Budovat Národní parky v hospodářských lesích ČR je nesmysl

  Lesnictví bylo prvním projektem v dějinách lidstva pracující s pravidlem trvale udržitelného rozvoje, aniž tento termín znalo. Kvůli trvalému výnosu a reprezentaci vlastníka museli mít totiž lesníci od pradávna na paměti trvalý rozvoj lesů i jejich estetických hodnot. Lesnictví proto odjakživa disponovalo jasnými pravidly rozvoje i bez zelených ministerstev životních prostředí. Fungovalo to po staletí a lesy byly krásné. Stačilo se toho držet a fungovalo by to i nadále.

 

Postupem doby stát ukradl vlastníkům lesy, ještě nyní jich absurdně vlastní 60 % a v důsledku toho musejí nekompetentní úředníci vymýšlet nařízení, co s nimi mají dělat. Využívají toho, že se občané bojí rozprodávání lesů,  hrozí, že je soukromí majitelé vykácejí a zůstanou holiny. Není tomu tak. Největším problémem našich lesů jsou nekompetentní politici, kteří o nich rozhodují. Díky tomu nastupují jako rakovina a mor dotace lesům generující korupci. Politici neumějí ani rozhodnout, zda se mají či nemají kácet stromy poničené kůrovcem, když každý lesák ví, že to od pradávna tak dělal a naše lesy byly vždy chloubou krajiny.

Takže pojem Národních parků v hospodářsky vybudovaných lesích střední Evropy je již sám o sobě holý nesmysl. Tento nesmysl vznikl jen proto, že se tam či onde v lese nějakému politikovi či přírodovědci líbilo. V naší zemi neexistuje totiž žádný les nevysázený člověkem. Dokonce ani Boubín ne! Nejsou v nich dokonce ani původní dřeviny, ale porosty sazenic z Maďarska a od Vídně. O Šumavském národním parku bylo hlasováno systémem hurá-akce proto, že předsedu tehdejší vlády Petra Pitharta napadlo udělat na Šumavě Národní park, protože tam bylo hezky. Už si neuvědomil, že se mu tam líbilo právě proto, že lesy na Šumavě byly dobře obhospodařovány, že byly za hraničními dráty, kam mohli jen vojáci a lesníci. Netušil zřejmě vůbec, co dělá, když tam Národní park  prosadil. Navíc to, co se tam pak začalo odehrávat, bylo všechno jiné, jenom ne vznik projektu Národního parku.

Pokud si společnost odhlasuje, že chce atrapu národního parku mít, musí podle lesníků předložit projekt nejméně na 150 let. Na jeho začátku vybere libovolný kousek obětovaných pozemků, na které se budeme chodit v budoucnu dívat, popíše jejich výchozí stav a kroky, jimiž se chce dostat do cílové podoby tzv. národního parku. Tento projekt ale na Šumavě nikdo neudělal. Pouze přišel bezmyšlenkovitý líbivý příkaz prohlásit kus nádherného území na Šumavě za Národní park a tím to měla vláda za vyřešené. Lesy jsou ale živým organismem, o který se musí lidé starat. Kůrovcová kalamita na Šumavě je důsledkem toho, že v současné době je absence projektu Národního parku. Jestliže pak kůrovec nebo mniška všechno požerou, když se jim nesmí ublížit, ať se tomu nikdo nediví.

Tragédie Šumavy jen potvrzuje názory lesníků, že budovat Národní parky v hospodářských lesích střední Evropy je nesmysl. Kdo se dnes pojede dívat na holiny sežrané kůrovcem, na 4000 hektarů zdemolovaného a mrtvého lesa?

Nikdo mi nevysvětlil, proč musel zemřít nádherný les jen proto, aby vznikl na příkaz nekompetentních politiků tzv. Národní park. Po staletí tam hospodařili soukromí vlastníci a jejich lesníci jako všude jinde a nyní se z toho stalo debilní zelené politikum, o kterém stále někdo nekompetentní nesmyslně hlasuje.

Zdravotní stav českých lesů se výrazně a prudce zlepšil hlavně díky odsíření po revoluci, když na to tehdejší ministr financí Klaus uvolnil peníze. Nastalo skokové zlepšení, které je na lesích evidentně vidět, ale jde to dokumentovat i na zdraví lidí. O tom ale rozhodl „skeptický ekolog“ Klaus. Pamatuji na rozhovor s tehdejším ředitelem ČEZu Petrem Karasem, který uvedl, že jen na odsiřovače tepelných elektráren v severních Čechách musel tehdy ČEZ uvolnit 40 miliard Kč. Nevím o tom, že by například pan Bursík něco takového někdy nachystal. Pokud mne paměť neplete, zmohl se tak akorát na nesmyslné větrníky, které jeho firmám dotuje EU, na podporu 10 000 majitelům solárních elektráren vyrábějících předraženou elektřinu a na uvalování ekologických daní na občany. S ničím rozumným, co by fakticky pomáhalo přírodě a lidem,  nepřišel.

Dotace do podobných projektů generujících korupci jsou rakovina a mor české ekonomiky. EU sice slibuje,   že nám od roku 2013 přestane dotace dávat, neboť se zařadíme mezi státy bohaté. To by v ní ale nemohli existovat zelení a socialisté, kteří potřebují dotace, kterými nás ovládají. Obávám se, že dotace nikdo z nich nezruší.

Evropa jako celek potřebuje přes ústa. Přece není normální, když se naši manažeři zabývají spíše problémy, jak se pomocí lhaní a deformování sama sebe domoci dotací, neboli navrácení alespoň části peněz, které do Bruselu náš stát každoročně posílá, než aby trávili čas smysluplnou prací. Základem úspěchu společnosti není jen počáteční kapitál, ale také pracovitost, loajalita, myšlenka a chuť žít naplno. Podnikat by člověk neměl proto, aby byl bohatý, ale proto, aby byl svobodný. A aby dělal užitečné věci.

A pokud se na Šumavě za pomoci zelených dotací nakrásně les obnoví, bude stejně zakázané tam kvůli neprobuzení hluchého tetřeva turisty jezdit. Bude to ukájet jen přízemní ješitnost vyvolených pod heslem: „Sem smím jenom já, i když to není moje.“ Komu to má tedy sloužit? Myslivosti? Myslivost je většinou koníček, hobby. Bohužel dnes často slouží především k tomu, aby se někteří lidé prezentovali jako příslušníci těch horních 10 000 tím, že si věší kosterní zbytky zvířat na zeď. To postihuje v poslední době i naše politiky.V původní České národní radě byli dva myslivci, nyní je jich v Parlamentu možná víc než 60 %. Politici naivně věří, že k tomu, aby se zařadili mezi knížata, musí snobsky zabíjet zvířata. I poslankyně dnes střílejí. Proto se z myslivosti stává často korupční záležitost. Nepodplácí se obálkou, ale pozvánkou na lov jelena. To může reprezentovat klidně půl milionu.

Lesy by se měly vrátit do soukromých rukou. A to i ty, které byly např. zkonfiskovány sudetským Němcům. Z celkového množství 1,6 mil. hektarů lesů, které stát vlastní, činí celý jeden milion hektarů právě tyto lesy.

 

 

Autor: Ivana Haslingerová | pátek 7.10.2011 17:18 | karma článku: 19,02 | přečteno: 786x

Další články autora

Ivana Haslingerová

Knížákovy květy ve sněhu připomínají něhu

Ve středu 22. dubna 2025 byla v prodejní SIN Gallery na Jungmanově náměstí 258/13 v Praze 1 otevřena výstava z nových prací profesora Milana Knížáka. Kromě nádherné barevnosti spojuje obrazy skryté kouzlo.

26.4.2025 v 16:00 | Karma: 0 | Přečteno: 50x | Diskuse | Kultura

Ivana Haslingerová

Pět let od smrti nesmrtelného Karla Gotta

Johann Wolfgang Goethe v době své největší slávy na dotaz co by si ještě od života přál odpověděl: Stát se nesmrtelným a pak umřít.Gott se stal svým životem a uměním skutečně nesmrtelným. Kněžna Zaháňská by řekla “Šťastný to muž.“

1.10.2024 v 19:34 | Karma: 16,29 | Přečteno: 219x | Diskuse | Kultura

Ivana Haslingerová

Senátorka Daniele Kovářová: ZLO PŘICHÁZÍ Z ISTANBULU

Skupiny aktivistů, bojovníků za práva žen a pomýlených podporovatelů Istanbulské úmluvy matou veřejnost výmysly o tom, že četnost domácího a sexuálního násilí roste a že je třeba ty kruté chlapy stíhat přísněji.

4.7.2023 v 9:47 | Karma: 46,65 | Přečteno: 1380x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Ivana Haslingerová

Krásné narozeniny pane prezidente

Zůstaňte ještě dlouho pane prezidente tak svěží jako na posledním semináři v ČNB, kde jste vysvětloval, proč je hospodářství ČR na šikmé ploše.

18.6.2023 v 13:56 | Karma: 46,82 | Přečteno: 1449x | Diskuse | Politika

Ivana Haslingerová

Nechte učit Ševčíka a do čela VŠE postavte vzdělaného makroekonoma!

Snad již celý národ ví, že rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák přímo fanaticky usiluje o odvolání docenta Miroslava Ševčíka z postu děkana nejvýznamnější fakulty školy, kterou řídí, Národohospodářské fakulty VŠE.

15.4.2023 v 21:53 | Karma: 46,72 | Přečteno: 1592x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení

23. června 2025

Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

24. června 2025

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl

18. června 2025  11:03

Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...

Íránci bombu nevyrobí. Zničeno je zázemí i výroba, míní Netanjahuův exporadce

24. června 2025  20:30,  aktualizováno  21:56

Výsledný efekt války může znamenat diplomatický posun a návrat k mírovým dohodám se sunnitskými...

Průsvitný most a velká socha. Ví se, kdo postaví památník královny Alžběty II.

24. června 2025  21:27

Británie vybrala, kdo postaví památník pro zesnulou královnu Alžbětu II. Volba padla na studio...

ANALÝZA: Nejdůležitější summit od konce studené války? Spojenci musí konat

24. června 2025  20:24

Mohl by to být nejdůležitější summit NATO od konce studené války. Historický, protože 32 spojenců...

Chceš si prohlédnout mrtvého z války na Ukrajině? Za to je v Rusku trest

24. června 2025  20:20

Ruští činitelé zakazují rodinám vojáků, kteří zemřeli v bojích na Ukrajině, otevírat rakve s...

  • Počet článků 399
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1394x
Po absolvování Matematicko-fyzikální fakulty UK na ní  zůstala pracovat jako odborný asistent a obhájila vědecký titul RNDr. a CSc.  Poté pracovala jako vědecký pracovník v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži na studiu slitin kovů tvořících povlaky jaderného paliva v reaktorech, kde jsou vystaveny záření a extrémním teplotním podmínkám. Poté pracovala jako vědecký pracovník v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského ČSAV na studiu vlastností pevných látek za pomoci teoretické kvantové fyziky a chemie.  Publikovala o tom 39 odborných prací.

Po nedobrovolném opuštění vědecké práce díky bezprecedentnímu zásahu Rudolfa Zahradníka musela i přes předchozí dvojnásobné udělení mimořádné odměny ČSAV  za výsledky své práce z ČSAV odejít. Místo vědeckých prací o supravodičích a pod. byla nakonec nucena psát o zvířatech, politicích a podobných záležitostech. Nakonec se psaní článků a esejí stalo její druhou životní láskou a od roku 1996 je  šéfredaktorkou Kulturně-hospodářské revue @Fragmenty_news a jednatelkou Kulturní komise ČR, z.s.

Ve volných chvílích kromě turistiky ráda maluje. Ilustrovala např. knihu pohádek spisovatelky a básnířky Českomoravské vysočiny  Libuše Pamětnické "Strašidla ze Zálesí".

Nikdy nebyla členkou KSČM neboť komunismus pokládá za největší neštěstí lidstva 20. století. 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.