Od stvoření k Darwinovi a zpět

Pokud si vzpomínám, na můj dotaz, kdo že je ten Bůh co bydlí v kostele, se mi od prababičky dostalo kusé odpovědi, že Bůh stvořil Adama a Evu, první lidi. To mi tenkrát stačilo, víc detailů jsem nepožadoval. Ze školy jsem později vyšel vybavenTeorií o evoluci člověka s jasnou vývojovou řadou Homo habilis > Homo erektus  >Homo neanderthalensis > Homo sapiens > Homo sapiens sapiens a tedy jako nekompromisní zastánce Darwinovy teorie, opovrhujíc  těmi prosťáčky, kteří snad ještě věří pohádkám o stvoření.

Postupem času však vyšlo najevo, že kosterní pozůstatky lidské vývojové řady buď vůbec neexistují, nebo pouze v řádech kusů. Tento atypický deficit kosterních nálezů, spolu s otázkou extrémně špatného řešení lidských kyčelních kloubů a záhadou ztráty srsti adresovala, víceméně komplexně, takzvaná Teorie vodní opice. I když jsem osobně  dost pochyboval, že pobyt ve vodě způsobil ztrátu srsti, vyloučit se to nedalo.  

Pokrok nastal, když se ukázalo, že s šimpanzem máme 99% společné DNA, že lidské geny mají také všichni obratlovci, stejně jako bezobratlí, rostliny, houby a dokonce i kvasinky, že u nichž plní tytéž funkce a že veškerá pozemská DNK má společný zdroj, což vědcům umožnilo rekonstruovat postup vývojového procesu.

Poprvé v /známé/ historii lidstva bylo možné vysledovat, jak se, z původně jednoduchých, vyvíjely geneticky stále komplexnější organizmy, které v každé etapě adoptovaly geny nižších životních forem a vytvářely tak stále komplexnější a vyšší životní formy.

Bohužel, na této křivce evoluční linie, obsažené v lidském i ostatních analyzovaných genomech, vědci narazili na cosi nepochopitelného, skutečnost, že lidský genom obsahuje 223 genů, které na žebříčku genetické evoluce nemají žádné předchůdce.

V průběhu celého evolučního vývoje, od baktérií k bezobratlým /kvasinky, červi a mouchy/ přes obratlovce /savce, lidoopi/ až k modernímu člověku, těchto 223 "cizích" genů zcela chybí.

Je-li genom člověka tvořen 30.000 geny a genetický rozdíl mezi člověkem a šimpanzem je méně než jedno procento, tak tento rozdíl tvoří méně než 300 genů a našich 223 "cizích" genů, tedy představuje většinu rozdílu mezi námi a šimpanzem.

Vznik člověka se v této fázi poznání nemilosrdně vzdaluje Teorii o evoluci člověka a blíží se tomu co nazýváme genetická manipulace (stvoření). 

Ranou z milosti, pro ubohou Teorii o evoluci člověka, je pak /imho/ zjištění, že zatím co lidoopi (šimpanzi, gorily i orangutani) mají dědičnou informaci rozdělenou do 48 párů zvaných chromozomy, člověk má chromozomů náhle jen 46.

Poslední, spíše symbolický, pokus o udržení  status quo darwinismu, byl /je/ Neodarwinismus, teorie založená na předpokladu, že náhodná mutace spolu s přirozeným výběrem vyprodukuje nový druh na výší úrovni. Přesto, že darwinismus /obecně/ má mnoho problémů, důvod, proč tato teorie stále přežívá, není to, že byla dokázána pozorováním, nebo že se její pravdivost dá dokázat z logicky sestavených důkazů, ale proto, že její jediná alternativa je obtížně akceptovatelná. 

Mýty patří k nejstaršímu dědictví našich předků, které se nám dochovalo. Nejstarší a nejrozšířenější mýty jsou právě ty, které popisují stvoření a uspořádání světa, stvoření člověka a vznik civilizace. Přesto, že právě to byla právě mytologie, která poskytla rámec náboženství či filosofii, vzdělaní lidé dnešní doby mají stále sklon blahovolně přehlížet mytologii s tím, že se jedna pouze o symbolický výklad světa, nikoliv o racionální popis konkrétní lidské zkušenosti. Pokud tak učiníme, můžeme přehlédnout důležité informace, které můžou vrhnout světlo na rozsáhlé /a zapomenuté/ období, předcházející krátkému úseku zdokumentované lidské historie. 

Homo nascitur ad laborem et avis ad volatum - Člověk je stvořen k práci, pták k létání.

Pokud o mýtu uvažujeme jako o záznamu konkrétní reálné zkušenosti či zážitku je třeba si uvědomit, že tehdejší lidé znali pouze výrazy z běžného života, například člověk, oheň, zvíře, zem. Technický slovník jim samozřejmě zcela chyběl, protože nic podobného stroji neznali a je pochopitelné, že z jejich pohledu mohl být stroj pouze zvíře. Ze stejného důvodu později původní obyvatelé severní Ameriky pojmenovali parní lokomotivu železný či ohnivý kůň. A není náhodou, že i v dnešních dnech používají izolované kmeny v Brazílii pro označení letadla výraz hromový pták. 

Nejstarším a nejrozšířenějším mýtem, který lze nalézt téměř v každé lidské kultuře, je mýt o stvoření člověka. Přesto, že se často předával pouze ústně a existuje proto v mnoha variantách, odkazuje na totožnou událost, po které byl pojmenován a to "stvoření" nikoliv vznik člověka (lidstva).  

Moderní terminologie používá jako synonymum pro "stvoření" výraz "inteligentní design". Teorie inteligentního designu zatím není akceptována širokou vědeckou komunitou, což je vzhledem k jejím důsledkům pochopitelné : )  

Navzdory tomu si troufám predikovat, že potvrzení inteligentního designu lidské DNA lze očekávat v horizontu pěti let, a to pravděpodobněji od informatiků či matematiků, než od biologů.

Reakce lidstva tváří v tvář důkazu o svém umělém původu, je možná klíčovým faktorem našeho dalšího vývoje. Posledním zkouškou, kterou musíme podstoupit sami, ten "obrovský skok lidstva", které musí dohonit "malý krok člověka".

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Haneška | neděle 26.4.2015 4:04 | karma článku: 14,02 | přečteno: 506x