Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozhovor se Štěpánem Marešem - otcem Zeleného Raoula

Štěpán Mareš (* 26. června 1972) je český ilustrátor, jenž se proslavil komiksem Zelený Raoul, který od roku 1995 pravidelně publikuje v časopise Reflex.

Ilustrátor Štěpán MarešFoto: Vít Hassan

 

Jakou jste měl představu o svém budoucím povolání, když jste byl malý?

Nejdřív jsem se chtěl stát kosmonautem, poté vynálezcem dynamitu a jako třetí jsem se chtěl stát ženskou, ale potom jsem si řekl: "No jo, ale když jsem chlap, tak to asi nepůjde!" Nakonec jsem se rozhodl, že budu kreslířem, protože jsem v některém čísle časopisu Mladý svět viděl kresby Káji Saudka. Jeho nádherné kresby doprovázely můj oblíbený televizní pořad Okna vesmíru dokořán. Mně se jeho kresby líbily a už ve dvanácti jsem se rozhodl, že se jednou chci živit jako komiksový kreslíř a ilustrátor.

Můžete mi prozradit, co jste vystudoval?

Vystudoval jsem gymnázium v Třebíči na Vysočině. Takže jsem samouk. Dál jsem se nedostal, ačkoli jsem chtěl studovat na Pedagogické fakultě v Brně výtvarnou výchovu a český jazyk. Český jazyk jsem udělal, ale z výtvarné výchovy mě můj tehdejší profesor vyhodil. Prý se mám prvně naučit kreslit a tam nemám, co pohledávat. A tak jsem se paradoxně začal kreslením živit.

Váš první komiks vyšel roku 1990 v časopisu Kometa. Můžete mi k tomu říci něco bližšího?

Z dnešního pohledu to byl tak trošku legrační komiks. Neměl jsem ještě dost vykreslenou ruku. Byl to příběh o loupežníkovi Žampachovi. Motivovaly mne staré moravské pověsti. Když tehdy vyšel v Kometě, měl jsem z toho obrovskou radost a koupil si v trafice rovnou asi čtyři časopisy. Kometa měla na tehdejší dobu obrovský náklad (přibližně 300 000 kusů) a platili velké honoráře. Za tu dvoustránku jsem dostal asi 8000 korun, což bylo tenkrát opravdu hodně.

Který český, případně zahraniční ilustrátor Vás na počátku ovlivnil?

Odmalička se mi samozřejmě nejvíc líbil časopis Čtyřlístek. Já jsem své Čtyřlístky opatroval jako oko v hlavě a četl je tisíckrát dokola. Když mi někdo donesl nějaké číslo Čtyřlístku, tak to byla obrovská událost. Z cizích komiksů se mi nejvíc líbil seriál Asterix, který vycházel na zadní straně časopisu Sedmička, jenže ho v roce 1980 stopli, že je příliš imperialistický. Takže Čtyřlístek, Asterix, francouzský Pif a Kája Saudek.

Roku 1995 jste v časopisu Reflex začal publikovat komiks Zelený Raoul. Proč vlastně zelený mimozemšťan?

To napadlo Tomáše Baldýnského, který byl tehdy redaktorem Reflexu. Spoluzakladateli seriálu Zelený Raoul byli redaktoři časopisu Reflex – Milan Tesař, Dan Hrubý a Tomáš Baldýnský. Pamatuji si, jak mi tehdy říkali: "Ten Zelený Raoul by měla být taková malá figurka, trošku podobná, jako jsou v televizi Jů, Hele a  jak je tam ten Muf." Tak jsem nakreslil zelenou figurku s tykadly a rádiovkou – protože je v téhle zemi věčně zima a já jsem zimomřivý člověk. A také možná proto, že ta rádiovka trošku vyjadřovala určitou přízemnost našich lidí. Baretka, rádiovka, zmijovka k našim lidem často patří. Mít vlastní píseček, nic moc neřešit, sousedovi chcípne koza, tak já mu to přeju… a hlavně mu cokoliv závidět… Neříkám, že je u nás všechno špatně, ale ta rádiovka mi prostě nějak tak k Čechům sedla.

Jak vůbec vzniká komiks? Kterou technikou své obrázky vytváříte?

Kreslím klasickou tužkou na obyčejný papír. Pak skicu přiložím na prosklený kopírovací stůl, na ni položím výkres, prosvítím to a vidím kontury, které jsem nakreslil tužkou. Potom je obtáhnu fixou. Dřív jsem je obkresloval perem, které jsem namáčel do kalamáře. Již několik let kreslím americkými nebo německými fixy se speciálními hroty. V minulosti jsem vybarvoval ručně anilinovými barvami, teď jsem domluven s grafiky, kteří mé černobílé kresby vybarvují v počítači. Takže vlastně odevzdávám „jenom“ černobílé verze.

V roce 2004 jste šokoval veřejnost billboardem s Bin Ládinem a textem „Myslím to upřímně!“, který parodoval známý billboard Stanislava Grosse. Očekával jste takové pohoršení veřejnosti?

Vůbec mě to nenapadlo. Z okna hospody jsem viděl předvolební billboard Stanislava Grosse. Všude, kde jsem byl, to z těch billboardů myslel upřímně. Když jsem to pozoroval, tak jsem si říkal, že Hitler to myslel také upřímně. Když Adolf Eichmann likvidoval Židy, tak to bohužel myslel také upřímně. Usáma bin Ládin zabíjí lidi a také on to myslí upřímně… Samozřejmě, je v tom notná dávka černého humoru i notná dávka pravdy. Tak jsem si řekl, že místo Grosse použiji bin Ládina. Udělal jsem ten billboard a říkal si, že to třeba pobaví pár lidí z hospody, nebo někoho, kdo pojede kolem. Nenapadlo mě, že během tří dnů zavolá na osmdesát televizních redaktorů. Dokonce to ve svém vysílání měla i Al Jazeera. Tehdejší starosta Třebíče na mě podal trestní oznámení, pak mě vyšetřovala kriminálka, zda jsem se nedopustil trestného činu propagace terorismu. Poté to smetli ze stolu. Šlo o nadsázku a ta se soudit nedá.

  • Socha Svobody 1997

 

V Zeleném Raoulovi často karikujete politiky, což se některým nemusí líbit. Už Vám někdo vyhrožoval?

Mockrát. Spíše to ale byli jejich naprosto fanatičtí příznivci nebo tzv. podržtašky – tajemníci. A podobně. Výhružky mi přišly kvůli Jiřímu Paroubkovi a Karlu Březinovi. Od jejich fanatických fanoušků jsem dostával dopisy a e-maily s výhrůžkami zabitím, rozřezáním a takovými.  Jeden rozzuřený chlap mi popisoval, co všechno se mnou udělá...

 

 

Setkáváte se naopak s pozitivními reakcemi, či dokonce se zájmem politiků o karikaturu a její koupi?

Jedna karikatura se líbila Kalouskovi. Volal mi, jestli se pro ni může zastavit. A takhle si ode mne koupil během roku dvě nebo tři. Na jedné byl se svou manželkou. Tam mu říká, že nestojí za nic, jelikož mu nestojí. Tu dal manželce k Vánocům. Za půl roku se rozvedli. Nevím, jestli to mělo nějaký vliv…

Všiml jsem si, že jste ilustroval i komerční zakázky. Jakou zakázku, popřípadě pro kterou politickou stranu byste odmítl?

Určitě bych odmítl, kdyby mě oslovili z rudé komunistické strany. Celkově se snažím karikovat politiky všech politických stran bez rozdílu. Karikuji, kreslím, baví mě to, ale nechci pro ně kreslit způsobem, že bych jim dělal kampaň.

 

Jaké máte plány do budoucna?

Kromě Reflexu, pracuji na svém vlastním autorském komiksu, který je nadčasový, a nepolitický. Odehrává se v americkém Los Alamos a v nevadské poušti, kde se v 50. letech prováděly pokusy s atomovými bombami. Je to napůl detektivka, napůl horor, který je kreslen zábavnější formou. A hlavními postavami jsou dvě krásné ženy. Dále spolupracuji se spisovatelem Ondřejem Neffem na komiksu, který nemá s politikou naprosto nic společného. Snažím se o velice naturalistickou kresbu. Bez Kalouska, Klause, Paroubka. Uvidíte tam nádhernou holku, mafiány s drahými auty, kteří většinou špatně dopadnou… – Takový lehký odraz doby. Mělo by to vyjít na jaře. A jinak? Plánů, těch mám moc.

Děkuji za rozhovor                                                                                                      Vít Hassan

  •                                                     původně psáno pro tištěnou verzi časopisu Pražský zpravodajZdroj: Pražský zpravodaj - http://www.prazsky-zpravodaj.cz/2013/12/na-kus-reci-s-otcem-zeleneho-raoula-zeleny-raoul-a-ti-druzi/
Autor: Vít Hassan | pátek 27.12.2013 14:14 | karma článku: 36,12 | přečteno: 15857x
  • Další články autora

Vít Hassan

Radim Jančura: „Cestování je otrava, ale ve chvíli, kdy pijete kávu, tak Vám cesta uteče.”

Radim Jančura (*12. ledna 1972, Ostrava) je český podnikatel a manažer, známý především jako majitel a vlastník společností Student Agency a RegioJet.

6.6.2024 v 13:34 | Karma: 12,24 | Přečteno: 492x | Diskuse | Společnost

Vít Hassan

Petr Pilát: „Když jezdec odejde domů jenom s lokty od krve, tak je to fajn.”

Petr Pilát (*12.3.1991) Momentálně bydlí v Zaječicích se svou rodinou. Na motorce jezdí od svých 3 let a FMX začal skákat již ve svých 10 letech. V roce 2005 se zapsal do dějin, když jako nejmladší člověk na světě skočil backflip.

25.1.2024 v 13:34 | Karma: 9,13 | Přečteno: 269x | Diskuse | Sport

Vít Hassan

Výběr mých 60 nejlepších fotografií za rok 2023

Takový byl můj fotografický rok 2023. V silvestrovském fotoblogu již tradičně přináším výběr svých nejlepších fotografií, které jsem pořídil v uplynulém roce. Do diskuse mi napište jaké 3 Vás zaujaly nejvíce.

31.12.2023 v 13:34 | Karma: 18,84 | Přečteno: 591x | Diskuse | Fotoblogy

Vít Hassan

„Až se k tobě příště nějaký hloupý Izraelec bude chovat podobně, tak mi zavolej.“

Na iDnes jsem si přečetl článek s titulkem Výčepní v Praze odmítl obsloužit židovské hosty, potyčku řešila policie. Reportáž popisovala to, že výčepní v hospodě U Hrocha údajně odmítl obsloužit židovské hosty kvůli jejich víře.

28.10.2023 v 10:10 | Karma: 45,92 | Přečteno: 21639x | Diskuse | Politika

Vít Hassan

Výběr mých 90 nejlepších fotografií za rok 2022

Takový byl můj fotografický rok 2022. V silvestrovském fotoblogu již tradičně přináším výběr svých nejlepších fotografií, které jsem pořídil v uplynulém roce. Do diskuse mi napište jaké 3 Vás zaujaly nejvíce.

31.12.2022 v 13:34 | Karma: 19,63 | Přečteno: 772x | Diskuse | Fotoblogy
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Izrael v odvetě za útoky Húsíů zaútočil na jemenský přístav Hudajdá

20. července 2024  18:29,  aktualizováno  21:37

Izrael uvedl, že v sobotu zaútočil na jemenský přístav Hudajdá spojený s povstaleckými Húsíi. Šlo o...

Fico volal s ukrajinským premiérem. Kritizoval sankce na ruskou ropnou společnost

20. července 2024  21:19

Slovenský premiér Robert Fico v sobotu telefonoval kvůli problémům s dodávkami ruské ropy svému...

Šéf ruské obrany má příbuzné v Kyjevě. Posílá na nás bomby, tvrdí

20. července 2024  20:28

Ruský ministr obrany Andrij Belousov má na Ukrajině příbuzné, které mu nevadí bombardovat. Podle...

Bodl mě. A zavládlo ticho. Režisér Svoboda vzpomíná na atentát i výslech StB

20. července 2024

Premium Natočil skvělé filmy, nepřehlédnutelnou stopu ovšem zanechal i v politice. Po pádu totalitního...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 244
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4098x
Jsem profesionální fotograf a novinář na volné noze. Toto je můj osobní blog, kde převážně přepublikovávám mé v jiných médiích vydané fotografie a rozhovory s osobnostmi.

V diskusi odpovídám pouze na slušné dotazy směřující k tématu daného článku. Příspěvky nesouvisející s tématem daného článku nekompromisně mažu.

Navštivte můj fotoweb:

http://vithassan.wixsite.com/photography

Instagram: 

https://www.instagram.com/vit.hassan.photography/