Proč by měli mít Češi zájem na tom aby UK zůstala v EU?

Je to docela k zasmání jak se Britové najednou začínají zajímat o to že patří do EU, protože doteď jsem měl pocit že jim to je úplně jedno co se děje na starém kontinentě. I když se občas hovoří o tom že Řecko, Španělsko a Itálie mají problémy, tak je pravděpodobně více zajímá jestli náhodou někde nenapadne 1cm sněhu a jakou kalamitu to pravděpodobně způsobí.

Ono to opravdu doteď vypadalo že Anglie v EU vůbec není. Nikde neuvidíte vlát Evropskou vlajku, nikde nejsou cedule že tuhle školu a nebo dálnici se podařilo postavit za přispění EU. Proč? No hlavně proto že Angličané jsou čistými platiči do unijních rozpočtů, v roce 2011 zaplatili přes 222,000,000,000 českých korun, to jest čtvrtina českého státního rozpočtu. Pokud k tomu připočítáme i odvody z cel a daní tak Angličané poslali do Bruselu v roce 2011 dohromady 414 miliard CZK a z toho nazpátek viděli ani né polovinu (a jak je v unii zvykem většina peněz se z toho stejně utratila jako dotace na zemědělství).

Oni by to možná i překousli, protože v roce 2011 byl jejich státní rozpočet okolo 22 biliónů CZK, ale co nemůžou v poslední době rozdýchat je to, že jim začíná Brusel do všeho kecat. K tomu se ještě hrnou z médií zprávy o Euru, a to je jenom utvrzuje v tom, že je možná lepší nemít s EU nic společného.

Jenže zde by měly zbystřit ty země které jsou čistými příjemci z unijních rozpočtů, tj. i Česká Republika. Je potřeba si uvědomit že Anglie je po Německu a Francii největší unijní chlebodárce, a pokud z EU vypadne, zmenší se koláč ze kterého se budou porcovat evropské dotace. Neříkám že zrovna evropské dotace a příspěvky jsou něco co naší ekonomiku rozpumpuje, ale popravdě pár cest a škol se už za to spravilo, a že se možná polovina proplýtvala kvůli korupci je chyba jen na české straně.

Jenže pokud Anglie z EU vypadne tak by se pak i klidně mohlo stát, že ČR už nebude čistým příjemce ale spíše platičem, a to se asi hodně voličům nebude líbit. Zde bych chtěl upozornit na jeden paradox, referendum o EU v Anglii prosadila pravicová vláda, zdejší levice připomínající naší ČSSD (labour party) nedávno v parlamentu přiznala že na vyhlášení referenda neměla koule. Schválně mluvím v minulém čase, protože i zde musí parlamentní strany kopírovat názorovou většinu populace, takže se už Anglická levice začíná stavět k referendu pozitivně a dokonce se už mluví o tom že referendum nakonec taky podpoří.

Ta hrozba že Anglie z EU po roce 2015 vypadne tu reálně je. Pokud se tak stane nebude to pro Českou republiku přínosné a proto by neuškodilo trošku agitace z české strany, například vyjádření našich předních politiků nebo ministra zahraničí o tom jak jsme rádi že máme k našim sousedům kvůli EU bližší vztahy a že by jsme byli velmi zklamání kdyby se započatá spolupráce s Anglií skončila.

S Evropskou Unií to jde v poslední době z kopce, ale bez Anglie bude ještě hůř.

 

sources:

http://www.telegraph.co.uk/finance/financialcrisis/9643193/EU-budget-who-pays-what-and-how-it-is-spent.html

http://www.guardian.co.uk/uk/interactive/2011/mar/23/budget-tax

 

Autor: Aleš Glomb | pátek 1.2.2013 10:13 | karma článku: 8,36 | přečteno: 583x

Další články autora

Aleš Glomb

Centrální registr faktur, se snad zbláznili?

Tak už fakt nevím jestli se mám smát a nebo brečet, tohle snad nemohl vymyslet ani ten největší idiot co sedí ve vládě. To, že to vzešlo ještě z pravicové vlády Nečase, která by měla podporovat malé a střední podnikání a ne její likvidaci, už jen považuji jako dobrý vtip o české pravici.

20.10.2013 v 22:13 | Karma: 18,76 | Přečteno: 1089x | Diskuse | Ekonomika

Aleš Glomb

Státní dluh ČR je jen 'pouhých' 1 751 600 000 000 Kč

Myslím si, že si je třeba před volbami nalít čistého vína a jasně říci tak jak to naposledy uvedl na svém blogu pan Havlíček, že státní dluh České Republiky za posledních 18 let neustále narůstá ať už nám vládne levice nebo pravice, a to pro mě až k neuvěřitelnému číslu 1 751 600 000 000 Kč (k dni 31.3.2013).

7.10.2013 v 12:13 | Karma: 20,03 | Přečteno: 1326x | Diskuse | Ekonomika

Aleš Glomb

Stane se z Ostravy jeden velký průmyslový skanzen?

Nedá mi to, ale mám nutkání se vyjádřit k nynější situaci v Moravskoslezském kraji, možná i proto že odsud pocházím a kolem dolu Paskov jsem nejednou jel autem, takže tu oblast docela dobře poznám.

26.9.2013 v 12:05 | Karma: 10,57 | Přečteno: 682x | Diskuse | Ekonomika

Aleš Glomb

Jak dalece ovládá Babiš MF Dnes?

Dnes jsem za brouzdal na ihned.cz a jedna z hlavních zpráv je, že se uvnitř strany pana Babiše ANO 2011 stal menší puč, kdy pět členů předsednictva rezignovali na své funkce a z hnutí prchli. Prý kvůli tomu, že se Babiš chová jako diktátor.

27.8.2013 v 13:41 | Karma: 20,45 | Přečteno: 1424x | Diskuse | Politika

Aleš Glomb

Proč platit mýtné na dálnicích?

Někdy se mi zdá, že naši politici v naší české kotlině uvažují jenom o tom jak občany co nejvíce oškubat, i když úloha státu by v ekonomice měla být spíše v regulaci a usměrňování především tam kde selhává funkce trhu. Žijeme přeci ve smíšené tržní ekonomice a ne centrálně plánované.

16.8.2013 v 11:24 | Karma: 22,92 | Přečteno: 996x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout

22. dubna 2025  14:52

Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...

Visegrádskou čtyřku záměrně zlikvidovali, tvrdí Fico. Viní velké hráče EU

28. dubna 2025  16:34

Spolupráce středoevropských zemí z uskupení V4 byla záměrně likvidována, protože velcí hráči v EU...

Kousek od tragédie. Kamion se rozkymácel najetím na ostrůvek a málem smetl auto

28. dubna 2025  16:33

Velké štěstí měl uplynulý pátek řidič kamionu, který během jízdy usnul, i další účastníci...

Tragická srážka osobního auta a dodávky. Zemřeli dva lidé, další dva se zranili

28. dubna 2025  15:27,  aktualizováno  16:29

Při vážné dopravní nehodě na Žďársku v pondělí odpoledne zemřeli dva lidé, další dva se zranili....

Každý třetí Polák by před válkou utekl. Zájemců o službu v armádě ubylo

28. dubna 2025  16:25

Pokud by vypukla válka s Ruskem, více než třetina Poláků by ze svého domova utekla jinam. Ukázal to...

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Lékař

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1328x
I když momentálně žiji v Anglii, pořád se rád zajímám co se momentálně děje doma v ČR a někdy se prostě nestačím divit. Nechci si ale na tomhle blogu stěžovat, spíše nahlas zapřemýšlet proč něco nefunguje a jak by se to dalo napravit.
Většinou budu hledat inspiraci na řešení ze svojich Business Studies a CIMA studies, (CIMA - Chartered Institute of Management Accountants).

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.