Annie Girardot poznala cenu lidského života

Jedna z největších evropských hereček. Symbol odhodlané a sebevědomé ženy - Annie Girardotová zůstane teď jen v našich vzpomínkách.

Když jsem se v pondělí dozvěděl o úmrtí francouzské herečky Annie Girardotové, byl jsem smutný. Přesto, že se o blížící smrti mluvilo, pořád jsem tajně doufal, že tahle okouzlující dáma s nezaměnitelným hlasem bude žít ještě pěknou řádku let.

Alzheimerova choroba, která je zatím nevyléčitelná a o které rodina poprvé veřejně mluvila v roce 2006, byla velmi nemilosrdná i k PANÍ herečce. Těžko si vzpomněla na své vlastní jméno, natož na role, které s chutí vytvořila na divadelních prknech a ve filmu.

„Měli bychom se vždy milovat tak, jako bychom se viděli naposledy.“

Malá Annie vyrůstala bez vlastního otce, který jí zemřel, když jí byly čtyři roky. Po své matce zdědila ochotu pomáhat lidem a vrhla se na dráhu zdravotní sestry. Z lékařského prostředí je i její nejoceňovanější role ve filmu Nejcennější co mám. Film vypráví o primářce v nemocnici, která je nucena hodnotit svůj dosavadní život – přepadla ji rakovina plic. Mimochodem Girardotová byla vášnivá kuřačka. V tomto snímku se poprvé setkala s herečkou

Isabellou Huppertovou. Zahrály si role matky a dcery. Podruhé si stejné role obě zopakovaly v roce 2001 ve filmu Pianistka.

Při zaměstnání Annie chodila na herecké kurzy, později studovala i herectví. Netrvalo dlouho, a Annie začala vystupovat v divadle Comédie Francoise. Drama Muž se zlatými klíči jí přineslo nejen ocenění ale zároveň i důležitou pozornost režiséra Luchina Vischontiho, který ji obsadil do svého filmu Rocco a jeho bratři. Práce na filmu přinesla herečce i manžela v podobě italského herce Renata Salvatoriho, po osmnácti letech ale skončilo rozvodem. Z manželství se zrodila dcera Giulia.

Úplně prvním filmem Girardotové byl snímek Třináct u stolu, který je v současnosti zcela zapomenut. Následovaly role ve filmech po boku velkých hereckých legend. Detektivka Maigret klade past s Jeanem Gabinem, kriminálka Stalo se v Turíně s Marcellem Mastroiannim nebo drama Nevítaný dědic s Linem Venturou.

Po prvních výrazných rolí přicházelo i zasloužené ocenění. Za film Tři pokoje na Manhattanu získala herečka ocenění z festivalu v Benátkách. Na festivalu v Mar de Plata získala ocenění za film Žít a užít.

Stárnoucí a osamělou ženu si zahrála ve filmu Stará panna. Odstartovala tak řadu romantických komedií. Dalšími jsou Případný sňatek možný nebo Mluv, mluv, zajímáš mě.

Mezi nejslavnější filmy patří bez pochyby drama z roku 1977 Prožít si své peklo. Velmi strhující a uvěřitelný výkon Girardotová zahrála celý geniálně. Vystrašená ale zároveň odhodlaná matka, hledající své unesené dítě, přinesla herečce zaslouženou slávu. V následujícím roce si zahrála manželku, zahradnici, podnikatele, který úspěch staví nade všechno, i nad klid v manželství… Film Jeden hot a druhý čehý postavil před filmové plátno poprvé a naposled dvě hvězdy francouzského filmu. Tou druhou byl Louis de Funés.

Velmi populární se stala díky postavě policejní komisařky Lisy Tanquerelle v komedii Něžné kuře, kde zazářila s Philippem Noiretem, se kterým se setkala i ve filmu Stará panna. Film s policejní komisařkou má pokračování s názvem Ukradli torzo Jupitera!

Po úspěšném tažení na poli filmu a divadla přišel začátkem 80. let pro Girardotovou útlum. Se svým druhým partnerem Bobem Decoutem si společně pronajali divadlo Casino de Paris. Nápad s pronajatým divadlem ale skončil velmi neúspěšně. Herečce přinesl hlavně finanční problémy a nelichotivé výkřiky tisku.

Přesto, že se sem tam objevila v nějakém filmu, tak na svůj velký návrat stále čekala. Takovým návratem byl film Bídníci 20. století z roku 1995, za roli ve filmu si odnesla ocenění César (Cena francouzské filmové akademie).

Herečka Annie Girardotová několikrát navštívila Českou republiku. V roce 1993 natáčela v Praze televizní seriál, v roce 2000 byla hostem Mezinárodního festivalu dětského filmu ve Zlíně a v roce 2003 zavítala do pražského Švandova divadla, kde kralovala v dramatu Madame Marguerite, stejnou hru představila i na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové.

Poslední měsíce života prožila Annie Girardot v pařížském sanatoriu. Pohřbena byla včera, 4.3., za účasti svých hereckých kolegů.

Autor: David Hanuš | sobota 5.3.2011 18:00 | karma článku: 16,70 | přečteno: 2297x