Mezikulturní škatulky a bariéry
Na „mezikulturní škatulky“ typicky narážím při setkávání s americkými feministkami, nebo se studenty, kteří zase chtějí něco vědět o feminismu u nás. Od samého začátku 90. let sem pravda přijížděly takové americké feministky, které se dokázaly vžít do toho, v čem je situace žen u nás jiná než v USA, ovšem také takové, které si nás předem zaškatulkovaly jako „utlačované chudinky, kterým je potřeba otevřít oči, nalít do nich feministickou propagandu a rázem prokouknou“.
Situace žen u nás (nebo v postkomunistických zemích obecně) opravdu byla jiná v tom, na co upozorňuje socioložka Jiřina Šiklová jako na poměrně vysoké sebevědomí žen za socialismu: hodně žen ve svých rodinách typicky dominovalo, zatímco muži se ve své veřejné či pracovní sféře tak dobře uplatnit nemohli, ženy byly kvalifikované a měly svoji práci, takže byly na mužích vcelku existenčně nezávislé (jakkoli vydělávaly méně než oni), a také největší hodnotou pro ženy bylo mateřství a partnerský vztah za tím hodně pokulhával, zatímco v USA po většinu 20. století ještě platilo takové to paradigma, že když se vdáte, budete odvozovat svoji identitu od identity manžela. Pamatuju se, jak mě ve filmu Kramerová versus Kramer (v hlubokém totáči) naprosto šokovalo, že Meryl Streepová odešla od manžela BEZ DÍTĚTE! To by žádná příčetná česká žena neudělala. Konečně ta dominance žen v rodinách je i dnes stále ještě hmatatelná a podle mě je důvodem, proč se hodně českých žen do feminismu zrovna nehrne. A taky proč taková spisovatelka Věra Nosková tvrdí, že je antifeministka a že ochranu si zaslouží naopak muži.
Nicméně i těm nejosvícenějším americkým feministkám se potřebujeme vejít do škatulky „utlačovaných žen“. Jsou nižší platy za stejnou práci útlak? Je to útlak, když je pro ženy z mnoha důvodů mnohem těžší probojovat se k nějaké vedoucí nebo veřejné funkci? Ve skutečnosti je to jakýsi „kulturní tlak“, a ne útlak, ale ta proklatá potřeba škatulkovat mě obvykle donutí, že neochotně uznám: nojo, tak dobře, je to svým způsobem útlak…
Vrátím se ke Glenu Hansardovi a Markétě Irglové ve filmu Once: po zhlédnutí toho filmu jsem měla pocit, že je tam cosi (jak by řekl náš prezident) falešného. Česká hrdinka mi svým zjevem vzdáleně připomínala ty rumunské cikánky, které žebrávaly na nástupištích metra, jen v trochu méně zdobném provedení. Taky je jasné, že živit maminku a dcerku v Čechách přijde asi tak desetkrát levněji než si je vydržovat v Irsku, tak proč by to kdokoli, kdo se sám stěží protlouká, dělal? Je to jasné: české postavy musely prostě vyplnit určitou škatulku.
V téhle souvislosti sem ještě musím zapsat, co mě v poslední době úplně nejvíc rozzuřilo: americká feministka Karen Kapusta (jméno má po slovenských předcích) mě podrobila ostrému výslechu na téma „ta komunistická nadvláda přece nemohla být tak špatná“. Tříletá mateřská, jesle, školky, a že tu byla nesvoboda? Hloupost, na univerzitě se přece vyučovala i americká literatura, promítaly se tu americké filmy… a začala mi mávat pod nosem výtiskem nějakého sociologického časopisu ze 70. let s článkem od Marie Kabrhelové: „No koukej, a to chceš tvrdit, že tady sociologie neexistovala? Kabrhelová píše dokonce o úloze žen!“ Nemusím dodávat, že článek pojednával o úloze žen v plnění závěrů čtrnáctého nebo kolikátého sjezdu.
To už na mě bylo fakt moc. Karen se mě v podstatě snažila poučit, že my Čechové jsme se stali kolektivní obětí mystifikace a pravičácké propagandy a nechali jsme si vsugerovat, že to tu za komunistů bylo hrozné, a přitom to vůbec takové nebylo. Grrrrrrrrrrr! Když si na to vzpomenu, ještě teď zuřím. Dají se mezikulturní škatulky a mezikulturní bariéry vůbec někdy překonat?
Eva Hauserová
Nebojme se mrtvých
Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové
Eva Hauserová
Nerůst: jak by to šlo udělat?
Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?
Eva Hauserová
Vítejte v roce 2038
Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.
Eva Hauserová
Může za všechno kapitalismus?
Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?
Eva Hauserová
Dvě babičky na dovolené v Egyptě
Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Izraelci k nám vtrhli, hlásí mise OSN v Libanonu. Odejděte, vyzval Netanjahu
Sledujeme online Mírová mise OSN v Libanonu hlásí další konflikty s izraelskou armádou. Izraelské tanky podle OSN...
Poslední případ nedobrovolné sterilizace může být i tři roky starý, říká právnička
Nedobrovolná sterilizace žen není jen záležitostí, která se odehrávala v době totality. Případů po...
„Noste si po povodni příbor.“ Opravy poničených škol mohou trvat měsíce
Ještě v létě ve škole vlastnoručně vyměňoval podlahy. Dnes ředitel Základní školy Česká Ves Filip...
Mýtné podle ujeté vzdálenosti? Nevyhnutelné, tvrdí šéf britské infrastruktury
Klesající výnosy ze spotřební daně za paliva – vedlejší efekt rozvoje elektromobility – vedou k...
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...
- Počet článků 380
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2107x
Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.