Otevřený bianko dluh který budeme muset zaplatit

Nedávno jsem si položil otázku, kolik času bude lidstvo potřebovat, aby snížilo ekologickou zátěž planety způsobenou vypouštěním oxidu uhlíku. Zjistil jsem, že stovky let. Možná, že nám příroda pomůže, když pomůžeme my jí.

Pokud se podrobněji začneme zabývat otázkou, kolik CO2 přidalo lidstvo do atmosféry od začátku průmyslové revoluce (od roku cca 1850), dojdeme k několika překvapivým zjištěním.

  • Oněch +145 ppm CO2 v atmosféře je vlastně strašně moc; nárůst +52% (2024) je hodně.
  • Lidstvo vyprodukovalo asi dvakrát víc CO2, než kolik v atmosféře měříme.
  • Nadbytečný oxid uhličitý částečně absorbovaly oceány (asi 25%), které jsou obrovským zásobníkem CO2. Je ho v nich asi 6x vic než v atmosféře. Oteplováním povrchových vrstev se ale uvolňuje. Oceány jsou trochu jako tikající termická bomba.
  • Další nadbytečnou část CO2 také asi 25-30% absorbovala pevnina. Tento zásobník CO2 je ještě méně stabilní, než vodní rezervoáry. Přirozený roční cyklus v atmosféře je asi 750 Gt CO2. Masívním zalesňováním by se dala rovnováha na několik dekád upravit tak, aby bilance byla záporná.
  • Existují jak anorganické, tak i organické přírodní procesy, které dokáží nadbytečný CO2 z atmosféry trvale vázat. Jsou ale velmi pomalé a jde řádově spíše o tisíce let.

Začněme jednou zajímavou, ale krutou epochou naší planety. Permské vymírání (někdy také nazývané vymírání na rozhraní perm-trias) je nejrozsáhlejší vymírání organismů v geologické historii Země před asi 250 miliony let. [1] Je zajímavé nejen tím, že když zahynulo 80-95% živých organismů, jak pomalu se biosféra vzpamatovala, ale i tím, co bylo příčinou. Hodně zjednodušeně řečeno, vlivem rozsáhlých erupcí v oblasti dnešní Sibiře došlo k ochlazení (asi o -2˚C z 23°C) vlivem vyvrženého popela při sopečné činnosti. Přitom došlo k masívnímu navyšování množství CO2 v atmosféře. Po usazení popela došlo k zvýšení průměrné teploty až o 16˚C (na asi 39˚C) oproti období před katastrofou. Množství CO2 vzrostlo asi 6x vlivem rozsáhlých požárů, vlivem vyvrhování plynů při erupcích a vlivem pálení podzemních úložišť uhlíku (uhlí, ropa, vápenec) v oblastech, kde magma vyvěralo na povrch. Přiložená studie na Wikipedii [1][4] dokládá, že se koncentrace CO2 ze 420 ppm (průměr měření) zvedla na 2 500 ppm během 10 000 – 60 000 let (tj. nárůst asi +4 ppm až +20 ppm každých sto let). Stabilizovat atmosféru na podobné koncentrace CO2 jako před vymíráním, trvalo 5-10 miliónů let. Průměrná roční teplota pak také klesla na podobné hodnoty. 1)

Můj předchozí blog Je libo dotaci na maželku a manžela... uvádí, že nám, jako lidstvu, bude trvat minimálně 300 let, pokud se budeme snažit dostat hladinu CO2 znovu na oněch předindustriálních 280 ppm. Ohromilo mě, jak nedosažitelný cíl to je, domníval jsem se, že by nám, vzhledem k exponenciánímu nárůstu spotřeby fosilních paliv a cementu, který je také při výrobě zdrojem emisí CO2, mohly stačit vyšší desítky let, ale i z porovnání Permského vymírání to vypadá, že vytěsnit přebytečný CO2 z atmosféry je mnohem těžší, než ho tam dostat. Pojďme si to tedy nejprve raději znovu přepočítat, než budeme dělat ukvapené závěry.

Podle této statistiky Statista CO2 emise [2] se můžeme přesvědčit, že emise skutečně narůstají exponenciálně.

Graf produkce CO2e (ekvivalentních jednotek CO2) v Gt po desetiletích od roku 1750 dle [1]

Celková bilance je 1 800 Gt CO2 od roku 1750 do současnosti. Některé zdroje uvádí hodnoty až o 1000 Gt CO2 vyšší, ale pro naše účely to není podstatné. Řádově to odpovídá. V atmosféře, která obsahuje o asi 52% víc CO2 než v roce 1750 je ho aktuálně něco kolem 425 ppm. Nárůst o 140 ppm činí asi +1000 Gt CO2 (Wikipedie uvádí +1500 Gt CO2). [3]

Pojďme si spočítat, kolik energie je potřeba k redukci 1kg CO2 v kWh. Tento proces je možné uskutečnit:

  • elektrochemicky (katalytický rozklad elektrolýzou)
  • termochemicky (katalytický rozklad při teplotě kolem 1000˚C)
  • fotokatalyticky (např. fotosyntéza)

Průmyslově nejběžnější (a nejspíš i nejefektivnější) je elektrochemický rozklad. Na zachycení CO2 z atmosféry je potřeba asi 0.5–2 kWh/kg CO2; střední hodnota je 1.25 kWh/kg. Pak musíme připočítat energii na rozklad CO2 na kyslík a uhlík. Výpočten Gibbsovy volné energie dojdeme k výsledku ΔG0 = 394.4 kJ/mol a ze stechiometrické konstanty pro CO2, která je 44 g/mol vychází ΔG0 = 22.73 x 394.4 kJ/kg. Čili asi 2.49 kWh/kg CO2. Žádný proces není 100% účinný, musíme počítat ztráty. Při elektrochemickém procesu jsou uvažované ztráty zatím poměrně vysoké, uvažujme účinnost 50%. Celkem tedy asi 6.25 kWh/kg CO2.

Výpočet volné Gibbsovy energie pro rozklad CO2, který vygenerovala AI Grok

Máme skoro hotovo. Z hmotnosti CO2 v atmosféře spočítáme energii. Abychom se dostali na předindustriální stav musíme snížit 420 ppm na 280 ppm, tj -140 ppm za předpokladu, že koncentrace CO2 už neporoste (což není pravda, ještě pořád nějaký čas poroste rychlostí asi +4 ppm/rok – srovnej s rychlostí v Permském vymírání, ale mělo by to začít postupně klesat). V atmosféře je asi 7.82 GT CO2/ppm; celková hmotnost: 140 × 7.82 GtCO2/ppm ≈ 1 095 GtCO2. Celkem 1 095 x 10^12 kg CO2 (srovnej s přirozeným cyklem CO2; převis je obrovský). To odpovídá 6 843 x 1015 Wh, tedy 6 843 PWh, a ke snížení koncentrace CO2 o 1 ppm je potřeba asi 49 PWh a to je pořád ještě asi o 50% víc, než je celosvětová roční produkce elektřiny. [5][6][7][8]

Další metody jsou energeticky mnohem horší. Termochemická reakce potřebuje na rozložení 1 kg CO2 asi 10-15 kWh a fotokatalytická redukce > 20 kWh. Ta se ovšem děje i přirozeně v rostlinách a lze jí využít bez dalších energetických vkladů díky občasnému (sic!) a přirozenému slunečnímu záření.

Můj předchozí blog uvádí pro elekrochemickou metodu asi o 2 000 PWh vyšší hodnotu. Vychází z poněkud pesimističtějších předpokladů. Tento výpočet je více minimalistický, ale přesto zdrcující. Při roční celosvětové výrobě elektrické energie kolem 30 PWh a která navíc ještě není ani z poloviny nízkoemisní, to vypadá na dlouhá staletí, než se podaří bilanci srovnat. pokud bychom používali jen tuto, tak slibně vypadající metodu...

Co se s tím dá dělat? Nepropadal bych panice. Indové říkají, že rajče se nejí celé. První krok dekarbonizace, který už děláme, je samozřejmě ukončit další produkci CO2 lidskou činností. Měli bychom se zamyslet jak dál, a aby bylo nad čím se zamýšlet, tak je potřeba mít alespoň řádově správná data. Klimaalarmisti mají určitě pravdu v tom, že se nám krátí čas, abychom něco smysluplného ještě mohli podniknout, než se nám emise vymknou a obrátí se úplně proti nám. A pokud už mě mezi klimaalarmisty taky počítáte, tak to nevadí. Je lepší být za blba, než pak vykřikovat „Já vám to říkal“, když už bude pozdě něco dělat.

P.S. Koukněte na stav a prodeje aut v evropských automobilkách. Já vám to říkal, už před čtyřmi roky, že jestli tu elektromobilitu nevezmeme vážně, tak se z gigantů stanou trpaslíci, pokud vůbec přežijí.

1) Je potřeba říci, že té době obývaly planetu diametrálně jiné živočišné druhy než teď ve čtvrohorách, které byly na tehdejší podmínky přizpůsobené. Nedává tedy úplně smysl porovnávat průměrnou teplotu tehdy (před katastrofou) kolem 23˚C, která se vztahuje na tropickou SST (sea surface temperatue) a současnou tropickou SST, které je kolem 27˚C anebo tehdejší 16.5˚C GMST (global mean surface temperature) se současnou průměrnou 15˚C GMST.

Poděkování vyhledávači Google Google Docs AI Grok AI Chat GPT za pomoc při vyhledávání údajů a generovaní obrázků. Zvláštní poděkování AI Grok, Perplexity a ChatGPT za intelektuální schopnosti při řešení otázek i za jejich omyly; a současně jedna důležitá připomínka. Pořád platí dvakrát měř. Všechno si ověřujte i u zdroje, nespoléhejte slepě na AI.

Prohlášení: Všechny grafy a obrázky jsou v držení autora článku. Graf je generovaný pomocí Google Docs.

[1] Wikipedie Permské vymírání

[2] Statista CO2 emise

[3] Carbon dioxide in Earth’s atmosphere

[4] Flat latitudinal diversity gradient caused by the Permian–Triassic mass extinction

[5] Electrochemical CO2 Reduction to Carbon

[6] Energy Requirements for CO2 Reduction

[7] Carbon Cycle and Energy Calculations

[8] CO2 Electrolysis Fundamentals

Autor: Petr Hariprasad Hajič | středa 14.5.2025 8:00 | karma článku: 6,09 | přečteno: 401x

Další články autora

Petr Hariprasad Hajič

Baterie jsou aktuálně klíčová technologie nejen energetiky

Přešlapování Evropy kolem moderní energetiky, elektromobility a s nimi spojené technologie vývoje a výroby bateriových celků, vede k vážnému zamyšlení, jak na tom technologicky skutečně jsme.

10.6.2025 v 8:00 | Karma: 6,09 | Přečteno: 242x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Petr Hariprasad Hajič

Višva Díp Mahéšvaránanda Óm ášram

V srdci Řádžasthánu, nedaleko města Pálí se rozkládá jedna z nejpodivuhodnějších sakrálních staveb, které naše civilizace zná.

25.5.2025 v 11:30 | Karma: 5,81 | Přečteno: 283x | Diskuse | Společnost

Petr Hariprasad Hajič

Je libo dotaci na maželku a manžela na děti už máme

Někdo říká, že dotace jsou zlo, jiní tvrdí, že incentivy pokřivují trh. Pokud chce vláda, nebo kdokoli něco podpořit, tak dá výhodnou cenovou nabídku, slevu, nebo odpustí daně, úroky. Je to dobře, špatně, nebo je toho už moc?

7.5.2025 v 8:00 | Karma: 9,13 | Přečteno: 1420x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Petr Hariprasad Hajič

Je čmoudění opravdu taková výhoda?

Opakovaně se setkávám s názorem, že kdo čmoudí, tak má ekonomickou výhodu oproti těm, kteří se snaží nečmoudit a dekarbonizují. Podívejme se na loňská data. Je možné, že trik je někde jinde?

30.4.2025 v 8:00 | Karma: 13,58 | Přečteno: 3926x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Petr Hariprasad Hajič

Solární rok v Indii

Setkal jsem se s názorem, že v jižních oblastech se nebude dařit solárním elektrárnám z důvodu vysoké prašnosti a vysokých teplot. Pojďme se tedy podívat na jeden takový případ v Indii

5.4.2025 v 8:00 | Karma: 6,59 | Přečteno: 223x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě. STAN Fialu nepodrazí, slibují do jednoho

17. června 2025

V úterý dopoledne začne ve Sněmovně dlouho očekávaná schůze k opozičnímu návrhu na vyslovení...

Ulice neopravíme, platíme školníka. Obcím hrozí škrty, zaměstnanci škol musejí zůstat

17. června 2025

Premium O tom, jestli budou kuchařky, školníky nebo uklízečky na školách platit obce, budou rozhodovat...

Plán na novou krajinu po těžbě je hotov. Na severu Čech vznikne přírodní jezero

17. června 2025

Doba uhelná v Česku definitivně končí a nejvíc je to znát na severu Čech. Revitalizace lokality po...

Raketový lockdown. Izraelci žijí jako za covidu, život riskují i nákupem potravin

17. června 2025

Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Sirény, výbuchy, zkáza – válka s Íránem změnila v Izraeli každodennost v boj o přežití. Izraelci se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 41
  • Celková karma 7,88
  • Průměrná čtenost 570x
Vychodil jsem ZŠ Boleslavova, která se pak přeměnila zvláštní školu, takže mohu směle prohlásit, že jsem vychodil budoucí zvláštní školu. Pak jsem chodil na Gymnázium Ohradní, do kterého mě nahnali rodiče (asi proto, abych nechodil do gymnázia Na Vítězné pláni s takovými živly, jako je Pavlíček s Kocábem, ale mohl do školy chodit s takovými případy jako je Tomáš Vorel, Mirek Kušiak, David Vávra a Eva Holubová) a marně se pokoušel o studium na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Od roku 1989 jsem žákem svámího Mahéšvaránandy a cvičím Jógu. Profesně se cítím programátorem. Kromě toho jsem hinduistický a ekologický sluníčkář.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.