Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

OJ

Promiňte, ale mám pocit, že se snažíte tvrdit, že o násilí a zrůdnostech na Němcích se nepíše/nemluví/nevzpomíná na ně. A s tím nemohu souhlasit. Učí se o tom na školách, je to jeden z největších kontroverzních činů české historie. Tábory, pochody smrti, spory Abschiebung vs. Vertreibung, to vše v české společnosti stále živě rezonuje. Rovněž bych byl opatrný u toho, že byli trestáni ryze lidé bez viny. Ještě před válkou SdP volily 2/3 Němců (zdroj: https://deutsch.radio.cz/innenminister-cerny-verur...) - že by ty dvě třetiny tvořily pouze vojáci zahynuvší na frontách není příliš pravděpodobné. Tím samosebou neschvaluji násilí ani násilné odsuny. To bylo z české strany hanebné chování.

HR

Pokud je tomu tak, tak je to samozřejmě správné. Ovšem mám dojem že je to všechno jaksi jednostranné. Pokud se na příklad vyčítá Sudetským Němcům že "volili SdP" tak by se muselo věcně a řádně uvést, že k tomu měli pádné důvody. Jednak mizernou menšinovou politikou vády první republiky a především tím, že je vláda v době Velké hospodářské krize nechala plně na holičkách. Tolerovala 50procentní nezaměstnanost, hlad a bídu v Sudetách aniž by jakkoli pomohla, naopak proti demonstracím vyslala (střílející) vojsko. Státní zakázky byly udělovány pouze českým podnikům atd.

Takže máme ještě pořád co dohánět.

Foto

Máte odvahu a je dobře, že poukazujete i na temné okamžiky naší historie.

Vašek

Foto

Doplním, co jste záměrně vynechala:

.

Konečný: "Velice vyhrocené byly v Brně měsíce před vypuknutím války. Co tady dělali zfanatizovaní Němci, bylo pro člověka, který žil v demokratickém systému a byl nakažený masarykovskými ideály, naprostou tragédií. Odmítali nejen republiku, ale i demokracii. A člověk, který zmíněné ideály vyznával, se jen s hrůzou díval, jak jde celý jeho systém a hodnotový žebříček do háje. Pak nastal protektorát se všemi hrůzami a nelze očekávat, že by to lidé po šestileté frustraci nechali bez odplaty."

.

Brummer: "Souvisí to s tím, že Brno bylo zkrátka německé město. Je tady tradice 150 let nacionálního boje o charakter města. Do roku 1918 bylo v rukou německých elit, pak vzniklo Velké Brno, které bylo české. Za války tu bylo 60 tisíc Němců, německé kriminály, sídlilo tady gestapo. Takže pak ten tlak na vyrovnání se s válkou byl mnohem větší než ve srovnatelně velkém městě, kde Němci nebyli. Vezměte si, že uprostřed města vám stojí Německý dům, na kterém vlají celou válku hákové kříže. A když válka skončí, jak to asi dopadne?"

.

Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/pruvodce-brno-uct...

JZ

V Brně řádili i v březnu 1939 i zfanatizování Češi, kteří se rovněž podíleli na protižidovských pogromech.

Viz

15. 8. 1939 Řádění fašistických výtržníků - Profil události

  • Počet článků 63
  • Celková karma 11,99
  • Průměrná čtenost 313x
Narodila jsem krátce po válce v Brně v tehdejším Československu, vyrostla jsem tam a v 18 letech přišla do Spolkové Republiky. . Zajímám se o historii rodného města zvláště z jeho specifické stránky česko-německo-židovského soužití které se opakovaně promítlo i do historie rodiny.. Je úzce propojena a někdy není jednoduché si uvědomit, že otevřený pohled do historie není vždy příjemný. Ne vždycky jsou to jenom ti „jiní“ kteří byli těmi “zlými.“
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.