Když ministerstvo životního prostředí nedodržuje sliby…

Velmi mě překvapilo, že vláda před Vánoci schválila Plán odpadového hospodářství, který Ministerstvo životního prostředí předložilo, aniž by byly s kýmkoli  projednány jeho ekonomické dopady na občany a firmy. Naše asociace (ČAOH) s navrhovaným razantním zdražením, které vždy zaplatí pouze občané a producenti odpadů dlouhodobě nesouhlasí. Ale co teď mohou producenti odpadů dělat? Podívejte se se mnou na celou situaci a na náš návrh řešení.

Ministerstvo životního prostředí nedodrželo svůj slib a neposkytlo před projednáním na vládě odborné veřejnosti k posouzení ekonomickou analýzu Plánu odpadového hospodářství. I přes to a přes dlouhodobou kritiku byl dokument schválen, aniž by proběhla alespoň elementární diskuze nad dopady navrhovaného zdražení. Nedovedu si představit firmu, která by si vytvořila desetiletou strategii a schválila ji, aniž by předtím byly prodiskutovány její ekonomické souvislosti. Náš stát to bohužel udělal, a pokud nechceme hazardovat se zbytečným zatížením peněženek nás všech, je třeba to napravit. Ministerstvo navrhuje zvýšení skládkového poplatku o 100 % v roce 2020, a dokonce o 200 % v roce 2024, což bude znamenat zdražení na 1 000 a 1 500 Kč. Tyto poplatky přitom vždy platí původci odpadů, tedy obce, občané a firmy. Podle zkušeností recyklačních firem by přitom pro podporu recyklace a většího třídění stačilo navýšit poplatek každé tři roky o 100 korun, tak aby konečná částka v roce 2020 dosáhla 700 Kč. To by jednoznačně vedlo k omezení skládkování, aniž by občané a firmy museli platit citelně více, a vytvořilo by to prostor pro splnění cílů Evropské unie týkajících se recyklace. Tuto cestu navrhuje i ČAOH.

Je nutné zdůraznit, že množství skládkovaného odpadu stále klesá, a to i bez toho, aby v posledních letech došlo ke zvýšení poplatku za skládkování. Víte že, za posledních 5 let pokleslo množství skládkovaných odpadů dokonce o celý 1 000 000 tun a i nadále se snižuje? Trend je tedy jednoznačně pozitivní již nyní. Česká republika by se podle naší asociace měla více zaměřit na materiálové využití, recyklaci a úpravy odpadů. Tak to požaduje také Evropská unie.  Mohu se pouze domnívat, co přinese opakovaně prosazované  razantní zvýšení skládkového poplatku. Dle většího počtu odborníků pouze uvolní cestu novým spalovnám, které představují nejdražší způsob nakládaní s odpady a které s ohledem na vysoké cíle Evropské unie v oblasti recyklace rozhodně nejsou aktuálním trendem. Pro recyklaci samotnou navrhované razantní zdražení není třeba. Je však zcela nebytné právě pro realizaci nákladných spaloven, jejichž provoz budou občané platit po mnoho dalších let prostřednictvím vyšších poplatků za odpady. Chová se takhle odpovědná firma?

A pořád mě ještě překvapuje, že se ČR stále nerozhodla, zda chce své odpady třídit, recyklovat a upravovat pro další způsoby využití, včetně toho energetického, nebo zda chce celý obsah černých popelnic bez další úpravy pálit v mamutích spalovnách. Aktuální text POH a jeho ekonomická analýza ukazují na zásadní tlak na variantu spaloven. Nikdo už však občanům pravdivě nesdělil, že jde o nejdražší a dlouhodobě neměnný, a tedy neflexibilní způsob, jak s odpady naložit.  Odpovědné osoby bohužel neříkají, že náklady poneseme my všichni. Třídění, recyklace a úprava odpadů je jednoznačně levnější cestou, která navíc podporuje zaměstnanost, tržní prostředí i rozmanitost technologií a EU ji preferuje.

Kdy se tedy začneme skutečně chovat racionálně a ekonomicky smysluplně?

Autor: Petr Havelka | pátek 30.1.2015 11:00 | karma článku: 9,41 | přečteno: 245x