Tři dny v opravdové ekovesničce
Jižně od Zvolena, v hornatině Javorie, se nám otevírá šťavnatě zelená krajina s listnatými lesíky, ovocnými sady a řídce roztroušenými samotami, lazy. (Přiznávám, že teprve teď jsem zjistila, co slovo “lazy” znamená. Vezu s sebou Sáru, mladou Slovenku, která momentálně žije v Praze a v Zaježové má spoustu známých, ovšem pouze e-mailových. Tak se těší, že je konečně pozná osobně. Bezvadné je, že mi může vysvětlit všechny jazykové nejasnosti.)
Voláme místní usedlici Alence Mojzešové, u které máme domluvený nocleh, a hledáme cestu k její samotě. Z úzké silničky je potřeba sjet dolů do lesa a přebrodit autem docela široký potok – to mě dost znervózní. (O dva dny později, když začne pršet, mi Alenka poradí, abych raději přejela potok zpátky na silnici, než voda stoupne, a sama tam taky svým miniautíčkem vyjede.) Alenka je éterická, ezotericky založená žena s prošedivělými vlasy, vítá nás se štěkajícím psem Bafem, vláčí travou dlouhou sukni. Vede nás ke studánce a říká nám, že tady si můžeme vychutnávat ranní toaletu – vyděsím se, ale ukáže se, že v chaloupce má přece jen koupelnu, i když teče jen ledová voda. Myslela to spíš tak, že u lesní studánky si můžeme užívat ten duchovní rozměr. (Tedy ona na mnoha ekologických akcích představuje studánka skutečně jediný zdroj vody pro pití, mytí a vůbec pro všechno, takže by to nebylo tak moc divné. Jenomže já jsem salonní ekoložka a mám s tím problém.)
Chaloupka je velmi půvabná, jsou tu hezká zákoutí, pestré koberečky, kliky ze samorostů, spát máme v „izbičke“, kde je skoro tma, jen malé okénko, krásná pec a meditační dřevěná platforma. Sára chce raději spát pod střechou na seně, já zůstávám v izbičce. Záchod je za chaloupkou – kadibudka s vyvrácenými dveřmi. Alenka tu žije už několik let sama, stěžuje si, že bez muže je to těžké, dům by potřeboval mnoho řemeslných zásahů. Alenka je ale šamanka a tady má kontakt s přírodou, což je pro ni cenné. Původně je bioložka a pracovala v bratislavské botanické zahradě, kolem chaloupky má hezké trvalkové záhony.
Na pozemku na kraji lesa se pasou dva koně, hnědý a bílý, ty má Alenka půjčené na vypásání. Je tu ticho, z dálky je slabě slyšet cinkání kravských zvonců. Večer sedíme na zahradě a pijeme šalvějový čaj.
Nazítří jdeme navštívit jedno z center zdejšího života, usedlost Polomy, nedávno zrekonstruovanou na moderní trendové ekocentrum: hliněné omítky, rákosové střechy, kolem ukázkové permakulturní záhony (to znamená, že všechno roste dohromady a vypadá to jako neuspořádaná změť). Uvnitř jsou čisťounké moderní interiéry, kachlíkované záchody a sprchy. Před usedlostí stojí na parkovišti řada aut z celého Slovenska, právě zde probíhá workshop Cesta ženy. Slyšíme, jak účastnice zpívají a tančí. Hm… jako salonní ekoložce by mi tohle ubytovací zařízení báječně vyhovovalo.
Jdeme si sednout do nově otevřené čajovny, kterou vede Sářin starý kamarád z mládí (tohohle zná i osobně, ale neviděla ho strašnou spoustu let). Dávám si preso, je to milá změna proti bylinkovým čajům. Bavíme se filozoficky o tom, zda světu hrozí globální ekologická katastrofa a zda pomůže, když se duchovní úroveň lidstva bude zvyšovat.
Pak se se Sárou vydáváme lesní cestou vzhůru do horského sedla pod vrchol Sekier, kde stojí stejnojmenná usedlost. Na té uprostřed devadesátých let vlastně celé zdejší alternativní dění začalo, když budovy zakoupila neziskovka Pospolitosť pre harmonický život (dále PHŽ) a její členové tady zkoušeli žít skutečně komunitním způsobem a o všechno se dělit. Časem se skupina rozpadla na jednotlivé rodiny, které si koupily v Zaježové domky. Sekier je ale stále základnou Pospolitosti a jezdí sem mladí lidé, aby si vyzkoušeli skromný život v komunitě. Účastní se projektů PHŽ, pěstují si sami zeleninu, starají se o kozy a dojí je, staví ekologické stavbičky, musí se třeba také sami zásobit dřevem na topení a na vaření.
Momentálně má Sekier jen tři obyvatele, dvojici ze Severní Moravy, Honzu s Míšou, a Bratislaváka Marka. Vysvětlují nám, že zrovna teď budují kurník pro slepice, sežrala jim je kuna. Prohlížíme si usedlost, je krásná, původně patřila bohatému gazdovi a uvnitř je všechno jako kdysi, pec, tkalcovský stav, trámy, nábytek… Ze zvířat tady mají kozy, kočky a celý vrh štěňat, který tu přivedla na svět potulná fenka.
Od Sekieru pokračujeme lesem ještě nahoru, k centru přírodního stavitelství Brána. Právě tady probíhá dílna, asi dvacítka lidí, mezinárodní společnost, tu intenzivně buduje dům z hlíny a ze slámy, dřevěná konstrukce už je připravená a účastníci šlapou bosýma nohama bahnitou stavební směs, kopou hlínu a oplácávají směsí slámu. Vzniká tu dům pro hosty, stavebníci zatím musí bydlet ve vojenském stanu.
Dál máme na programu návštěvu jednoho ze zakladatelů PHŽ Mirca Kašiaka, který tu s manželkou žije od roku 1995 a narodili se jim tu už čtyři synové. Právě od něj se nejspíš dozvíme něco víc o historii a vnitřním chodu tohoto společenství.
(pokračování příště)
Eva Hauserová
Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové
Eva Hauserová
Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?
Eva Hauserová
Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.
Eva Hauserová
Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?
Eva Hauserová
Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Sobecký machr, kritizuje Nerudová
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Velikonoční příměří? Ruská armáda ho opakovaně porušuje, oznámil Zelenskyj
Ruská armáda opakovaně porušila velikonoční příměří, které v sobotu odpoledne oznámil ruský...
Malý provinilec rozhrnul železnou oponu. Poznáte kluka ze slavné fotky?
Seriál Dnes by mu mohlo být něco přes sedmdesát a narodil se v Praze. Víc toho o klukovi z fotky ověnčené...
Čína v Západem opuštěné Africe změnila pravidla hry, říká slavný reportér Woods
Premium Čínské investice přepsaly vztahy Afriky se světem. Miliardové projekty mění kontinent, ale...
- Počet článků 380
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2108x
Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.