Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Doktor z Oděsy - v Brně 1945 Další rodinné povídání.........

Z otcova deníku ale také z dávných vyprávění rodinných příběhů (spíše šeptandy mezi dospělými) je zjevné, že pro takovou normální brněnskou rodinu nebyl konec války spojen pouze s radostnými pocity ale také s mnoha hrůzami.

Rudé armádě předcházela nevalná, ba hrůzná pověst. Rabování, krádeže, znásilňování patřilo k dennímu životu ruských vojínů. V naší rodině se nic moc nestalo, jen mamince sebrali ze skříně celou výbavu, ubrusy, všechno stolní a jiné prádlo, tenkrát s ručně vyšívanými krásnými monogramy, a sebrali kdoví co ještě. Pro zábavu stříleli z polí kolem domku na domek, ačkoli bylo již po týdnu po konci války, Sebrali otcovy náramkové hodinky, nějakou vzpomínku, voják jen natáhl ruku „davaj davaj“ ten chlapík měl údajně na obou pažích nejméně deset hodinek. Každý den se opili namol a poté tančili kazačok na rodinném klavíru. Stopy vojenských bot bylo vidět ještě po letech. Jen co se řádně opili, rozbili rodinné křišťálové sklenice tím, že je roztříštili o podlahu. Moderní splachovací záchod neznali – podle toho také ten záchod v rodinném domě postaveném krátce před válkou - vypadal. Jeden z nich dokonce znásilnil starou ženu ze sousedství, vyšla si v poledne na zahradu pro kousek zeleniny.

V domě mých rodičů byl ubytován doktor, lékař s manželkou. Říkali, že jsou z Oděsy. Lékař byl zaměstnán v nedalekém lazaretě – tedy místní škole, tato v tu dobu přeměněna na lazaret. V jeho nepřítomnosti prý manželka pravidelně vedla důvěrné rozhovory s jedním z dalších vojáků. Moje matka se dokonce jednou nechtě stala svědkem takového dost intimního „rozhovoru“ Doktor sám byl prý slušný člověk, vyprávělo se později, jen otec se v jeho nepřítomnosti o matku bál – a nespouštěl ji z očí.

Jednoho dne byla matka vyzvána, se dostavit k místní hasičské stanici. Vyzvání obsahovalo také příkaz, si vzít s sebou věci na tři dny. Při balení tašky nevěděla, co a jak, o co se jedná, takže balila to a ono a bůhvíco. Náhodou byl tomu pakování přítomen zmíněný doktor. Chvíli se na to díval, vzal jí tašku z ruky a jedním trhnutím ji vysypal. Matka se hrůzou jen třásla.

Ale – doktor jednal. Přikázal přinést a zabalit malý polštář. Všechno, co je v domě na kostkách cukru. Na další už si nevzpomínám, Matka byla jako v Jiříkově vidění, strachem se neodvážila ani slova, balila, co doktor diktoval.

Hasičská zbrojnice, kde už prý stálo hodně lidí, byla začátkem onoho výletu k rakouským hranicím, přes Pohořelice, výletu, kterému později dala historie ošklivé jméno „brněnský pochod smrti“:

Dobře si vzpomínám, jak maminka později vyprávěla, jak byla v Pohořelicích šťastná, že měla v tašce polštářek. Přespávalo se tam na holé, špinavé cementové podlaze, snad prý dříve nějaká stodola, plno vší a hmyzu, měla alespoň někam složit hlavu..

Doktor zatím doma vyvíjel stále větší nátlak na otce, zaměstnance jedné z brněnských vinařských firem. Nějak vyslídil, co je to za „výlet“. Brněnští Němci – tedy lépe staří lidé a ženy s dětmi - mají být vyhnáni za hranice do Rakous. - Ty seženeš „špiritus“. Ten vyměníme za benzín a jedeme za Zuzkou a dělej, pokud nám ji nevydají, ‚budjeme striljat“. .

Otec se bál. Bůhví co přijde. Váhal. Ostatně „špiritus“ tedy alkohol v jakékoli formě prostě nebyl, často ani ve vinných sklepech. Matce se cestou podařilo propašovat už z prvního přenocování na holé zemi v Rajhradě krátkou zprávu. Psala, že pokud se průvod dostane přes hranice půjde za tetami do Vídně, najde ji tam..

Ovšem doktor se nevzdal. Za dva dny přiletěl celý rozčilený. „Sehnali jsme benzín, okamžitě se obleč a pojedeme za Zuzkou“ Panebože všechny ty hrůzy a teď tohle, pomyslel si otec vzhledem k vojenskému vozu a ozbrojencům, kteří měli zasáhnout do něčeho, čemu se později říkalo „divoký odsun“

Jen zatím co se snažil si srovnat myšlenky, a alespoň zpomalit dění o kterém nikdo nemohl vědět, jak dopadne, otevřely se tiše zadní dveře domu – a vešla moje matka. Průvod došel až na rakouské pomezí, do městečka Drasenhofen. Tam ovšem zasedaly řádné úřední komise, které pozorně vyslýchaly a kontrolovaly příchozí. Matce, aktivní spolupracovnici brněnských německých sociálních demokratů první republiky vystavili návratku a poslali zpět.

Pan doktor byl prý šťastný jako dítě, ostatně jeho manželka nadšením prý výskala.

Když pobyt ruských vojáků končil a rodiče se s doktorem a jeho paní loučili, předal doktor otci malou zabalenou pilulku. Je to morfium. „Kdyby došlo k nejhoršímu“ zapsáno v deníku. Jen Bůh ví, co doktor věděl nebo tušil.

Nejsem historik, Tito tvrdí, že vojíni Rudé armády byli po návratu z války, pokud ji vůbec přežili, deportováni na Sibiř. Stalin se bál. Vždyť mohli občanům vyprávět, jak se žije na „Západě“ – i za války.

Nevím často přemýšlím, jak asi dopadl doktor z Oděsy s manželkou. Upřímně řečeno - nemám u toho dobrý pocit.

-------------

Zpráva o „brněnském pochodu smrti“ se okamžitě – dík novinářům z celé Evropy, ne naposledy britské novinářce jménem Lhona Churchill – rozlétla do celého světa. O průběhu odsunu se začaly zajímat mezinárodní organizace. Několikrát masivně intervenovala mezinárodní organizace Červeného Kříže, intervenovala katolická církev zastoupena vídeňským kardinálem, rakouské policejní organizace, kteří byli prostě zděšeni jakým způsobem byli čeští Němci vyháněni a co se dělo, zareagoval mezinárodní tisk a také hrozilo, že se vlastní občané, Češi ve větším měřítku k věci ozvou.

K věci se ozval prezident republiky, Dr. Edvard Beneš Zde úryvek projevu na náměstí maršála Stalina v Mělníku, 14. října 1945

-----

V poslední době jsme však kritizováni v mezinárodním tisku, že se přesun Němců u nás provádí nedůstojným, nepřípustným způsobem Děláme prý totéž, co dělali nacisté nám. Dotýkáme se tím prý své vlastní národní tradice a své dosud nedotčené mravní pověsti. Napodobujeme prý prostě nacisty v jejich krutých necivilizovaných metodách.

At výtky ty jsou snad v jednotlivosti pravdivé či nikoliv, prohlašuji zcela kategoricky: Naši Němci musí do Říše odejít a v každém případě odejdou.

Použitá fotografie je dílem autorky článku (u pomníku v Mendlově zahradě uctíli památku brněnských odsunutých velvyslanci Rakouska (S.E.Alexander Grubmayer, někdejší primátor města Brna Petr Vokřál, velvyslanec SRN S.E. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven). Koná se v rámci festivalu“Meeting Brno“ pravidelně každoročně.

Autor: Hanna Rybnická | pondělí 30.9.2024 11:06 | karma článku: 11,24 | přečteno: 219x
  • Další články autora

Hanna Rybnická

Můžete mně ukamenovat. (2) Ale JÁ si Julia Fučíka velice vážím.

Od viaduktu v Dolní Lipové se dalo na pochod asi 400 žen a mužů, asi další tisíc je doháněl. Asi 300 kroků za viaduktem po devadesátistupňovém oblouku silnice stál dvojitý kordon četníků s puškami, připravenými k výstřelu

9.10.2024 v 8:51 | Karma: 15,64 | Přečteno: 292x | Diskuse | Společnost

Hanna Rybnická

Můžete mně ukamenovat. (1) Ale JÁ si Julia Fučíka velice vážím.

V okamžiku nemíním, zmiňovat to, co všichni známe. Reportáž na oprátce a tragiku osobnosti Julia Fučíka. Následující vyprávění se pohybuje po osnově reportáže Julia Fučíka z roku 1931 pod názvem „Na křižovatce u Dolní Lipové“

7.10.2024 v 22:31 | Karma: 18,85 | Přečteno: 574x | Diskuse | Společnost

Hanna Rybnická

Zapomenuté legendy prvorepublikového Brna - paní Lilli Czech

...........„prosímtě přestaň s těmi tvými věčnými historkami, koho dnes přece zajímá co bylo kdysi.....

2.10.2024 v 17:17 | Karma: 12,80 | Přečteno: 237x | Diskuse | Společnost

Hanna Rybnická

Úředník - další a poslední rodinné povídání z Brna asi 1940

Šestapadesátiletý úředník brněnské radnice ve 40tých letech minulého století. Nic moc, roznáší poštu, vydává potravinové lístky. Často i pomůže, zařídí to i ono pro jiné, byrokracie neznalé.

1.10.2024 v 10:14 | Karma: 10,60 | Přečteno: 215x | Diskuse | Společnost

Hanna Rybnická

Brno - hlavní pošta 1944 Zase jedno rodinné povídání

Tuhle se rozpovídá teta z Horní Falce, vypráví starou příhodu. Znám ji nazpaměť. Jenže tentokrát opravdu žasnu. Tento aspekt je mi ještě neznámý.

28.9.2024 v 11:13 | Karma: 16,80 | Přečteno: 288x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru

4. října 2024

Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...

Hurikán udeřil na Floridu s větrem o téměř dvousetkilometrové rychlosti

10. října 2024  3:05

K pobřeží americké Floridy dorazil hurikán Milton. Oznámilo to Národní hurikánové středisko, které...

Peníze z dohod unikají jinde, než se čekalo. Ministerstvo zváží změny

10. října 2024

Premium Odhadem o dvě miliardy ročně přichází státní rozpočet kvůli souběhu pracovního poměru a dohody...

Střelce musíme poznat dopředu, říká bývalý šéf pražské pobočky FBI

10. října 2024

Premium To je takovej ten typ chlapa, kterému dáte batoh a on s ním dvakrát oběhne zeměkouli a ani se...

Jak dostat zvěřinu na talíře. Státu se do velké propagace masa nechce

10. října 2024

Lidé se obávají konzumace zvěřiny. Podle obchodníků je to přitom kvalitní a zdravé maso, které...

Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA
Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA

Jak připravit koupel vhodnou přímo pro vaše miminko? Přihlaste se k testování a vyzkoušejte jemný dětský šampon a sprchový krém v jednom. Měsíčková...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 13,75
  • Průměrná čtenost 267x
Narodila jsem krátce po válce v Brně v tehdejším Československu, vyrostla jsem tam a v 18 letech přišla do Spolkové Republiky. . Zajímám se o historii rodného města zvláště z jeho specifické stránky česko-německo-židovského soužití které se opakovaně promítlo i do historie rodiny.. Je úzce propojena a někdy není jednoduché si uvědomit, že otevřený pohled do historie není vždy příjemný. Ne vždycky jsou to jenom ti „jiní“ kteří byli těmi “zlými.“