Z porodnice rovnou do jeslí aneb soumrak dětských skupin

     Tak na jesle jsme si prý všichni zvykli a název dětské skupiny je dlouhý, proto kratší název jesle, říká ministryně Maláčová a vehementně prosazuje novelu, která škrtá dětské skupiny

     Dětské skupiny začaly vznikat jako houby po dešti zhruba před šesti lety a dnes se již počítají na stovky. Vznikly jako vítaná alternativa mateřských škol s tím, že zde jsou přijímány děti ve věku od 1 roku a často se stává, že zde setrvají až do věku předškolního. Přestože se v mnohém podobají mateřským školám, nejsou až tak svázány normami a směrnicemi, jako zmiňované mateřské školy. A hle, sotva si našly dětské skupiny své místo na slunci, již je tady návrh novely, která dětské skupiny škrtá a preferuje jesle. Důvod? Za tři roky budou muset dětské skupiny skončit z důvodu nedostatku financí a dle paní ministryně je potřeba vymyslet nový, inovativní projekt a to jsou jesle, které budou moci přijímat děti už od 6 měsíců. Ano, od 6 měsíců, i když paní ministryně měla záměr, aby do jeslí byly přijímány děti od 0 měsíců. Takže asi rovnou z porodnice do jeslí. Důvod? Matky prý chtějí do práce, děti jsou jejich brzdou v kariéře a jesle to vyřeší. Otázka potřeb malého dítěte, které je v prvních měsících až třech letech silně fixováno na matku, prý není až tak pravdou. O tom, že dítě do tří let věku zažívá největší separační úzkost, kdy je odděleno na značnou část dne od matky nechce paní ministryně ani slyšet. Děti se staly pro rodinu zátěží, kterou je potřeba vyřešit a ženy nahnat co nejdříve do práce. Je v tom samozřejmě i ekonomický zájem, pracující rodič odvádí daně a zároveň finančně přispívá na provoz jeslí. Takže opět bude převažovat společenský model, "ona(myšleno matka) je doma a nic nedělá, měla by jít do práce." Schází nám jednak společenské ocenění matky a  souběžně i finanční ocenění matky (nebo otce) jako rodiče, který dělá důležitou věc - vychovává daňové poplatníky. 

     Novelou chce ministerstvo naprosto zrušit dětské skupiny a na dotaz kolegy, jak mají existovat dál, ministryně doporučila, ať fungují na živnostenský list. Navíc novela počítá s docházkou dětí v jeslích pouze do věku 3 let. Pokud dítě dosáhne tohoto věku a rodiče nenajdou místo v mateřské škole, pak zde bude nerudovská otázka: "Kam s ním?" Rovněž novela počítá se zastropováním výše úhrady pro rodiče, takže tzv. jesle, které budou mít zejména ve větších městech vyšší náklady, nemusí vyjít s financemi, které sice budou mít z ministerstva, i od rodičů, ale ty nepokryjí výdaje. 

     Věřím, že ministerstvo ještě důkladně zváží dopady, které připravovaná novela může mít a dětské skupiny  budou dále fungovat, aniž bychom jak říká klasik: "Nevylili s vaničkou i dítě." A v tomto případě je právě dítě tím nejdůležitějším, nicméně teď se nám nějak z připravované novely vytrácí, poněvadž prioritou jsou peníze, realizace rodičů a dítě je až na konci.... Škoda.

Autor: Pavla Golasowská | čtvrtek 21.1.2021 10:42 | karma článku: 13,82 | přečteno: 397x