusili jiné jejich doporučení a to zavěsit skleněné láhve kolem farmy, které budou o sebe cinkat ve větru.
V minulosti dokázali místní lidé vypozorovat na přírodě, jak se chránit před predátory, jak spravovat půdu, kudy jít, kde se usadit a co jíst. Pastevci dobytka vypozorovali na stádu buvolů, jak se chránit před lvy a aplikovali stejnou ochranu pro svůj dobytek. Dobytek hnali ve stádu blízko sebe krajinou, přesně, tak jak migrují buvoli nebo pakoně. Blízko sebe, s nejsilnějšími uprostřed a ve předu a slabšími na stranách a vzadu. Také vypozorovali, že divoká zvěř migruje dle přírodního pravidel obnovy pastvy a aplikovali stejný proces na pastvu svého dobytka. Dnes se tomuto přístupu říká Holistický management půdy a hospodářských zvířat a na základě tohoto tradičního pastevectví vznikl významný a prestižní institut vzdělávání v Zimbabwe. Snaha této místní iniciativy je navrátit tradiční pastevectví dobytka a management půdy, protože to prospívá zvěři (méně klíšťat a s tím spojených nemocí), obnově půdy a je šetrnější k životnímu prostředí. Avšak návrat k tradičního pastevectví zabraňují vytyčené hranice nejen národních parků, ale i samotných afrických států.
Turismus je významným příjmem afrických států a nezisková práce vznikla s dobrým účelem. Ale zkusme přehodnotit, to jak na věci pohlížíme. Místním nevěříme, že by byli schopni se o svoje prostředí postarat a pokud ano, tak jim jejich tradiční způsoby znehodnotíme tím, že je shledáme jako nerozvinuté, nemoderní, netechnologické a zpátečnické způsoby řešení. Navíc místní iniciativy jsou roztříštěny kapitálem, kontakty a jinými výhodami mezinárodních hráčů. Většina chráněných farem a neziskových organizací má mezinárodního vlastníka nebo partnera. Mnoho místních organizací je opomíjeno, i přesto, že nabízejí lepší a mnohdy i levnější řešení, která vychází z místního kontextu.
Před slony na naší farmě v Mukuni jsme se nejprve chránili na základě doporučení neziskové organizace a zavěsili jsme skleněné láhve v okolí. Většina lahví se stejně nakonec rozbila a dokonce nějaký had se pořezal o ulomený střep a vykrvácel. Navíc hluk ze skleněných lahví vychází pouze za větru, ale sloni sem migrují zrovna v období, kdy je bezvětří. Když jsem si na celou situaci stěžovala místnímu kolegovi, se kterým pracuji. Ten mi vyprávěl, že se lidé v oblastech, kde migrovali sloni, usazovali pouze v místech, kde se vyskytovali divoké včely. Nejenom, že se sloni včel bojí a jejich teritoriu se vyhýbají. Zároveň tam kde se včely vyskytují, je vhodné prostředí pro usazení, protože zde budou plodiny, které včely opilovávají a přístup k vodě, kterou včely také potřebují. Kolegu jsme si nakonec pozvali k nám na farmu, který zhodnotil, že máme dobré prostředí pro včelstvo a nainstalovali jsme včelí úly. Místního řešení si nemůžeme přestat vynachválit. Nejenom, že je to přirozená ochrana, která nás nic nestojí, ale také činnost, která nám přinese zisk z medu, který můžeme konzumovat nebo prodat.
Neměli bychom si o místních lidech myslet, že jsou neschopní a ve své sebe-centrismu začít nabízet možnosti řešení, která budou nakonec stejně neefektivní nebo dokonce i škodlivá, protože daná inciativa nevznikla v přirozeném prostředí. Návštěvník by měl zůstat návštěvníkem, pozorovat, obdivovat, učit se a ne dávat nevyžádané rady nebo hodnotit jiný životní styl, než na který jsme zvyklí. Není důvod učit lidi, jak žít ve vlastním prostředí, pokud s nimi nechceme manipulovat.
Kamila Hejlikova
Vzpomínky na Vánoce v Africe

Jak lidé slaví Vánoce na jiném kontinentě? Jsou bílé, slunečné, nebo úplně jiné? Něco málo ze vzpomínek na Vánoce v Zambii.
Kamila Hejlikova
Afrika – vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá

Slova, která pro mě vystihují Afriku nejvíce jsou vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá. Jak jsme slavili nezávislost v africké zemi, kde bydlíme.
Kamila Hejlikova
Kulturní šok, česko-zambijská zkušenost

Překvapivě jsem zažila obrovský kulturní šok, když jsem po 2,5 letech života v Zambii odjela na návštěvu do rodných Čech.
Kamila Hejlikova
Zambie - země věčných úsměvů

Jaké je to žít v zemi, kde je pocit nespokojenosti tabu. Věčně stěžující si Češka se vyrovnává s odlišnou kulturou věčně spokojených lidí.
Kamila Hejlikova
Tradiční africké slavnosti

Život a lidé v Africe se mění, rozvíjí a modernizují, tak jako ostatní oblasti světa. Představu měnící se Afriky bychom měli vždy mít na paměti a některé stereotypy o Africe jsou mylné.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Při výbuchu u Moskvy zemřel generál, zabily ho nálože nastražené v autě
Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy v pátek zahynul zástupce náčelníka...
Všechny cesty vedou do Říma: na papežův pohřeb. Umravní nad rakví Trumpa?
Premium Od našeho zpravodaje ve Vatikánu Oči celého světa jsou v posledních dnech upřeny na Vatikán. Do centra katolické církve míří...
Ruský velvyslanec dráždí Němce. Přišel na vzpomínkovou akci ke konci války
Ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev se v saském Torgau zúčastnil připomínkové ceremonie u...
Zmatený senior na elektrovozíku se proháněl po dálnici u Českého Těšína
Velmi neobvyklý dopravní prostředek potkávali ve čtvrtek řidiči na dálnici D47 a silnici I/68 u...

ÚČETNÍ S HOME OFFICE (ZKRÁCENÝ ÚVAZEK NA ROČNÍ SMLOUVU)
Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat:
30 000 - 45 000 Kč
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 774x
Zajímá mě psaní článků o Africe z hlediska kulturního a sociálního, ale také politického a mezinárodních vztahů. Vystudovala jsem kulturní a africká studia na UHK. Zaměřuji se také na témata zemědělství a klimatické změny v Africe.
Kromě toho máme s manželem organickou farmu, kde se snažíme budovat udržitelný život v souladu s přírodou. Můžete mě sledovat na Facebooku a Instagramu Kamila Hejlik Tembo nebo naši farmu na Facebookové stránce Mosi-Oa-Tunya Organics.