Život PET lahve

Dominantním materiálem moderní doby jsou plasty. Umělá hmota se zkratkou PET neboli polyethylentereftalát se proslavila právě jako materiál pro lahve a v nejrůznějších podobách nás dnes provází na každém kroku.

Produkce a spotřeba PET lahví je enormní, každý rok dochází k recyklaci přibližně 750 milionů tun polyethylentereftalátu. Pojďme se podívat na cestu PET lahve po vyprázdnění jejího obsahu.

Plasty v posledních letech dominují po celém světě. Avšak není plast jako plast. Některé jsou velmi dobře recyklovatelné, jiné prakticky vůbec. Plasty tvoří drtivou většinu obalového materiálu. Zrovna PET lahve jsou recyklovatelné výborně. Recyklaci plastů může významně pomoci každý z nás. Jak? Tříděním do žlutých kontejnerů. V České republice jsme v tom velmi dobří i ve srovnání s Evropou a dokážeme vytřídit 7 PET lahví z 10. Kontejnery žluté barvy patří mezi nejrozšířenější nádoby na tříděný odpad. Třídí se do nich prakticky veškeré plasty, vždy je ale třeba řídit se pokyny na nálepkách na sběrných nádobách. V České republice lze v současné době odkládat odpad do více než 300 000 barevných kontejnerů. Přes 100 000 z nich je právě na plast a pravidelně třídí asi 72 procent obyvatel tuzemska. V roce 2016 každý z nás vytřídil průměrně cca 12 kg plastového odpadu, celkově tedy přes 120 000 tun plastů.

Plastový odpad se sváží svozovými vozy vybavenými lisem, který je stlačí. Vozidlo díky tomu pojme tohoto odpadu až 6x větší objem a výrazně se tak uspoří náklady. Následně je plast ručně dotřiďován na pásech třídicích linek, a to mimo jiné i podle barev. Pracovníci linek zachycují i nežádoucí nečistoty, které se obvykle odvážejí k energetickému využití. Existují i linky automatické, na kterých jsou k třídění využívány optické senzory. Po vytřídění jsou PET lahve spolu s ostatním odpadem rozdrceny na tzv. PET flakes. Plastová drť je pak několikanásobně proprána a vysušena. Takto vyčištěné vločky putují do tzv. granulátoru, kde jsou teplem roztaveny na plastové granule. Výsledkem je velmi cenná surovina, tzv. regranulát. Při stoupajících cenách primárních surovin jsou právě tyto regranuláty ekonomickým a ekologickým řešením pro  výrobu nových produktů. Vyrábí se z nich technická a textilní vlákna. Nejvíce výrobků z recyklovaných PET lahví nalezneme v potravinářství, stavebnictví i módním průmyslu. Například plastový kolíček na prádlo je až ze 75 % vyroben z recyklovaného materiálu. A to je dobře.

Plastový uzávěr patří taktéž do žlutého kontejneru, liší se však materiálem, ze kterého je vyroben. Ten je na vnitřní straně označen číselným kódem 02 nebo zkratkou HDPE (vysokohustotní polyethylen). Recyklace víček probíhá trochu jiným způsobem a i jejich výkupní cena může být vyšší než u samotných PET lahví.  Aktuálně se nejdráže vykupují víčka červená.

PET lahve však nejsou jediný druh plastu, který je zapotřebí třídit. Smysluplného zužitkování lze recyklací dosáhnout i u dalších umělých hmot, které se správně vytřídí. Neváhejte tedy a třiďte všechen plast správně, protože jen díky vaší podpoře může příběh jeho správné a smysluplné recyklace pokračovat. Použité odpadní plasty jsou cenné druhotné suroviny. Nepatří do moří, či kotlů spaloven, ale znovu do výrobků, které nám přinesou užitek. Třiďme, má to smysl.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Havelka | středa 29.8.2018 14:03 | karma článku: 17,46 | přečteno: 713x