Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seD56a29v58i43d 38Ž28i57d64e77k
Dobrý den, Aleši, pokud jsem to z podcastu s Vámi dobře pochopil, jel jste do KLDR přes cestovku z Pekingu? Máte prosím doporučení na nějakou? Děkuji
R59a28d90k74a 34P28o29k69o88r69n18á
Zajímavé překvapila mě znalost angličtiny deti, dojal veselý tanec děvčat ve škole se sirotky. Je vidět, že děti jsou šťastné tak, jak jim to umožníme. Jsem dost scestovatela a muj názor je, že každá země má svoje zvyky a vedení, které bychom měli respektovat. Přiznám se že na některé youtubery s jejich přechytralosti bych ani nedokoukala, ale tohle video jde.
P49e51t63r 91L25o58r72e46n57c
Ta historka s tím “motákem” od toho školáka je nějaká podivná.
Myslím, že pokud něco takového opravdu proběhlo a bylo tam napsáno “We have nothing in this world“, pak to opravdu tak bylo DOSLOVA míněno. Že nic nemají, ani sebe. Že jsou totálním majetkem státu. Že tím i prosí svět, aby to nenechával plavat...
Všechna ostatní vysvětlení postrádají motiv, proč by mělo být tajně sdělováno jedno z hesel severokorejské občanské výchovy a vnitrostátní propagandy “Není co závidět”, které se tak často ztrácí v překladu a které vtlouká tamním obyvatelům právě a jen to, že se za všech okolností mají lépe jejich vrstevníci za hranicemi a že byli a jsou hrdým a více “hodnotným” národem. Ostatně ta AI v rámečku se rozepsala právě tímto směrem a to nejspíše na základě výpovědí obyčejných severokorejců, jak je světu zprostředkovala ve své knize Barbara Demick.
To s tímto zoufalým pokusem o vzkaz vnějšímu světu je podobné jako v závěrečné, přehlížené a opomíjené, leč velmi důležité scéně z oné české cestovní reportáže “Vítejte v KLDR”. Ta mladičká korejská průvodkyně, co tu naši první a poslední turistickou výpravu (na naše poměry lehce nezbednou a na severokorejské poměry však těžce žalářovatenou) po celou dobu provázela, usměrňovala, krmila přikázanými frázemi a mezi neustálými nebezpečnými otázkami s obtížemi a nerada kličkovala pomocí mimoběžných odpovědí, když se s nimi pak loučila na perónu na korejsko-čínské hranici, řekla jen “Šťastnou cestu”, načež se velmi dlouho a velmi významně dívala do kamery. Ten její pohled jakoby bezmocně křičel “Vůbec nic jste neviděli, nic jsem vám neřekla, ale snad jste to všechno pochopili... A jestli to víte, pokuste se nám prosím pomoci.”
Kdepak ta dívenka z velmi vysokého songbunu a s vystudovanou bohemistikou po detailní analýze toho filmu asi skončila...
P22e92t73r 76L34o61r58e73n22c
...že se za všech okolností mají lépe NEŽ (!) jejich vrstevníci za hranicemi..
- Počet článků 252
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1442x
Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.
Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.
Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.
Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.
Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...
Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.
Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.