Ne každý vyrostl s chytrým telefonem v kolébce

Možná jste se také setkali s tím, že jste si koupili nějaký nový výrobek a neměli vůbec šanci, jak jej zapnout, ovládat nebo dokonce i vypnout.   

Veškeré výrobky i ty, které jsou určeny seniorům, jakoby navrhovali a jejich provedení schvalovali lidé, kteří si myslí, že každý vyrostl s chytrým telefonem v kolébce. Celý půlrok rozhlasová stanice ČRo Dvojka ve svém ranním vysílání vyzývala posluchače, kteří jsou evidentně spíše dřívějšího data narození, aby  rádio se systémem DAB koupili, protože skončí vysílání na středních vlnách. Bylo to se sloganem "Začíná doba dabová".

Jenže k jeho obsluze, aby měl senior k ruce nějakého "IT specialistu".

       Řekněte mi, kdo z mladých, přilepených k chytrým mobilům, poslouchá, Český rozhlas Dvojku? Kdo  z mladých, kteří rozumí novým technologiím se těší na pořady s Janem Rosákem, Alešem Cibulkou, Halinou Pawlowskou, Václavem Koptou, Ivo Šmoldasem atd. Kdo z mladých si hned po ránu pustí “My jsme ranní Dvojka, Eliška je spojka…” s vtipným Daliborem Gondíkem a jeho týmem. Samozřejmě, že Českému rozhlasu, hlavně jeho stanici Dvojka zůstali věrní senioři, kterým se líbí nedělní vysílání s Michalem Jagelkou, pořady z archivu v neděli v 18 hod atd. Těm věrným posluchačům teď z úsporných důvodů byly vypnuty vysílače na středních a dlouhých vlnách. Už o tom vznikla moc hezká písnička “Tyčky”, ve které se zpívá o nejvyšší stavbě v republice, vysílači u Českého Brodu. Ta  zní také na vlnách ČRo v pořadu Česká dvanáctka. Tu poslouchám zase já, abych měl povědomí o tom, co se děje v české pop music.

      Dříve si člověk prostě jenom zapnul rádio, a mechanicky našel svou oblíbenou stanici. Knoflíky byly velké, dobře se rádio ovládalo. Navíc, v blízké budoucnosti bude možné sledovat rozhlas snad jenom na chytrých rádiích systému DAB.

     Mnohé dospělé děti, inspirováni reklamou na ony DAB přístroje, koupily svým starým rodičům tuto novinku. Ale to k nim měli asi obstarat I nějakého mladého asistenta nebo asistentku, kteří se vyznají v chytrých telefonech.

     Za prvé vypínač, kterým by se to mělo zapnout je téměř neviditelný a hlavně nenahmatatelný. Rady jsou v angličtině. A co je nejhorší. Nejsou tam jednoduché úkony. Když chcete přístroj vypnout, tak je na displeji napsáno - "párování". Proboha, co to je párování. Načež se objeví bluetooth. Prostě není šance to pro staršího člověka vypnout.

  Už jsem o tom psal ve své facebookové skupině Petr Hannig – FANKLUB a mnoho mých vrstevníků mi napsalo, že tento přístroj už od podzimu leží někde odložen, protože není šance, aby se ho naučili ovládat.

     Copak si mladí, co se vyznají v chytrých telefonech a jejich terminologií, budou kupovat rádio? Ti se nedívají ani na televizi. Tak proč se nebere ohled na konzumenta, který je v tomto jasném případě hlavně senior.

Je nejvyšší čas chránit seniory před tím, aby byli všemi možnými prostředky odstraněni nejenom z veřejného života, ale vůbec ze všeho. Aby se na ně nebral žádný ohled. Vždyť seniorů je dva a čtvrt milionu, to už je dost velká konzumentská skupina. Dnes je brán ohled na kde koho, jenom ne seniory.

      Mládí  vpřed. To pamětníci poslouchali v padesátých letech. Dokonce se zpívalo “Všichni jsme mladí, mladý je každý komunista”. Také nacisté sázeli na uvědomělou nacionálně socialistickou mládež.  Naopak v dobách, kdy se dařilo, většinou vládli velice staří politici. V západním Německu např. stařičký Konrad Adenauer, který po válce dal základ prosperitě NSR. Taktéž prosperitu Singapuru zařídil velice starý premiér.

    Alespoň u výrobků, které jsou primárně určeny pro starší generaci, protože se míjí se zájmem generace mladé, by při výrobě a kompletování měl asistovat nějaký starší člověk, neznalý nových technologií, který by svým způsobem testoval, zda-li je šance, aby to senioři mohli bez problémů ovládat.

    Já vím, že se zdá, že v době pandemie a hrozby války je zbytečné psát o takové “prkotině”. Ale mnozí, hodně staří senioři s horším zrakem, jsou odkázání na příjemné hlasy z rozhlasových stanic. Berou je jako součást své rodiny. Tak jim přece vycházejme vstříc. A vy mladí, kteří jednou také zestárnete a nebudete zvládat technologie budoucnosti, mějte na vaše prarodiče a praprarodiče ohled.

Autor je předseda Rozumných

Autor: Petr Hannig | středa 26.1.2022 23:25 | karma článku: 48,39 | přečteno: 12259x
  • Další články autora

Petr Hannig

Iveta – jak to bylo doopravdy

4.4.2024 v 12:12 | Karma: 48,10

Petr Hannig

Nejistota ve všem

28.3.2024 v 15:04 | Karma: 46,04

Petr Hannig

I rohlík může v ústech zhořknout

21.2.2024 v 10:12 | Karma: 47,85