Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se konečně probudila k činu

To, že ČT se snažila a nadále snaží vtlouci do hlav občanů představu o americkém prezidentu Trumpovi, že je misogyn, fašista a Putinův agent,  pochopil snad každý po jejím přenosu z amerických voleb.

 Že jí za to budou chválit všichni Sluníčkáři, Kavárna, levicoví politici a Rada pro rozhlasové a televizní zpravodajství (dále jen Rada) se dalo předpokládat. Ale stal se zázrak: Nemohla jsem vůbec uvěřit svým očím, když jsem si přečetla zprávu, že na svém prvním letošním zasedání Rada kritizovala Českou televizi, že porušila zákon o provozování dvanáctihodinového rozhlasového a televizního vysílání, když při informování o amerických volbách odvysílala „nevyvážené a neobjektivní zpravodajství, během něhož docházelo k nadržování jedné straně“. Podle regulačního orgánu se veřejnoprávní televize dopustila například manipulativního spojení obrazu a slov, překrucování reality a udílení prostoru pouze příznivcům jedné strany. 

  

Kritika Rady míří především na to, že všichni čtyři komentátoři v televizním studiu této události byli transparentními příznivci Clintonové a odpůrci Trumpa a nedodrželi požadavek oddělení názorů nebo hodnotících komentářů od informací zpravodajského charakteru. Není proto divu, že „soustavným jevem ve vysílání bylo bezprostřední verbální spojování potenciálního vítězství Trumpa s pocitem ohrožení“  České televizi  vytkla Rada  také nevyvážený výběr zahraničních zdrojů. „Jako hlavní a kromě několika okrajových zmínek jediný zdroj informací přímo z mediálního prostředí USA byl vybrán televizní kanál CNN, který již před volbami otevřeně sympatizoval s kandidátkou Clintonovou.“

 

Jako příklad manipulace uvedla Rada reportáž o postoji amerických celebrit k oběma kandidátům, v němž v okamžiku, kdy v komentáři zněla informace, že ‚proti Donaldu Trumpovi už mezi hvězdami vznikla i petice s heslem: zastavte nenávist‘, byly na obrazovku zařazeni herci, kteří naopak Trumpa podporovali, jako  Clint Eastwood nebo Chuck Norris. A jako příklad další zavádějící informace uvedla vyjádření moderátora, který se odvolával na výrok Trumpova potenciálního ministra Newta Gingriche, který řekl, že si není jist, zda stojí za to riskovat jadernou válku kvůli takovým předměstím Petrohradu, jako je Estonsko. Moderátor  hrubým způsobem zveličil a překroutil realitu, když vztáhl tento výrok na všechny baltské státy.

 

Je potěšitelné, že se Rada probudila k činnosti a pomůže snad zavést pořádek do televizního neomarxistického zpravodajství. Aby se nestávalo to, že i dítě školou povinné odejde od televize se slovy "To snad dělal stejný moderátor jako pohřeb Brežněva". Což je autentický a trefný výrok vnuka prezidenta Klause po shlédnutí reportáže ČT z amerických voleb.

 

Jsme zvědaví co z této kritiky vyvodí vedení ČT. Kdo jmenovitě bude za tuto a podobné relace potrestán. Televize má na to od Rady týden.

Dlouhodobý kritik zpravodajství ČT Ladislav Jakl, vedoucí politického odboru Institutu Václava Klausesnímek Ivana Haslingerová FragmentyTo, že ČT se snažila a nadále snaží vtlouci do hlav občanů představu o americkém

 

 

Autor: Ivana Haslingerová | pátek 13.1.2017 13:25 | karma článku: 38,33 | přečteno: 1708x