Líp už bylo
V roce 1918 se po rozpadu monarchie byli lidé u nás nadšeni budováním vlastní republiky. Za dvacet let přišla ostudná Mnichovská dohoda, kdy nás naši spojenci Velká Británie a Francie věrolomně, systémem „o nás bez nás“, v zájmu světového míru prodali Hitlerovi. Ani ne rok na to vznikla druhá světová válka s ještě většími hrůzami, než se udály v té první.
Po válce se lidé radovali z nabyté svobody, která ale už v zárodku měla zakódované hrůzy budoucnosti.
To všechno je pro mne historie. Já si pamatuji šedesátá léta a všeobecné nadšení ze svobody, která, jak jsme všichni cítili, měla přijít. Měli jsme ucha přilepená k rádiu Luxemburg a poslouchali Chucka Berryho (dej mu Pán Bůh věčnou slávu), a s kamarády pak zkoušeli hrát „Maybellene“ či „Roll Over Beethoven“, Sweet Little Sexteen“. "Johny B. Good". Mladý Charles, jak znělo jeho křestní jméno, byl ovšem velký rošťák, který prožil svá dětská léta také v polepšovně,
Tehdy však byly ještě talentové soutěže, kde si mohla mládež troufnout i zahrát i zazpívat, tak jak to cítila, bez napomádované přípravy, jak je tomu dnes v různých televizních soutěžích. A tak se místo na dráhu zločinu, jak se to dnes houfně stává, dostal na dráhu zakladatele rock and rollu, jemuž vzdávaly hold ty největší pozdější hvězdy jako např. Beatles, Rolling Stones, Iron Maiden, Rod Stewart atd. I to, že zemřel (18. března tohoto roku) mi přineslo do hlavy myšlenku, že líp už bylo. Rock and roll je v podstatě revoluční převrat v hudbě. A všechno, co je geniální, je v podstatě velice jednoduché – jedná se o tři akordy srovnané v takzvanou „dvanáctku“.
Pak přišel srpen 1968 a nadějím byl opět konec. Já jsem ten šok prožíval ve Skotsku. Později jsem se v Londýně vrhl vší silou do toho, abych dokázal, že Češi jsou natolik hudebně nadaní, že dokáží konkurovat v té době naprosto kralující britské hudební scéně. Svou znalostí jak hudby rock and rollové tak vážné, a hlavně znalostí instrumentace pro velký (až symfonický) orchestr, jsem se stal platným a vyhledávaným mladým aranžérem i pro ty největší hvězdy britské pop music té doby.
Ovšem jednoho dne jsem z rádia slyšel hudbu Bohuslava Martinů „Lidice“ a hluboké pohnutí z možné ztráty kontaktu se svými rodiči a, jakkoliv je to nyní v době globalizace nemoderní, se svou vlastí.
Vrátil jsem se do už zadrátované republiky. Ale zkušenosti z UK jsem bohatě využil na přípravě legendárního prvního čs. artrockového alba Město Er, jehož jsem byl spoluautorem a aranžérem (jakož i dirigentem symfonického orchestru). To se událo na přelomu let 1970 a 1971. I když doba tomu nenasvědčovala, vždy jsme si mysleli, že bude líp.
Přišel listopad 1989, raná devadesátá léta a s nimi i festival svobody a podnikání (i když toho někteří ti dnešní největší miliardáři využili k rozkrádání všeho, co národ nastřádal za staletí). Postupně lidé ztráceli peníze v různých investičních fondech, krachovaly banky. Krachovaly malé podniky. Stát začal utahovat šrouby na všech frontách. Po 27 letech od „sametové“ se živnostník a malý podnikatel stal lovnou zvěří finančních úřadů a faktickým vazalem. velkých nadnárodních firem a řetězců.
Veškerá morálka se smrskla v povinnost platit daně, televizní a rozhlasové poplatky, a nyní devastace vesnických hospod a malých krámků prostřednictvím EET, neuvěřitelná buzerace malých s.r.óček, díky kontrolnímu hlášení DPH i pro ta sro., co nic neprodala s nesmyslně vysokými pokutami za nic. Uvázání daňových poradců ke svým židlím vlivem nutnosti opravit na vyzvání hlášení do pěti dnů atd.
A to ještě nemluvím o hrozbě z Německa, kde se do hry vrací 100% volbou opět jeden politik, co nemá žádné vzdělání, které ovšem vyvažuje výhružnými projevy na adresu svých východních sousedů. A to ještě nemluvím o hrozbě povinných kvót pro přijímání migrantů a jejich vyživování, šacení a ubytování z našich veřejných zdrojů.
Myslí si snad někdo že „bude líp“, jak jsme to četli na billboardech autora EET a povinných hlášení. Ano, bude líp, pro ty nejbohatší, pro rentiéry chtějící býti prezidenty, pro miliardáře.
My ostatní si myslíme, že LÍP UŽ BYLO. Nebo si to vy snad nemyslíte?
Petr Hannig
Mojžíř, kam jsme to za 34 let dospěli?

Já to místo, dříve příjemnou čistou ves za Neštěmicemi, kde jsem byl od svých 13 do 15 let varhaníkem v kostele, znám ze svého dětství důvěrně. A je mi jasné, jak se to všechno postupně stalo.
Petr Hannig
Do prvního období se Petr Pavel promlčel. Do druhého se prováhá?

Budu vetovat. Nepodepíšu. Podepíšu. Možná. Zítra. Není nad to, mít v čele státu člověka, rázného vojáka, který včas vysloví závazná slova. Není nad to, mít rozhodného prezidenta.
Petr Hannig
Zlo je jak sněhová koule

V diskuzi pod jedním z článků jsem četl: „Češi jsou společností zamindrákovaných lůzrů“. Tak ten, co to napsal snad není Čechem? Není na světě národa, který tak úporně zašlapává do země všechno své, jak tak činí zvláště mladí Češi
Petr Hannig
Mladí soudci, zamyslete se nad svou budoucností

Vždy, když žijeme v nějakém režimu, tak se nám zdá, že bude s námi na věky. Ovšem, vše se mění, nic není stálé.
Petr Hannig
Je ještě možné Evropu zachránit?

Právě jsem se vrátil ze zahraničí a užíval si volného průjezdu hranicemi jednotlivých států. Ještě vloni se stálo na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem mnohdy i hodinu.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Jde o největší kauzu od revoluce, se STAN o nedůvěře nejednáme, říká Juchelka
Hnutí ANO bude chtít při mimořádné schůzi v úterý 17. června vyslovit současné vládě nedůvěru....
Na dálnici u Olomouce se převrátilo auto o svodidla, zemřeli dva mladí lidé
Dvaadvacetiletá žena a o rok starší muž přišli v neděli brzy ráno o život při nehodě na dálnici D35...
Dálnici D1 u Brna zablokovala hromadná nehoda, tvořily se dlouhé kolony
Na 186. kilometru dálnice D1 u Popůvek ve směru do Prahy se po 11. hodině srazilo několik osobních...

Prodej rodinného domu, 100 m2, Kvášňovice
Kvášňovice, okres Klatovy
3 170 895 Kč
- Počet článků 280
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 8361x
ROZUMNÍ - za spravedlnost a životní jistoty
Absolvent 1. střední umělecko - průmyslové školy v Turnově obor umělecký kovář, 2. Konzervatoř v Praze obory varhany dirigování a skladba, 3. Hudební akademie múzických umění obor skladba.
kandidát na prezidenta ČR 2018
Mgr. Petr Hannig nová fb stránka (page)
Twitter - @petr_hannig
Petr Hannig FAN KLUB
www.rozumni.net
http://www.petrhannig-rozumni.cz/
http://www.facebook.com/budmehrdi/
http://www.facebook.com/Rozumni2017/
Mé motto: Je třeba naslouchat, nejenom mluvit,
ale nikdy se nevzdat