Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

TABULA RASA po brněnsku

Z historie jedné úplně obyčejné brněnské rodiny kolem konce 19. a začátku 20. století o krásné ale úplně chudé dívce Marii

Koncem 19. století vyrůstá v Brně dívenka do krásy. Dívka se jmenuje Marie, je dcerou stejně pohledné matky jménem Antonie. O léta později vypráví Antonie své snaše, že za ní docházel dokonce i brněnský starosta, jen jej nechtěla protože „er hot soa grosse nosn kapt“, tedy „měl takový velký nos“. Kdo prohlíží historické portréty brněnských starostů ten frňák najde a dá staré rodinné historii asi zapravdu.

Antonie je něco jako svobodná matka samoživitelka, vychovává šest dětí bez manžela a jakékoli pomoci. A ještě, než ctěný čtenář začne přemýšlet o morálce paní Antonie je nutné podotknout, že několik z těch dětí nebylo jejích vlastních. Jedno se narodilo vlastní sestře, ovšem tato zemřela ve věku 22 let, dítěti nebylo ani dva roky. Na tuberkulózu, onen covid 19 století. Druhé bylo dítě nejlepší přítelkyně, kterou potkal stejný osud. Třetí…….bylo vlastně vnoučátko,. ale o tom si povíme.

Tři děti byly vlastní. Antonie se totiž zamilovala do plukovníka císařské armády a on do ní. V tu dobu ovšem, pokud člen císařských vojsk pomýšlel na svatbu, musel složit vysokou kauci – a ani on ani ona neměli zhola nic. Jednoho dne byl plukovník přeložen do města, které se dnes nachází na hranicích mezi Polskem a Ukrajinou a paní Antonie živila děti zeleninovým krámkem na Zelném trhu v Brně. Ráno vstávala ve čtyři hodiny, docházela k prvnímu rannímu vlaku s Líšňačkami vozícími do města čerstvou zeleninu, tuto skoupila a nesla těžkou putnou na nedaleký trh.

Dcerka Marie byla kráska k pohledání. Hotová princezna. Dnes by se stala snad filmovou hvězdou. Jenom – stejně jako máma – chudá jako kostelní myš.

A jak už to – nejen – v pohádkách bývá, - do Marie se zamiloval jeden mladý Brňák. Tento ovšem patřil k bohaté rodině židovského továrníka z brněnského okolí. O nějakém sňatku se páru nemohlo ani v nejkrásnějších snech zdát. A samozřejmě také ne o něčem jako – však víte na co myslím. Dnes se tomu říká antikoncepce. Když se narodilo páru první dítě, jej ovšem otec okamžitě legitimoval záznamem v matrice katolické basiliky Sv Panny Marie na Starém Brně, stejně jako dítě druhé - a třetí.

Člověk míní a Pán Bůh mění, říká se. Nadešly mladému muži 24. narozeniny, v tehdejších dobách den plnoletosti. Okamžitě provedl něco, čemu říkávali výrostci na Starém Brně, „prásknout do fáry“. staří Římané „tabula rasa“ a, dnešní ajtáci „reset“ Znamená to, tlustou čáru pod minulostí a začít úplně od začátku.

Mladík vystoupil z židovské obce, vstoupil do církve katolické, nechal se zřejmě pokřtít a na jaře prvního roku 20. století si bere před oltářem basiliky Panny Marie na Starém Brně svoji Marii. Zajímavé – svědkové pochází zřejmě z řad továrního úřednictva, nikoli ovšem z rodiny jmenovaného mladého muže. Ne že bych se divila, takový rebelant, v oné rodině asi hřmělo a padaly blesky.

Rodina žije v Brně, otec je zaměstnán v rodinné továrně, daří se dobře. Vzpomínám na procházku s mámou kolem pohledné vilky s takovou jakousi věžičkou v Černých Polích – vidíš, tady bydleli. Na Ústředním hřbitově kolem nádherné hrobky z černého mramoru – v jednom koutě velký, plačící anděl. Narodilo se jim dítě, ovšem zemřelo krátce po narození, truchlili dlouho…..povídá máma nechápajícímu děcku..

V roce 1918 se rozpadá monarchie, vzniká nová republika. Není vstřícná menšinám, ke kterým patřila většina brněnských továrníků, oddaných stařičkému mocnáři s „obcovací řečí“ němčinou, tedy „Němci“. Řada zvláštních opatření se týká výlučně těchto, zvláštní daně, zvláštní předpisy o počtu a národnosti zaměstnanců, přísný předpis komunikace výlučně ve státním jazyce – úředníků vychovaných německými školami starého Rakouska a jiné. K těmto „Němcům“ patřili převážně i židovští občané a podnikatelé.

Jednoho dne se otec rodiny nad tím vším pořádně dopálí. Práskne na stůl. A nadejde druhá tabula rasa v životě rodiny paní Marie.

Prodá se vilka, prodá se továrna, zaplatí hrobka na dlouhou dobu předem. Rodina se odstěhuje do Vídně. Bratr tam vlastní také továrnu, bratři se domluví, každý vede část, ten vídeňský ve Vídni, ten brněnský začíná zřejmě v rakouském Innsbrucku. Najdou si velkolepý byt ve středu velkoměsta, dnes architektonická památka jednoho z významných secesních rakouských architektů. Víš, povídá máma, když jsme k nim přišli, musela se tetám líbat ruka a vykat……..…

Daří se dobře rodině, děti rostou jako z vody, jedna z dcer se vdává za nejvýznamnějšího rakouského fotbalist., jinak moc nevím. Až do doby, kdy nastoupí ten řvoucí herdekspadouch, ten mizera s tím knírkem.

A nastává třetí „tabula rasa“ vídeňské rodiny pratety, která ostatně byla, je to přes sto let, ve stejné basilice matčinou kmotrou.

Z dodatků 40tých let k matričním záznamům je zřejmé, že se ve Vídni konalo soudní řízení, ostatně jen jedno z mnoha tehdejších dob. Zápis byl zaslán z Vídně a je uložen u zápisu o sňatku v matrice v bazilice na Starém Brně. Soudní řízení se zabývalo původem dětí páru. Matka a otec totiž odpřisáhli, že děti narozené paní Marii ještě za svobodna nejsou dětmi původně židovského otce. Marie byla prý za svobodna snad trochu lehkomyslná, užívala si života, děti jsou dětmi někoho, na koho si už nevzpomíná, ale definitivně ne pana pozdějšího manžela.

Soud rozhodne. Děti nejsou židovského původu.

Rodiče tak zachrání svým dětem život.

Jak rodina pratety Marie přežila válku nevím. Ještě, než spadla železná opona, byla rodina rozprášena do všech kusů středoevropského světa. Bratr Marie, můj dědeček Brňák, po 1945 v malém hnízdě v Horní Falci, udržoval spojení až do druhé poloviny 20. století ovšem i jeho rodina byla oddělena jak od té vídeňské, tak od nás v Brně. Jen v pozůstalosti se našlo několik smutečních oznámení. Marie odešla pokojně navždy v 60tých letech, jen o něco později než její manžel.

Autor: Hanna Rybnická | pátek 23.8.2024 9:35 | karma článku: 19,70 | přečteno: 364x
  • Další články autora

Hanna Rybnická

Stavitel - a paní stavitelová. Rodinné povídání z 40tých let minulého století

Koncem let třicátých hákový drak cení zuby až do Brna. Žije tam on a ona, on kolem čtyřiceti, zkušený, vidí co bude. Jednu válku už zažil, ví že není vyhnutí, ale snad alespon uhnout. Už dnes vidí padat příští bomby.....

19.9.2024 v 10:38 | Karma: 9,41 | Přečteno: 179x | Diskuse | Společnost

Hanna Rybnická

Byla Klára Zetkinová opravdu ta šeredná komunistka ze školy?

Družby mezi městy v mezinárodním měřítku, partnerské smlouvy, kooperace patří k dnešním běžným zjevům. Kdopak ale přemýšlí, zda již dříve, dávno, před léty. existovaly mezinárodní styky mezi městy a které osobnosti vynikly?

16.9.2024 v 18:32 | Karma: 12,71 | Přečteno: 399x | Diskuse | Společnost

Hanna Rybnická

Tsunami solidarity Moravského Manchesteru - píšeme 1899 (3 konec)

Dvouměsíční stávka brněnských textilních dělníků trvala dva měsíce, květen a červen 1899. Ochromila celý textilní průmysl rakouské monarchie. A jak to celé dopadlo? Přečtěte si.

14.9.2024 v 7:35 | Karma: 10,67 | Přečteno: 134x | Diskuse | Společnost

Hanna Rybnická

Tsunami solidarity Moravského Manchesteru - píšeme 1899 (2)

Deníky „Rovnost“ (český) a „Volksfreund“ (německý) list sociální demokracie zveřejnují celostránkové informace o stavu a pozadí generální stávky brněnských textiláků, v němčině a češtině, denně informují o stavu věci.

13.9.2024 v 7:21 | Karma: 11,54 | Přečteno: 130x | Diskuse | Společnost

Hanna Rybnická

Tsunami solidarity Moravského Manchesteru - píšeme 1899 (1)

Generální stávka dělníků a především dělnic textilních továren trvala od 1. máje do konce června 1899 a chyběl jen vlásek, aby se textilní průmysl rakouské monarchie zhroutil. Celé se čte jako detektivka Vstupte prosím .......

12.9.2024 v 14:29 | Karma: 9,90 | Přečteno: 119x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá

16. září 2024  1:22,  aktualizováno  13:08

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...

Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami

19. září 2024  19:55,  aktualizováno  22:06

Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...

Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný

19. září 2024  21:56

Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...

Západ koupí ruské ropy od Turků financuje válečný stroj Moskvy, tvrdí zpráva

19. září 2024  21:44

Západní firmy financují ruský válečný průmysl nákupem ruské ropy od tureckých překupníků. Využívají...

S dostavbou Dukovan to bude hladké, slíbil Pavlovi jihokorejský prezident

19. září 2024  20:53,  aktualizováno  20:58

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol při čtvrtečním jednání v Praze ujistil českého prezidenta Petra...

Rozdáváme doplněk stravy pro maminky ZDARMA
Rozdáváme doplněk stravy pro maminky ZDARMA

Správná výživa v těhotenství a v průběhu kojení může ovlivnit vývoj vašeho miminka. Zapojte se proto do našeho velkého testování a vyzkoušejte...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 13,37
  • Průměrná čtenost 243x
Narodila jsem krátce po válce v Brně v tehdejším Československu, vyrostla jsem tam a v 18 letech přišla do Spolkové Republiky. . Zajímám se o historii rodného města zvláště z jeho specifické stránky česko-německo-židovského soužití které se opakovaně promítlo i do historie rodiny.. Je úzce propojena a někdy není jednoduché si uvědomit, že otevřený pohled do historie není vždy příjemný. Ne vždycky jsou to jenom ti „jiní“ kteří byli těmi “zlými.“