Recenze: The Social Network - Co se vám honí hlavou?

Sociální sítě, v čele s Facebookem, jsou drogou, která ovládá dnešní internetový svět. Není divu, že filmaři sáhli po tomto tématu právě v tuto dobu. Dřív, a zřejmě i za pár let, by neštěkl po „fejsu“ ani pes.

Do sebe zaslepený osmnáctiletý Mark vymyslí, za pomoci přátel, během jediné noci v roce 2003 webovou stránku, která naštve pár lidí, ale další uchvátí. Jistě, dnes má ten původní nápad (Facemash) s Facebookem pramálo společného, ale pořád se jednalo a jedná o síť, která zabaví miliony (tehdy tisíce) jejich uživatelů.

Mark Zuckerberg dostane na základě úspěchu Facemashe nabídku od bratrů Winklevossových, kteří mají nápad na vytvoření stránky, která bude sdružovat studenty a jejich přátele, jenže než s nimi Mark začne pořádně spolupracovat, má již v hlavě myšlenku na svou vlastní sociální síť… Kdo je vlastně nositelem „know how“ Facebooku?

Režisér David Fincher (Vetřelec 3, Sedm, Hra, Klub rváčů, Úkryt, Zodiac, Podivuhodný případ Benjamina Buttona) zvládl film The Social Network natočit na jedničku. Jednoduše, bez zbytečných záběrů,

nám nabízí možnost nahlédnout do nitra mládeže. Mládeže, která upřednostňuje před přátelstvím raději úspěch. Jiný film, který popisuje dnešní dobu tak trefně, snad ani neznám. Téměř padesátiletý Fincher, ruku v ruce se scénářem, představuje velmi rychle jednotlivé charaktery postav, takže je vám hned jasné, že Mark (Jesse Eisenberg) je velmi cílevědomý ale zároveň tajemný, Eduardo „vyčuraný“(Andrew Garfield) a bratři Winklevossovi (Armie Hammer, Josh Pence) drsňáci s měkkou šlupkou…

Všichni herci hrají, jak nejlépe mohou. Jesse Eisenberg dokonale předvádí necharismatického, zanedbaného studenta Harvardu, který si mele jen tu svou a ještě přitom „něco“ cvaká do laptopu. Překvapivým poznatkem je fakt, že sourozenci Winklevossovi mají jeden totožný obličej herce Armieho Hammera. Jeho obličej byl totiž digitálně přidělen druhému hercovi Joshovi Pencovi. Bez jakýkoli manýrů a afektovaných gest hraje i Justin Timberlake postavu Seana Parkera.

Rychlé dialogy na začátku filmu předznamenávají tempo vyprávění celého příběhu. Scénárista Aaron Sorkin si dal opravdu záležet (inspiroval se knihou Bena Mezriche) a postavy vybavil reálnými dialogy, které zbytečně nešumí. A přestože se ve filmu mluví, mluví a zase mluví, děj Vás nudit nebude. Budete neustále hltat každé slovo, které zazní a divit se, jak tohle všechno mohlo sakra vzniknout. Svižnému ději pomáhá i minimalistická a dynamická hudba Trenta Reznora, která si zasloužila nedávno Zlatý Glóbus.

The Social Network není vhodný jen pro obdivovatele Facebooku. Na filmu si smlsnou i odpůrci této sítě. Oba typy diváků (tedy vyznavače a kritiky Facebooku) musí zajímat hlavně, alespoň to předpokládám, „sociální fungování“ mezi jednotlivými aktéry celého příběhu. Všechny postavy mohly být zasazeny třeba do sporu o původ receptury na Becherovku (uvádím pouze vymyšlený příklad), a stejně by diváci film hltali jak diví. Ovšem za předpokladu, že by ho tak svižně natočil Fincher…

Hodnoceni: 80 %

USA, 2010, 121 minut
Režie: David Fincher
Scénář: Aaron Sorkin
Kamera: Jeff Cronenweth
Hudba: Trent Reznor
Herci: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake, Armie Hammer Jr., Max Minghella
Premiéra: 04. 11. 2010

Na DVD: od 21. 02. 2011

Distributor: Falcon

Hodnocení jinde: ČSFD - 84 %, IMDB – 8,2/10

Článek byl původně napsán pro web www.lookhere.cz.

foto: Falcon

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Hanuš | neděle 23.1.2011 10:01 | karma článku: 8,41 | přečteno: 1537x