Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Raketová přestřelka mezi Íránem a Izraelem. Bude z toho válka?

Nejprve jasná odpověď. Nebude. A hned si vysvětlíme proč. Ale nejprve si připomeňme, co se v noci na dnešek vlastně stalo.

Okolo půlnoci místního času vypálily íránské jednotky Revolučních gard, dislokované na syrském území, salvu 20 raket na izraelské pozice na Golanských výšinách na severu Izraele. 16 raket izraelské území ani nezasáhlo, 4 zbývající zneškodnil izraelský protiraketový deštník. Ztráty na životech žádné, majetková škoda téměř žádná.

O chvíli později provedl Izrael masivní odvetný úder, do kterého se zapojilo 28 bojových letounů s raketami vzduch-země a několik pozemních raketových odpališť s taktickými raketami země-země. Během krátké doby zasáhli a zničili většinu íránské vojenské infrastruktury v Sýrii. O chirurgické přesnosti zásahu svědčí skutečnost, že navzdory obrovským škodám na vojenském zařízení zahynulo celkem méně než 25 osob (z toho pouze 5 syrských vojáků, ostatní byli příslušníci íránských jednotek) a žádný civilista. Izrael těsně před útokem varoval syrskou armádu, aby se do akce nemíchala. Tři syrské protiletadlové baterie na varování nedbaly, vystřelily na izraelská letadla a byly okamžitě zničeny. Všechny izraelské letouny se vrátily v pořádku na své základny. Jednalo se o jednu z největších akcí na syrském území za posledních 40 let. Ještě před útokem o něm Izrael informoval Rusko a Spojené státy, aby mu uvolnily syrský vzdušný prostor a nedošlo k nějakým nechtěných střetům. Naopak Írán předem neoznámil Sýrii, co hodlá z jejího území podniknout.

Tolik tedy realita. Proč si troufám tvrdit, že neočekávám další eskalaci konfliktu a nevěřím, že by přerostl ve válku? Jednoduchá odpověď – válka není v ničím zájmu. Izrael o válku nestojí dlouhodobě a Írán ví, že by na ni tvrdě doplatil – a to nejen vojensky, ale především politicky a ekonomicky.

Jedná se pouze o hru velkých hochů na malém (rozuměj syrském) dvorku. Abychom ji pochopili, musíme se na Blízký východ podívat z politického, historického i náboženského nadhledu.

Írán je jednou z největších a nejmocnějších zemí na Blízkém východě. Od roku 1979 je islámskou republikou šíitského směru a všemožně se snaží o export svého náboženského přesvědčení do okolních sunnitských států. (vysvětlivka: šíité a sunnité se mají rádi jako pes s kočkou a jejich spory jsou rozbuškou většiny blízkovýchodních konfliktů). Saudská Arábie a ostatní země Arabského poloostrova mají z Íránu takový strach, že se raději spojí i se svým bývalým úhlavním nepřítelem Izraelem, jen aby zastavily íránské mocenské ambice (svědčí o tom i dnešní prohlášení bahrainského ministra zahraničí, který si hned ráno pospíšil s odsouzením íránského útoku a dodal, že Izrael má právo se bránit – což by byla ještě před několika lety věc neslýchaná).

Nejbližším spojencem Íránu je syrský režim prezidenta Asada. Bašár Asad a jeho vládnoucí klika patří k alávitům – šíitské odnoži a protože v islámu více než jinde platí, že svůj k svému sedá, má toto spojenectví logiku. Nebýt Íránu, tak by Asadův režim padl ještě dříve než mu přispěchalo na pomoc Rusko. Íránu se díky tomu podařilo posílit svoji vojenskou přítomnost v Sýrii, čímž se dostal do nebezpečné blízkosti izraelských hranic. Zároveň Írán také úzce spolupracuje s libanonským hnutím Hizballah, které je zavilým nepřítelem Izraele a díky vítězství v nedávných volbách nyní fakticky ovládne libanonskou politickou scénu. Íránu se tím otevírá strategický přístup ke Středozemnímu moři a zároveň i možnost tlaku na další lokální velmoc – Turecko, s nímž má trvale napjaté vztahy.

Izrael dlouhodobě odmítá íránskou expanzi a hlavně íránské jaderné ambice, které v minulosti znepokojily i Spojené státy a Evropu. Nejde ani tak o strach z íránského napadení, ale o to, že rostoucí vojenská moc Íránu narušuje křehkou rovnováhu blízkovýchodních států, v jejímž udržování hraje izraelský vojenský náskok klíčovou roli.

Výsledkem politických a ekonomických tahanic nakonec byla smlouva, ve které se Írán zavázal omezit svůj jaderný výzkum výměnou za zrušení sankcí, které na něj byly uvaleny mezinárodním společenstvím. Izrael marně upozorňoval na to, že Írán podmínky smlouvy obchází a tajně pokračuje ve snaze o získání jaderné zbraně. Evropští lídři i bývalý americký prezident Obama se rozhodli tvářit, že o ničem nevědí. Izrael se proto rozhodl jednat na vlastní pěst a agentům Mossadu se nedávno podařil husarský kousek. Pronikli do tajných íránských archívů a získali půl tuny (!) písemných dokumentů a elektronických nosičů, které jednoznačně prokazují, že Írán tahá světové společenství za nos a pokračuje v jaderném zbrojení.

Už samotná akce izraelských agentů je nebetyčnou drzostí a díky tomu, že se jim podařilo takové množství dokumentů i v pořádku propašovat do Izraele, utrpěl Írán citelnou porážku s ostudou. Na takové ponížení se jen tak nezapomíná, ale je třeba ho pomstít. Jednou z íránských reakcí bylo také vyslání špionážního dronu nad Izrael v únoru tohoto roku, které skončilo na jedné straně sestřelením izraelské stíhačky, na druhé straně zničením téměř poloviny syrského systému protiletecké obrany.

Nyní vystoupil izraelský premiér veřejně s obviněním Íránu z nedodržování jaderné dohody, což dodalo americkému prezidentovi Trumpovi žádané důvody k vypovězení jaderné smlouvy a odstoupení od ní. Obnovení ekonomických, obchodních a politických sankcí Íránu notně zkomlikuje život a jeho vztek na Izrael je pochopitelný. Pomsta se dala opět očekávat a přišla v noci na čtvrtek. Jejím cílem byla především snaha Teheránu zachovat si tvář před vlastním obyvatelstvem i nemnoha spojenci. Určitou roli v tom hrály možná i osobní ambice nejvyššího velitele íránských Revolučních gard Al Kuds generála Kasáma Sulejmáního, který je syrským i íránským hrdinou a zřejmě míří do nejvyšších pater íránské politiky.

Izrael s podobným pokusem počítal, byl na něj připraven (tajné služby také včas varovaly před dnešním útokem) a měl připravený i scénář zničující odvety, který do puntíku realizoval.

Poučení pro okolní nepřátelské státy – dejte si pozor, v případě napadení úder vrátíme okamžitě a s ještě větší silou. Poučení pro velmoci – ať se Vám to líbí nebo ne, nehodláme se podřídit žádnému diktátu ani vaší hře, ale uděláme vždy to, co se nám bude zdát nejlepší pro naši zemi.

Co bude dál? Nic. Izrael nemá zájem na válce a už vůbec ne proti tak silnému soupeři, jakým Írán bezesporu je. Ve válečném konfliktu by sice s největší pravděpodobností Izrael zvítězil, ale za cenu velkých obětí, protože by se jednalo o válku totální.

Írán se spokojí s tím, že se pokusil o pomstu. Jakákoliv další eskalace by byla jednak nezodpovědným a nebezpečným dobrodružstvím s velice nejistým koncem a jednak by dala Spojeným státům další záminku k nepřátelství – navíc lze předpokládat, že by se USA postavily na stranu svého velkého spojence a mohl by se opakovat další Irák – tentokrát v Íránu.

Toho všeho si je íránské velení vědomo a nebude se pouštět do dalších riskantních podniků. Navíc je to z Íránu do Izraele daleko a v samotné Sýrii byla íránská vojenská „bratrská“ pomoc dnes zničena.

Rusko se bude tvářit jako zprostředkovatel míru (má k tomu páky i důvody na obou stranách) a ještě tím posílí svůj blízkovýchodní vliv na úkor Turecka. Spojené státy si pochvalně poklepou na rameno a budou se dál věnovat stěhování ambasády do Jeruzaléma. Írán bude hledat způsoby jak zacelit jizvy po dnešních materiálních a logistických ztrátách. A Izrael se vrátí (už vrátil) do normálu. Nic zásadního se nestalo – jedeme dál.

Autor: Daniel Haslinger | pátek 11.5.2018 0:22 | karma článku: 32,16 | přečteno: 1845x
  • Další články autora

Daniel Haslinger

Co se to v Izraeli zase děje?

Izraelská armáda IDF v pondělí a v úterý podnikla řadu masivních leteckých náletů na pásmo Gazy, ovládané militantním palestinským hnutím Hamás. Jednalo se o reakci na stovky raket vypálených z Pásma Gazy na Izrael během pondělí.

13.11.2018 v 20:11 | Karma: 40,74 | Přečteno: 3116x | Diskuse| Politika

Daniel Haslinger

Hurvínek a třetí světová válka v Izraeli.

„Izrael je po bojích nad Sýrií na hraně války, bylo uzavřeno mezinárodní letiště“, hlásá dnešní titulek na serveru Novinky.cz. V podobném duchu se nesou i další články v českých médiích. Podívejme se na to raději zblízka.

10.2.2018 v 22:35 | Karma: 44,86 | Přečteno: 6705x | Diskuse| Politika

Daniel Haslinger

Jakým směrem posunul Donald Trump blízkovýchodní mírový proces?

Donald Trump dnes oficiálně uznal jménem USA Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Následovat bude přesun amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Rozporuplné reakce z celého světa na sebe nenechaly dlouho čekat.

6.12.2017 v 22:50 | Karma: 34,69 | Přečteno: 1925x | Diskuse| Ostatní

Daniel Haslinger

Když arabský terorista zastřelí drúzského policistu v židovském hlavním městě.

V pátek dopoledne byli v Jeruzalémě zákeřně zastřeleni dva policisté a třetí byl zraněn. Na podobné akce si pomalu zvykáme i v západní Evropě, ta izraelská má přece jenom několik specifik, které stojí za zmínku.

16.7.2017 v 0:30 | Karma: 44,54 | Přečteno: 6130x | Diskuse| Ostatní

Daniel Haslinger

Erdogan a zpackaný pokus o puč

Pokus o převrat, o který se pokusila část turecké armády skončil fiaskem. Takovým, že se hned vyrojila řada otázek – kdo mohl takový zpackaný puč vymyslet?

18.7.2016 v 23:21 | Karma: 29,40 | Přečteno: 1092x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

  • Počet článků 29
  • Celková karma 31,84
  • Průměrná čtenost 2641x
Již přes 30 let se profesně zabývám historií i současností Blízkého východu, v posledních 15 letech přímo na místě. V Izraeli a přilehlých zemích (Jordánsko, Egypt) pobývám minimálně 10x ročně, většinou jako průvodce turistických nebo obchodních skupin. V čase, který vyšetřím navíc, bádám přímo v terénu po objektivitě starověkých i současných informací týkajících se jednotlivých míst. Mohu se svobodně pohybovat po obou stranách izraelsko-palestinské hranice a díky tomu nevidím věci černobíle.