Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zahradničení s dětmi

V našem domku žije pět dětí ve věku čtyř až sedmi let, z toho dva kousky jsou moji vlastní vnoučci – s těmi teď zahradničím docela často. Ale i tři děti z druhé rodiny se náramně zajímají o to, co na zahrádce dělám.

Předškoláci jsou ohromně nadšení vším, co dělají dospělí, a chtějí to dělat taky. Začne to dotazem: „Co to děláš?“ To mě nadchne, protože nesmírně ráda poučuju, a tak dětem všechno ochotně vysvětlím a ukážu. Hned se do toho vrhnou taky, zmocní se náčiní a začnou si to dělat více či méně po svém. Chrlí hravé nápady, a tak je lepší zapomenout na svoji původní vizi, například že člověk zkypří a odplevelí záhonek pro výsev semínek, a pozměnit program, například začít na záhonku vykopávat skryté poklady a kosti dinosaurů.

Ale i když se drží zahradničení, mají předškolní děti sklony většinu prací tak trochu přehnat, takže když se něčeho ujmou, je to hotovo bleskově a i přes vaše neustálé rady je to nasázené nebo vyseté moc hluboko nebo moc mělce, celý pytlík semínek je vysypán na jedno místo a zalit prudkým proudem vody, která je zas vyplaví ven, ředkvičky nejsou vyjednocené na vzdálenost pěti centimetrů, i když jim to názorně ukážete, ale totálně vytrhané… a tak dále. Ale to dětské nadšení je krásné a myslím, že děti přitom přece jenom rámcově pochytí, co, jak a proč se na zahrádce dělá.

Platí, že čím mladší dítě, tím je nadšenější. Čím je starší, tím sice zahradničení zvládá lépe, ale kdybyste ho chtěli využít k „vykořisťování dětské práce“, nadšení by rázem opadlo až do záporných hodnot. A kdybyste přesto trvali na výsledku srovnatelném s „dospělou“ prací, museli byste se uchýlit k donucování – a to je cesta do pekel, jelikož tím vzniká stereotyp, který bohužel postihuje spoustu lidí a který vypadá takhle: „Já jsem dlouho neměl/a k zahradničení dobrý vztah, protože mě v dětství rodiče nutili plít záhonky, a tím mi to totálně otrávili“.

Popravdě, vždyť by to nebavilo ani dospělého. Protože co nás na zahrádce baví? Právě ta kreativita, to, že se stáváme tvůrci svého malého světa.

 

Jak děti zaujmout

Přestože jsou děti obecně tak nadšené, některé věci je zaujmou výrazně víc a jiné míň.

Co se týče pěstovaných rostlin, jednoznačně vítězí produkce typu „zobání“, které se dá sníst okamžitě zasyrova, od malin a jahod přes hrášek a mrkvičku až třeba po melouny. A to už od okamžiku, kdy danou rostlinu vyséváte nebo vysazujete. Děti jsou kapku netrpělivé a chtěly by, aby semínko vyklíčilo hned, tři dny nebo týden jim připadají jako nedohledně dlouhá doba.

To je asi také ten důvod, proč je víc baví zvířátka než rostliny: pohybují se a hned je s nimi zábava. Od pozorování žížal, které vyryjeme při výsadbách, přes nahlížení pod kameny, kde se to hemží hlavně stínkami, nebo pozorování prvoků z jezírka pod mikroskopem, až po zachraňování myši před kocourem, který si s ní chce trochu pohrát, než ji zakousne. Do „zvířátkové“ kategorie také patří rozvěšování lojových koupí pro sýkorky, pozorování kocoura, který koule pokládá za hračky a shazuje je na zem, nebo výroba hmyzích domečků.

Přitažlivost jakéhokoli úkolu zvýší, když si děti mohou označit výsledky své práce jmenovkami a je tak jasné, co je čí, nebo nad čím má kdo patronát. (Což máme my dospělí mimochodem také tak – když si nevyjasníme kompetence, všechno se zamotá a vázne.)

 

Hmyzí domečky

Domeček pro škvora získáme tak, že vezmeme terakotový květináč, zavěsíme ho na strom dnem vzhůru a dovnitř nacpeme seno. Květináč musí viset tak, aby se dotýkal kmene stromu, protože škvor do něj nevleze přes závěsný provázek, ale přes strom. Pomůže to chránit strom proti mšicím.

Domeček pro samotářské včelky opylovačky získáme z nějaké dřevěné bedničky s jednou otevřenou stěnou. Hustě do ní naskládáme duté stonky, třeba rákos, bambus a suché stonky nejrůznějších vyšších bylin, a to otvůrky ven, aby tam včelky mohly vlézt. Část domečku můžeme vyplnit senem. Zavěsíme nebo postavíme na nějaké slunné místo.

 

 

Domácí modelovací hlína

Na podzim jsem při kopání zvýšeného záhonku dala stranou menší kbelík jílu, který byl v tom místě a hloubce asi 50 cm už napohled docela pěkný, vazký a měl příjemný červenohnědý odstín.

Pak jsem hledala návody, jak takový jíl vyčistit na modelovací hmotu. Zjistila jsem, že ho můžete buď úplně vysušit, roztlouct a prosít („suchá cesta“), nebo jít naopak „mokrou cestou“, rozmíchat ho s větším množstvím vody a nechat usadit jednotlivé vrstvy – ideálně ve skleněné nádobě, kde jsou jednotlivé vrstvy dobře vidět: docela nahoře bude voda s organickými zbytky, pod tím jemný jíl, který chcete, a na dně zůstanou kamínky.

S vnoučky jsme vzali pětilitrové okurkové sklenice a důkladně v nich rozmíchali jíl s vodou. Vrstvy se už po půlhodině krásně vytvořily, vodu s kořínky se nám podařilo slít, ale oddělit jemný jíl od kamínků bohužel ne – na to byste museli mít jinou skleněnou nádobu s daleko širším hrdlem, ideálně třeba akvárium, a nedloubat se lžící v okurkové lahvi. Celý obsah jsme tedy vyndali do mělkého truhlíku, kamínky jsme vybrali ručně a současně jíl uhnětli a rozemnuli hrudky. Samozřejmě měl ještě konzistenci řídkého bláta a vyžadoval dosušení – a my jsme měli ruce olepené dokonalými rukavicemi z bláta. Ještě že jsem předem připravila kbelík s vodou na opláchnutí!

Po několika dnech jílová hmota dostatečně vyschla a mohli jsme se pustit do modelování. Buď bez jakéhokoli přídavku, nebo s trochou písku – dobré bylo přidat tak čtvrtinu objemu. Když jsem zkusila směs jílu a písku jedna k jedné, už se to rozpadalo. Snad proto, že náš jíl nebyl úplně čistý a obsahoval nějaké hrubší částečky.

Teď asi po týdnu slepuju disperzním lepidlem kousky, které se rozpadly – hlínu je potřeba poměrně silně zkompaktňovat (smačkávat) a to děti úplně nedělaly, i když jsem se jim to snažila říkat.

Vymodelovali jsme figurky a mističky – ovšem jen hrubých tvarů, jak to šlo - a po pár dnech schnutí jsme je pomalovali temperami. Docela hezky jsme se na tom vyřádili, ale praktický smysl tenhle postup v takhle malém měřítku asi nemá – respektive procedura čištění jílu by se musela vylepšit.

Pak by takhle šlo vytvořit třeba malé mělké pítko pro včely, hmyzí domeček s otvůrky, a kdyby se někdo pořádně rozmáchl, možná i cihly z nepálené hlíny na nějakou stavbičku…

 

Autor: Eva Hauserová | pondělí 15.3.2021 7:55 | karma článku: 14,42 | přečteno: 310x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 495x | Diskuse | Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 584x | Diskuse | Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 580x | Diskuse | Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 700x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 919x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Nebojme se v rámci kraje využít umělé inteligence, říká lídr Pirátů Šmída

12. září 2024  16:08

Uplynulé čtyři roky byl lídr Pirátské strany Martin Šmída krajským radním pro životní prostředí,...

Zelenskyj potvrdil ruský protiútok v Kurské oblasti. Čekali jsme to, řekl

12. září 2024  14:28,  aktualizováno  16:06

Sledujeme online Ruská vojska zahájila protiútok v Kurské oblasti, kam na začátku letošního srpna vpadly ukrajinské...

Fiala chce odložit nové emisní povolenky, které by zdražily bydlení a dopravu

12. září 2024  14:40,  aktualizováno  16:02

Přímý přenos Premiér Petr Fiala oznámil, že Česká republika se bude snažit revidovat systém nových emisních...

Školy by měly mít aspoň 200 žáků, menší se nevyplatí, říká statistik Fischer

12. září 2024

Podcast Sloučení malých škol do jednoho celku může ušetřit spoustu peněz, ty by resort mohl podle hosta...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2107x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.